שי פירון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שי פירון
RabbiShaiPironPortrait-2.jpg
תאריך לידה 25 בינואר 1965
תאריך לידה עברי כ"ב בשבט ה'תשכ"ה
ממשלות 33
כנסות 19 - 20
סיעה יש עתיד
עיסוק קודם

שי משה פירון (נולד ב-25 בינואר 1965) הוא איש חינוך ופוליטיקאי אורתודוקסי מודרני ישראלי. פירון היה חבר הכנסת מטעם מפלגת "יש עתיד" וממרץ 2013 עד דצמבר 2014 כיהן כשר החינוך בממשלת ישראל.

שי פירון עם ז'אן בארט דה ורדה, ראש חבר הנאמנים של ויקימדיה. ברקע מוקרן העמוד הראשי של ויקיפדיה העברית

ביוגרפיה

פירון נולד בכפר ויתקין וגדל בתל אביב ובבת ים להורים חילוניים, טובי פריזמנט, יליד מצרים, ואסתר לבית דיקמן, ילידת רומניה. אמו קראה לו על שם הסופר האהוב עליה, ש"י עגנון.[1] היא מכהנת כסגנית ראש עיריית בת ים ואביו רופא שיניים. בילדותו למד בבית ספר דתי ובגיל תיכון חזר בתשובה. למד בישיבה התיכונית אדר"ת בבת ים, בישיבת מרכז הרב, שלמד בה בחברותא עם הרב צבי ישראל טאו, לאחר מכן למד, בעצתו, זמן קיץ אצל הרב יהודה עמיטל בישיבת הר עציון,[2] לאחר מכן בישיבת שבי חברון ובכולל פסגות להכשרת דיינים. שירת בצה"ל במסלול הסדר בחיל החינוך. היה מדריך ומרכז בתנועת בני עקיבא, חבר ההנהלה הארצית של בני עקיבא כעשרים שנה.

לימד בתיכון הימלפרב בירושלים. את הסמכתו לרבנות קיבל מהרב הראשי הרב מרדכי אליהו, בלי שישלים את בחינות ההסמכה.[3] בשנת 1991, בגיל 26, מונה לרב הקיבוץ עין הנצי"ב. לאחר מכן מונה לרבה של אולפנית טבריה ולרבו הראשון של בית הספר הקיבוצי בשדה אליהו. בתקופה זו עסק בקירוב בין דתיים לחילונים, בין היתר בהקמת מדרשת "ללכת בדרכיו".

בשנת 1995 מונה לראש אולפנית ישורון בפתח תקווה, תפקיד שבו שימש עד לשנת 2007. בתפקיד זה קידם את מקצועות האמנות באולפנה לצד תוכניות חברתיות שעוסקות בחסד. לצורך כך הוקם מוקד "כח לתת" לעזרה לנזקקים וגן אלו"ט לילדים אוטיסטים. פירון הצטרף להנהלה הארצית של אלו"ט.[4] תחת ניהולו זכתה האולפנית בפרס חינוך מחוזי, פרס החינוך של החמ"ד, פרס החינוך המוענק על ידי הנשיא ועוד. בשנת 2002 דורגה האולפנית כאחד מעשרת בתי הספר הטובים בישראל.[5]

בשנת 1998 הקים עם יובל שרלו ודוד סתיו את ישיבת אורות שאול בפתח תקווה ושימש אחד מראשיה. בשנת תשס"ב הקים שם את הישיבה התיכונית "כפר גנים". פעל למען זכויות של אנשים עם מוגבלות והישיבה התיכונית בראשותו הדגישה את שילובם של תלמידים כאלה. הוא חבר הוועד המנהל של אלו"ט – עמותה לאומית לילדים אוטיסטיים, ושל אלי"ע, ארגון לכבדי ראייה.

בשנת 2004 היה חבר ועדת דברת לרפורמה בחינוך בישראל. הוא עמד בראש ועדת החינוך המיוחד. היה מיוזמי תוכנית חתם - Teach for Israel, ופעל לשילוב תלמידים ממוצא אתיופי במערכת החינוך. הוא שימש גם כיועץ החינוך של ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת ושל ראשי ערים נוספים. כיהן כראש מוסדות ישיבת פתח תקווה, כמנכ"ל עמותת הכל חינוך[6] - תנועה לקידום החינוך בישראל שהוקמה על ידי אנשי עסקים וקרנות מובילות בארץ ועוסקת בעיצוב מדיניות חינוך. פירון פעיל גם כאחד מרבני צהר.

בין השנים 2001–2008 ענה פירון על שאלות במדור השו"ת של אתר האינטרנט "כיפה".[7] פרסם מאמרי דעה ושידר לעיתים בגלי צה"ל. הדריך תלמידים במסעות שורשים לפולין.

פירון הוא בעל תואר ראשון במשפטים מהמרכז האקדמי שערי משפט ותואר שני מאוניברסיטת בר-אילן. שימש מורה מן החוץ באוניברסיטת בר-אילן, במרכז האקדמי שערי משפט, במרכז הבינתחומי הרצליה ובמכללת יעקב הרצוג. שימש גם עמית מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה בתחום זכויות האדם. כמו כן, היה רבו של מעלה - בית הספר לטלוויזיה לקולנוע ולאמנויות.

החל משנת 2016 מכהן פירון כסגן נשיא לפיתוח חינוכי, יו"ר חבר הידידים, חבר סגל ומרצה בחוג לחינוך וחברה בקריה האקדמית אונו. כותב טור שבועי בעלון השבת שבתון.

קריירה פוליטית

ב-2012 הצטרף למפלגת "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד. בבחירות לכנסת התשע עשרה נכלל במקום השני ברשימת "יש עתיד" ונבחר לכנסת. בממשלה שהורכבה לאחר הבחירות מונה לשר החינוך. ב-12 באוגוסט 2013 הודיע על הקפאת מבחני המיצ"ב לשנת הלימודים תשע"ד.[8] ב-8 בינואר 2014 הכריז על רפורמת "הלמידה המשמעותית במערכת החינוך" שעיקרה שינוי מבנה תעודת הבגרות.[9][10]

ביולי 2014 יצאה לדרך תוכנית "בתי הספר של החופש הגדול" שיזם.[11] במסגרת התכנית, פעלו כיתות א'-ב' בבתי הספר היסודיים בחודש יולי ובכך קוצר החופש הגדול. בשנת 2017 הורחבה גם לכיתות ג'. שבערים שבאשכולות 1–3, בתי הספר פועלים ללא תשלום. בערים שבשאר האשכולות העלות היא עד 450 ש"ח לילד.

פירון החזיר את שיטת התקצוב הדיפרנציאלי שנועדה לצמצם פערים בין תלמידים במגזרי החינוך. הוא הגדיל את תקציבי תנועות וארגוני הנוער והחל במהלך לחידוש בתי הספר המקצועיים. הוא החיל חובת התנדבות על כל תלמיד במערכת החינוך עד לכיתה י"ב[דרוש מקור].

בדצמבר 2014 פרש מהממשלה, עם יתר שרי "יש עתיד", בעקבות פיטוריו של ראש התנועה, יאיר לפיד, ממשרת שר האוצר. לקראת הבחירות לכנסת העשרים שובץ שוב במקום השני ברשימת "יש עתיד", ונכנס לכנסת לאחר שהמפלגה זכתה ב-11 מנדטים. פירון היה במשך כמה חודשים סגן יו"ר הכנסת וחבר בוועדת הכנסת, יושב-ראש השדולה לקידום מדיניות הצעירים ויושב-ראש השדולה לקידום תנועות וארגוני נוער. ב-2 בספטמבר 2015 התפטר מהכנסת.[12] באפריל 2017 הקים את תנועת "פנימה" יחד עם בני גנץ, גבי אשכנזי ושלמה דברת.

משפחתו

פירון מתגורר באורנית ומשמש רב השכונה הדתית ביישוב. הוא נשוי לברוריה, בתם של הרב יצחק אורי כהן וליביה, בתו של הרב פנחס קהתי. לבני הזוג חמישה ילדים וילד נכה באומנה.[13]

השקפותיו

פירון משתייך לזרם האורתודוקסיה המודרנית בציונות הדתית. נהג להתייעץ רבות עם ראש ישיבת הר עציון הרב יהודה עמיטל. התנגד לתוכנית ההתנתקות אך גם לסירוב פקודה לבצעה ולנקיטת מחאה אלימה.[14] בינואר 2013 הביע תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית ובפינוי יישובים מבודדים ביהודה ובשומרון עבור שלום אמת.[15] ביוני 2014 אמר: "אינני מכיר שלום שאין בו נסיגות... זהו אינטרס יהודי". עם זאת, עד שיבשילו התנאים לשלום - "אסור לנו לצמצם את ארץ ישראל השלמה".[16]

לא תמיד השקפתו תואמת להלכה, כך לדוגמא כשנשאל בניסן ה'תשע"ג על פסק הלכה שכתב 10 שנים קודם לכן, שאסור למכור דירות בישראל לערבים, הגיבו בלשכתו: "המענה שנתן...פירון הוא המענה שנותנת ההלכה, ואינו מייצג את עמדותיו האישיות. בנושא מכירת הדירות לערבים...פירון אינו עומד מאחורי הפסיקה ההלכתית בנושא"[17]

בניסן ה'תשע"ג הגיש הצעת חוק לפיה 50 מתוך 200 נציגים בגוף הבוחר את הרבנים הראשיים לישראל יהיו נשים[18]

ספריו

 • למען הסדר הטוב - הגדה של פסח, פירוש על הגדה של פסח, ידיעות ספרים (2002)
 • הארות שוליים - קריאה אישית בפרשת השבוע, ידיעות ספרים (2012)
 • הכל חינוך - מסע לעומקה של מערכת החינוך בישראל, ידיעות ספרים (2015)
 • הארות לסדר היום - מחשבות אקטואליות על פרשת השבוע, הוצאת משכל (2017)

חיבר גם עשרות מאמרים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. שרי מקובר-בליקוב, שר החינוך: "הרדיפה אחר ציונים שיבשה את דעתנו", באתר nrg‏, 25 בספטמבר 2013
 2. שי פירון, הרב טאו-מאמרים אחרונים לכתבה של בני לאו, אתר מוסף 'שבת' של מקור ראשון, ‏31 במרץ 2011
 3. ישי כהן, ‏יאיר לפיד מגיב ליעקב ריבלין, באתר כיכר השבת, 5 באפריל 2013
 4. (הקישור אינו פעיל, 22 במאי 2018)הישיבה התיכונית שעל יד ישיבת ההסדר פתח תקווה, שי פירון
 5. אסף זלינגר, נבחרת הנוער, באתר nrg‏, 24 באפריל 2005
 6. אתר התנועה
 7. שאל את הרב, באתר כיפה, 22 במאי, 2018
 8. רעות וילף, מבחני המיצ"ב יבוטלו בשנת הלימודים הקרובה, באתר nrg‏, 12 באוגוסט 2013
 9. שחר חי, הרפורמה במערכת החינוך: צומצמו הבגרויות, מקצועות חולקו לאשכולות, באתר ynet, 8 בינואר 2014
 10. ישראל עולה כיתה
 11. שחר חי, תוכנית קיצור החופש הגדול: כל הפרטים, באתר ynet, 12 במרץ 2014
 12. מורן אזולאי, שי פירון עוזב את הכנסת: "שינינו את השיח", באתר ynet, 2 בספטמבר 2015
 13. ‫שרי מקובר-בליקוב, כף רגלו השמאלית, באתר nrg‏, 16 בדצמבר 2007
 14. ‫הרב שי פירון, יהודי לא סוקל ערבי, באתר nrg‏, 30 ביוני 2005
 15. הרב שי פירון: תומך ב"הזזת" ישובים מבודדים, באתר ערוץ 7, 14 בינואר 2013
 16. חדשות 2, ‏פירון מציג: חזון ארץ ישראל השלמה שלי, באתר ‏מאקו‏‏, ‏12 ביוני 2014‏
 17. פירון: "המענה ההלכתי אינו מייצג את עמדתי האישית באתר JDN
 18. תוכניות 'יש עתיד': מינוי כחמישים נשים בגוף הבוחר של הרבנות באתר JDN


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0