רשב"א

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבינו שלמה בן אברהם
לידה
ד'תתקצ"ה
פטירה
ה'ע'
השתייכות בית מדרשו של הרמב"ן, התנגדות לפילוסופיה הרמב"מיסטית
רבותיו הרמב"ן, רבנו יונה גירונדי
תלמידיו רבינו יום טוב בן אברהם אשבילי (ריטב"א), רבינו אברהם בן אסמעאל, רבנו בחיי בן אשר, רבינו יהושע אבן שועיב, רבינו שם טוב גאון.
בני דורו רבינו אהרן הלוי מברצלונה (הרא"ה), רבנו אשר (הרא"ש), רבנו מנחם בן שלמה המאירי
חיבוריו חידושים למסכתות רבות בש"ס, מספר קבצים של שאלות ותשובות (שו"ת), ספרי הלכה בשם 'תורת הבית' על דיני כשרות המזון, נטילת ידיים וטהרה ומאמר "שער המים" על דיני מקוואות.

רבינו שלמה בן אברהם אבן אדרת (ובראשי תיבות נפוצים: רשב"א) (ד'תתקצ"ה - ה'ע'; ברצלונה) הוא אחד מגדולי חכמי התורה שחי בספרד בתקופת הראשונים, והיה ראש חכמי ספרד בדורו. השפעת תורתו ניכרת במיוחד בפירושי הש"ס ובתחום הפסיקה, והספר 'תשובות הרשב"א' הוא ספר יסוד בפסיקת הלכה.

רבינו היה תלמידו של רבנו יונה גירונדי וראה בו רבו המובהק. הוא גם היה תלמידו של הרמב"ן ולמד ממנו הן בדרכו בענייני הלכה ופירושי התלמוד, והן בחכמת הקבלה. כמו כן היה תלמידו של רבי יצחק בר אברהם מנרבונא (שו"ת הרשב"א א, ע"א; ד, קכ"ט).

רבינו היה משמונת הרבנים המוערכים ביותר על ידי רבינו הבית יוסף על פי הקדמתו לספרו בית יוסף, ובמקום מסוים בספר הוא מכנה את רבינו 'אורו של עולם'.

רבינו התנגד ללימוד פילוסופיה לפני גיל 25, ואגרותיו נכללו בחיבור בשם "מנחת קנאות" שנערך על ידי רבינו אבא מארי מלוניל, הוא אף הטיל, יחד עם רבנים נוספים בני זמנו, חרם כנגד הלומדים פילוסופיה מתחת לגיל 25. חילופי אגרות עם רבינו ידעיה הבדרשי שהגן על לימוד הפילוסופיה מצויים אף הם בתשובות הרשב"א.

קשריו עם בני דורו

הרשב"א עמד בקשרים עם רבים מבני דורו:

 • רבנו אהרן הלוי מברצלונה (הרא"ה) שהיה גם בן מחלוקתו וחיבר השגות לחיבורי ההלכה של הרשב"א;
 • רבנו אשר (הרא"ש) שהיגר מאשכנז לטולדו שבספרד, והביא בין השאר מסורות מפי מורו - רבינו מאיר בן ברוך מרוטנברג (ראה למשל שו"ת הרשב"א א, תרפ"ט);
 • המאירי - רבנו מנחם בן שלמה, עמו עמד במחלוקת חריפה בעניין הפולמוס על לימוד הפילוסופיה, ומחלוקות פנימיות נוספות בתוך קהילות ישראל.

מתלמידיו

חיבוריו

ספר חידושי הרשב"א על מסכת ברכות בהוצאת דניאל בומברג
ספר חידושי הרשב"א בהוצאת מוסד הרב קוק
 • ספרות שאלות ותשובות: כמו כן, השיב אלפי תשובות הלכתיות, ואלה נשמרו במספר קבצים של שאלות ותשובות (שו"ת). קובץ שאלות ותשובות שחיבר הודפס לראשונה בווינה בשנת תקע"ב (1811), בדפוס אנטאן שמיד.
 • ספרי הלכה:
  • תורת הבית - הרשב"א חיבר ספר הלכה בשם תורת הבית עם שבעה "בתים" (פרקים) המחולקים ל"שערים" (תתי פרקים). הספר עוסק בדיני שחיטה, כשרות המזון, תערובות, יין נסך, נטילת ידיים ודיני טהרה. ספר זה נכתב בשתי מהדורות: מהדורה שלמה שכוללת משא ומתן תלמודי ונימוקים לתשובות (תורת הבית הארוך), ומהדורה מקוצרת שכוללת את פסק ההלכה בלבד (תורת הבית הקצר). ספר זה מיוחד לתקופתו בכך שהוא מסודר על פי נושאים ולא על פי סדר התלמוד. בחלק מכתבי היד מובא גם "שער המים" לאחר הבית האחרון בתורת הבית. גם שער המים נכתב בשתי מהדורות, קצרה וארוכה[2]. נגד ספר זה של רבינו יצא הרא"ה לחלוק עליו בתוקף וכתב את חיבורו בדק הבית בו הוא מקשה על הרשב"א וכותב את פסיקותיו להלכה. בתגובה לבדק הבית כתב רבינו את החיבור משמרת הבית בו הוא יוצא "לשמור" על "תורת הבית" ומשיב על קושיות הרא"ה. החיבור נכתב בעילום שם המחבר ובהתייחסות בגוף שלישי לספר תורת הבית, אך מוכח שנכתב על ידי הרשב"א. כל החיבורים הללו מצוטטים רבות על ידי רבינו יוסף קארו בספרו בית יוסף על הטור, והם אחד היסודות החשובים של השולחן ערוך.
 • ספרים נוספים שחיבר בהלכה הם
 • פולמוס עם הישמעאלים: שני מאמרי פולמוס עם ישמעאלים. יצאו לאור בשנת ה'תרכ"ג, על ידי יוסף פרלס בתוך: R. Salomo b. Abraham b. Adereth : sein Leben und seine Schriften nebst handschriftlichen Beilagen, ושוב בשנת תש"ן על ידי חיים זלמן דימיטרובסקי, בתוך תשובות הרשב"א, מהדורת מוסד הרב קוק. בשנת ה'תשס"ח יצא לאור המאמר הראשון בתוספת מבוא והערות על ידי הרב בצלאל נאור. בשנת ה'תש"ע יצאו המאמרים לאור בהוצאת פלדהיים, על ידי מרדכי ליב קצנלבוגן, בשם מאמרי אמונה, עם ציוני מקורות, הערות ומקבילות, ועם פירוש האדרת והאמונה.

עיין בספר

תקופת חייו של רשב"א על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן


הערות שוליים

 1. על יחוס ספר זה לו יצאו עוררין (ע"פ הכתוב בערך שם טוב אבן גאון)
 2. ראו בהקדמת המו"ל לספר, אתר היברובוקס.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0