רבי שמואל אוירבך

מתוך המכלול
(הופנה מהדף שמואל אוירבך)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב שמואל אוירבך
הרב שמואל אויערבך בלימוד.JPG
הרב שמואל אוירבך
לידה י' בתשרי ה'תרצ"ב
פטירה ט' באדר ה'תשע"ח
ירושלים
מקום פעילות ירושלים
השתייכות חרדים ליטאים
תפקידים חבר מועצת גדולי התורה
רבותיו אביו רבי שלמה זלמן אוירבך, הרב שך
תלמידיו האדמו"ר מאמשינוב, הרב שלום יוסף גלבר, הרב יאשיהו פינטו, הרב דוד אבוחצירא
חיבוריו דרכי שמואל, אהל רחל

רבי שמואל אויערבאך (נכתב בעיתונות החילונית אוירבךי' בתשרי ה'תרצ"ב21 בספטמבר 1931 - ט' באדר ה'תשע"ח24 בפברואר 2018) היה ראש ישיבת מעלות התורה בירושלים וחבר נשיאות ועד הישיבות. לאחר פטירת הרב אלישיב והפיצול בציבור הליטאי היה המנהיג הרוחני של זרם מיעוט בציבור החרדי ליטאי, המיוצג בידי מפלגת בני תורה. אנשיו ראו בו את הממשיך של הקו ההשקפתי של הרב שך[1]. הרב אוירבך היה חבר במועצת גדולי התורה של דגל התורה, אולם מאז הפיצול האמור לא השתתף בישיבותיה.

תולדות חייו

נולד בשכונת שערי חסד בירושלים, בנו הבכור של הרב שלמה זלמן אויערבאך. הסנדק בברית המילה שלו היה האדמו"ר רבי מנחם נחום טברסקי מרחמסטריווקה, ובפדיון הבן שלו שימש ככהן הרב אברהם יצחק הכהן קוק[2]. למד בישיבת עץ חיים ואצל אביו. בשנת 1954 היה בין תלמידי ישיבת עץ חיים שהתנגדו להנפת דגל ישראל בשער הישיבה ביום העצמאות[3].

בצעירותו כיהן כראש ישיבת "שם עולם" של אמשינוב. בשנות ה-70 התמנה בידי הרב מרדכי אליפנט לר"מ בישיבת איתרי, שם לימד עד שנת תשל"ז. לאחר מכן לימד תקופה קצרה בישיבת קול תורה במטרה להקים "קיבוץ" בישיבה[4] שלה. עמד בראש "כולל שם" של משפחת מוסאיוף בשכונת הבוכרים. בשנות הנהגתו של הרב שך היה הרב אוירבך מקורב אליו.

בראש חודש אייר שנת תשמ"ב הקים הרב אוירבך את ישיבת מעלות התורה בשכונת שערי חסד בירושלים. הישיבה מתאפיינת בגילם הבוגר של תלמידיה, המצטרפים אליה בדרך כלל לאחר שנות לימוד בישיבות אחרות. בישיבה גם כולל ובו כמה עשרות אברכים.

הרב אוירבך עסק גם בקבלה[5] ושימש כנשיא ישיבת המקובלים שער השמים[דרוש מקור], תפקיד שירש מאביו.

בשנת ה'תשנ"ו תמך באופן בלתי רשמי במפלגת תלם אמונה, בניגוד לדעתם של רוב הרבנים הליטאיים.

בשנת תשס"ג צורף למועצת גדולי התורה ובשנת תשס"ח מונה כחבר נשיאות בוועד הישיבות[6]. כמו כן שימש כנשיא של מוסדות תורה וחינוך.

הרב אוירבך היה מקורבו של הרב יוסף שלום אלישיב. לאחר פטירת הרב אלישיב חל פיצול במחנה הליטאי, בראש מחנה הרוב ניצב הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן ובראש מחנה המיעוט עמד הרב שמואל אוירבך. בה'תשע"ב הוקם בחסותו העיתון הפלס אשר שימש כסמכות הרוחנית העליונה שלו. בה'תשע"ד פרסם מכתב לטובת העיתון, שבו הגדיר אותו כ"יסודה וקיומה של תורה והרבה גופי תורה תלויים בו"[7].

באוגוסט ה'תשע"ב כונסה מועצת גדולי התורה של דגל התורה בראשות הרב שטיינמן כדי להרחיב את שורותיה. הרב אוירבך דרש לצרף גם את הרב דב צבי קרלנשטיין ורבנים נוספים ממקורביו, אך בקשתו לא נענתה[8]. מאז הרב אוירבך לא השתתף בכינוסי המועצה (מלבד בכינוס המשותף של מועצות גדולי התורה של אגודת ישראל ודגל התורה ושל מועצת חכמי התורה, בה'תשע"ד).


משפחתו

היה נשוי לרחל, בת הרב פנחס אליעזר פקשר מירושלים (נפטרה בי"ד בטבת תש"ן). חלק מספריו נקראים על שמה. גיסו (בעל אחות אשתו) היה חה"כ מנחם פרוש. לאחר פטירת רעייתו התגורר הרב אוירבך בצמוד לישיבה.

נפטר מדום לב ב-ט' באדר תשע"ח.

דעותיו

הרב שמואל אוירבך

הרב אוירבך נחשב בעיני תלמידיו כממשיך הקו ההשקפתי של הרב שך. הוא דגל בעמדה אידאולוגית מחמירה בענייני חינוך והשקפה תורנית.

הוא התנגד להקמת מכללות אקדמיות לחרדים ולהתערבות משרד החינוך בתכני הלימוד במוסדות הלימוד החרדיים. כמו כן התנגד לכל צורה של שירות צבאי או אזרחי. בשנת 2011 הצטרף למכתבם של הרבנים מיכל יהודה ליפקוביץ חיים קנייבסקי ונסים קרליץ[9], בו קבעו שהמצטרף לשירות לאומי אזרחי "מחריב בזה את עצמו ואת צביון ביתו ועתיד חינוך ילדיו", והוא פורסם ביתד נאמן[10].

הרב אוירבך התנגד להקמת הנח"ל החרדי, והיה בין הרבנים שהובילו את ההתנגדות לחוק טל ולכוונות לבצע שינויים בהסדר גיוס בני הישיבות. במכתב שפרסם ביתד נאמן בשנת תשע"ב (2012) כתב: "כאשר מקובלנו אנו מרבותינו עיני עדת ישראל אשר מפיהם אנו חיים, אשר זו (=גיוס בני הישיבות) גזירת עקירת הדת, אשר על זה נצטווינו לעמוד על נפשינו בלי שום ויתור ח"ו לקדש שם שמים".

החל משנת ה'תשע"ב[11] הורה הרב אוירבך שלא להתייצב בלשכות הגיוס לקבלת דיחוי במסגרת הסדר תורתו אומנותו. ב-ה'תשע"ד הוא ביקר את ועד הישיבות על שהוא משתף פעולה עם הצבא והורה שאין להתייצב גם כדי לקבל פטור[12]. בה'תשע"ה הודיע הרב אוירבך כי הוא מתנגד לתיקונים בחוק הגיוס לבני הישיבות שדרשו חברי הכנסת החרדים בעידוד מועצות גדולי התורה של מפלגותיהם[13]. בעת מעצר עריקים שלא התייצבו כהוראתו על ידי המשטרה הצבאית, הורה הרב אוירבך לתלמידיו לצאת להפגנות ולחסימות כבישים במקומות רבים בישראל.

בוויכוח שנתגלע בישיבת פוניבז' הוא הצטרף לרב אלישיב בתמיכתו ברב שמואל מרקוביץ[14].

בבחירות לכנסת העשרים פורסם בעיתון הפלס שבחסותו שאין כל הוראה או המלצה מצדו להצביע עבור אחת המפלגות[15].

ספריו

 • דרכי שמואל - על מסכת אהלות
 • סדרת אהל רחל - שיחות מוסר (נכתבו על ידי תלמידו הרב יאיר ארלנגר)
 • דברי חיזוק והתעוררות, ירושלים תשס"ה
 • אשמרנה בכל לב, ירושלים תשע"ב
 • כל חפציך לא ישוו בה, ירושלים תשע"ב
 • ויהיו חיים לנפשך, ירושלים תשע"ג

מתלמידיו

ישיבת אמשינוב:

ישיבת איתרי:

ישיבת מעלות התורה:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. יאיר אטינגרמי יהיה יורשו של פוסק הדור?, באתר הארץ, 10 בפברואר 2012
 2. משה ויסברג, מקיף: תולדות חייו מ'עץ חיים' ועד 'בני תורה', באתר בחדרי חרדים, 24 בפברואר 2018
 3. מכתב בחתימת הרבנים לומדי ישיבת "עץ חיים" - נגד תליית דגל ב"יום העצמאות" - אייר תשי"ד (1954), אתר בית המכירות הפומביות 'קדם'
 4. "קיבוץ" הוא כינוי לקבוצת הבחורים הבוגרים בישיבה שאיננה נמנית עם שומעי השיעורים היומיים של הר"מים. עד אותן השנים בקול תורה לא היה קיבוץ והבחורים פנו לישיבות אחרות.
 5. אשר אטדגי, בין בני ברק לירושלים, מקור ראשון, מוסף "שבת", 10 באוגוסט 2012
 6. דו"ח מילולי שנת 2008 של ועד הישיבות באתר גיידסטאר
 7. חנני לייבוביץ, שנתיים מאז יצא: הגרש"א פרסם מכתב תמיכה בהפלס, באתר בחדרי חרדים, 27 ביוני 2014
 8. שרי רוט ומשה ויסברג, ה'מועצת' התכנסה בחזון איש 5 • "פונים לראשי השלטון שלא ישנו", באתר בחדרי חרדים, 13 באוגוסט 2012
 9. צילום המכתב כאן
 10. בכירי דגל התורה: לא לצבא, לא לשירות אזרחי באתר חדו"ש
 11. קובי נחשוני, בגלל בדיקת אשכים: רבנים ליטאים נגד 'צו ראשון', באתר ynet, 28 בנובמבר 2012
 12. ישראל כהן, ‏הגר"ש אוירבך תוקף: ועד הישיבות כבר שייכים לצבא, באתר כיכר השבת, 6 ביולי 2014
 13. ישראל כהן, ‏הגר"ש אוירבך נגד כולם: "אין לתת שום גושפנקא לדבר הנורא", באתר כיכר השבת, 16 בנובמבר 2015
 14. קובי נחשוני, פוניבז': מאבטחי 'השונאים' גירשו את 'המחבלים', באתר ynet, 1 בדצמבר 2009
 15. ישראל כהן, ‏הכרעת רבי שמואל אוירבך: "אין למי להצביע בבחירות", באתר כיכר השבת, 16 במרץ 2015