נשר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "נשרים" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו נשרים (פירושונים).
נשר
Ruppells Griffon Vulture (4872536563).jpg

נשר דרומי
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה עופות
סדרה דורסי יום
משפחה נציים
תת-משפחה נשרי העולם הישן
סוג נשר
שם מדעי
Gyps
תחום תפוצה

נשר (שם מדעי: Gyps) הוא סוג בתת-משפחת נשרי העולם הישן של עופות דורסים גדולים ואוכלי נבלות. בשפה העברית קיים לא פעם בלבול בין נשר לבין עיט - הנשר גדול מהעיט, חסר נוצות לראשו ומקורו עבה וארוך יותר והוא ניזון בעיקר מהנבלות. העיט לעומתו בעל ראש מנוצה, המקור קצר יותר והוא עט על טרף חי אותו הוא מעדיף על פגרים. הנשר הוא אחד העופות הדורסים הגדולים בטבע.

תיאור

צווארו של הנשר ארוך, מקורו מעוקל בצורת קרס. ורגליו חזקות וקצרות ומכוסות פלומה לבנה עד לברכיו. ציפורני אצבעותיו כפופות מעט ואינן חדות במיוחד. בצעירותו, ראשו וצווארו של הנשר עטויים פלומה לבנבנה. בבגרותו, ראשו מקריח ופלומת צווארו נושרת. בסיס צווארו של הנשר עטוי צווארון לבן, המורכב מנוצות קשיחות. שאר גופו עטוי נוצות בגוון אפור-חום. אורך גופו 110–114 ס"מ, מוטת כנפיו מגיעה עד 280 ס"מ ומשקלו 5.3-8 ק"ג. הזכר גדול מעט מהנקבה, דבר שאינו אופייני לעופות דורסים אחרים[1]). הנשר חי 40–50 שנה.

בניגוד למרבית העופות, לנשר חוש ריח מפותח.

מקור השם

הנשר מופיע בתורה ברשימת העופות האסורים באכילה (ויקרא יא, יג): "וְאֶת אֵלֶּה תְּשַׁקְּצוּ מִן הָעוֹף לֹא יֵאָכְלוּ שֶׁקֶץ הֵם אֶת הַנֶּשֶׁר וְאֶת הַפֶּרֶס וְאֵת הָעָזְנִיָּה."

יש הטוענים שהמקור לשמו של הנשר הוא מן השורש נ.ש.ר, על שום נשירת נוצותיו ופלומת השיער המכסה את ראשו ואת צווארו[2].[3][4]. האבן עזרא מביא דעה כי הנשר מכונה כן על שם ראייתו החדה, ושמו נגזר ממלת 'אשורנו', שפירושה 'אראנו'[5].

יש להבדיל בין הנשר (באנגלית: Vulture), שהוא אוכל נבלות, לבין העיט שהוא טורף (באנגלית: Eagle)[6]. הבלבול בין שני אלו עתיק יומין, וכבר בתוספות[7] העירו, שהזיהוי של נשר עם "אייגלא" (כך בתעתוק לעברית) הוא שגוי, שהרי בתלמוד נאמר שלנשר אין "אצבע יתירה" (אצבע אחורית) בעוד ל"אייגלא" יש אצבע כזו.

הנשר אוכל מבשר הנבלה תוך תחיבה של ראשו אל קרביו של הטרף, ולכן הוא זקוק לנשירת הנוצות בצווארו, כדי שלא יפריעו לאכילתו. הנשר הישראלי מכונה נשר מקראי. באנגלית הוא מכונה Griffon Vulture, ובערבית הוא קרוי "ניסר" نسر[8].

הנשר בישראל

הנשר הנפוץ בישראל הוא הנשר המקראי.

תפוצה בארץ: ריכוזים של נשרים מקננים ברמת הגולן, בנחל גמלא, בנחל צין ובנגב[8]: עוף זה נמצא באזורים הרריים בעלי מצוקים. בעבר אוכלוסיית הנשרים בישראל הייתה גדולה בהרבה מאשר כיום. אוכלוסיית מין זה הצטמצמה עקב שלל גורמים, ביניהם: ציד, הרעלה, התחשמלות, הידלדלות מקורות מזון והפרעה באתרי קינון.

הנשר בארץ, מצוי בסכנת הכחדה. הסיבות לצמצום באוכלוסיית הנשרים בארץ הן בעיקר הרעלות בקר, התחשמלות בקווי מתח גבוה, ציד והילכדות ברשתות חקלאיות. הרעלות בקר הנובעות מסיבות שונות, מתגלגלות אל פתחו של הנשר ופוגעות בו. בפברואר 2005 למשל, נספרו כ-200 נשרים בלבד בארץ[9]. זהו מספר הנמוך בעשרות אחוזים לעומת שנים קודמות.

בשנת 2017 הגישה החברה להגנת הטבע לממשלה דו"ח על פיו הקמת טורבינות ברמת הגולן עלולה להכחיד את אוכלוסיית הנשרים[10].

תפוצה בעולם: מדרום אירופה דרך טורקיה ואיראן, במזרח התיכון ועד מרכז אסיה.

הנשר הוא עוף חברותי. הוא דוגר ולן במושבות במצוקים גבוהים.

בין ינואר למרץ מטילה הנקבה ביצה אחת שצבעה לבן, שבוקעת לאחר 52–56 יום. שני ההורים משתתפים בדגירה על הביצה ובהאכלת הגוזל הבוקע פקוח עיניים ועוטה פלומה לבנה, הגוזל פורח מהקן בגיל 100–125 יום.

הקשר בין בני הזוג הוא קשר מונוגמי הנמשך כפי הנראה, למשך כל חייהם, בתקופת החיזור מסרקים בני הזוג זה את זה, מבצעים מעופי ראווה ומרבים להשמיע קול.

מין נוסף, נשר דרומי נצפה בפעם הראשונה בישראל, ב-5 במאי 2014, בגבעות גד.

תזונה

לעיתים רחוקות הנשר תוקף בעל חיים בריא. הנשר יכול להרוג בעל חיים חולה או פצוע. לנשר יש זפק המסוגל להתרחב במידה רבה. הנשר מסוגל לאכול כמויות בשר גדולות ( יותר מק"ג )[8] עד מלוא נפח הזפק שלו, כך שניתן לראות את הזפק שלו בולט בצווארו[11]. לאחר ארוחתו הנשר נח מעט בישיבה לעיתים מנומנם, ומעכל את מאכלו. עם זאת הנשר עשוי גם לצום ללא כל נזק לגופו, במשך 5–6 ימים. הנשר יכול לראות למרחק של 45 מטרים בקירוב חפץ בגודל של סנטימטר אחד בלבד. הוא אינו רואה יותר טוב מן הנץ אף על פי שהוא נקרא מלך העופות. הנשר אינו מסוגל לשאת את טרפו בטופריו, אלא רק לפלוט אותו מעוכל מן הזפק שלו. כך הנשר מאכיל את גוזליו. הנשר הוא בעל ערך רב כאוכל נבלות. הנשר חסין באופן טבעי מפני הרעלן בוטולינום ( Botulinum ), הוא הרעלן הגורם למחלת הבוטוליזם. בנוסף לכך, הנשר מסוגל לאכול בשר רקוב המכיל חיידקי אנטרקס Anthrax וחיידקי כולרה מבלי שייגרם נזק לבריאותו[12].

הנשר במקרא

הנשר מוזכר במקרא בראש רשימת העופות הטמאים למאכל (ספר ויקרא, פרק י"א, פסוק י"ג).

באזכורים האחרים, הנשר מוזכר במקרא (26 פעמים) כסמל לעוצמה, קלות מעוף, מהירות ורעבתנות.

וָאֶשָּׂא אֶתְכֶם עַל כַּנְפֵי נְשָׁרִים (ספר שמות, פרק י"ט, פסוק ד').

כְּנֶשֶׁר יָעִיר קִנּוֹ עַל-גּוֹזָלָיו יְרַחֵף, יִפְרֹשׂ כְּנָפָיו יִקָּחֵהוּ יִשָּׂאֵהוּ עַל-אֶבְרָתוֹ[13] (ספר דברים, פרק ל"ב, פסוק י"א).

שָׁאוּל וִיהוֹנָתָן הַנֶּאֱהָבִים וְהַנְּעִימִם בְּחַיֵּיהֶם וּבְמוֹתָם לֹא נִפְרָדוּ מִנְּשָׁרִים קַלּוּ מֵאֲרָיוֹת גָּבֵרוּ (ספר שמואל ב', פרק א', פסוק כ"ג).

כְּנֶשֶׁר יָעוּף הַשָּׁמָיִם (ספר משלי, פרק כ"ג, פסוק ה').

שלושה המה נפלאו ממני... דרך הנשר בשמים (ספר משלי, פרק ל', פסוק י"ח).

כְּנֶשֶׁר יָטוּשׂ עֲלֵי אֹכֶל (ספר איוב, פרק ט', פסוק כ"ו).

כְּנֶשֶׁר חָשׁ לֶאֱכוֹל (ספר חבקוק, פרק א', פסוק ח').

באשר חללים שם הוא (ספר איוב, פרק ל"ט, פסוק כ"ח).

ופני נשר לארבעתן (ספר יחזקאל, פרק א', פסוק י').

הנשר מוכתר במקורות גם כ"מלך העופות" (סדר מועד, מסכת חגיגה דף י"ג, ב גמרא)

הנשר בהלכה

חז"ל[14] כתבו, שבנשר קיימים ארבעה סימני זיהוי שמייחדים עופות טמאים: א. "אין לו אצבע יתירה". ב. "אין קורקבנו נקלף" ג. אין לו זפק ד. "דורס ואוכל".

האחרונים התקשו למצוא סימנים אלו בנשר המקראי, כי הנשר אוכל נבילות בלבד, וממילא אינו דורס בעלי חיים. כמו כן יש לנשר שלוש אצבעות מלפניו ואצבע אחת מלפניו, וכן יש לו זפק גדול וניכר (הסימן ש"אין קורקבנו נקלף" אכן קיים בנשר המקראי). בפיתרון אי ההתאמה הועלו מספר אפשרויות א. יש להבין את הסימנים שאמרו חז"ל באופן שונה. ב. טבעו של הנשר השתנה במהלך הדורות, ולכן אין הסימנים קיימים בו כיום[15].

הנשר באגדה

במסכת שבת (דף עז ע"ב) תוארו מספר דוגמאות בהן החזק מפחד מן החלש, שיכול להזיקו על אף יחסי הכח שביניהן. אחת מהדוגמאות היא 'אימת סנונית על הנשר'. ופירש רש"י שהוא עוף קטן שנכנס תחת כנפי הנשר ומונע אותו מלעוף.

במסכת חגיגה (דף יג ע"ב) ביארו את לשון הפסוק 'אשירה לה' כי גאה גאה'[16] שהקב"ה מתגאה על הגאים, ופירשו: 'מלך שבחיות - ארי, מלך שבבהמות - שור, מלך שבעופות - נשר, ואדם מתגאה עליהן, והקדוש ברוך הוא מתגאה על כולן ועל כל העולם כולו'.

במסכת בבא בתרא (דף טז ע"א) הביאו את לשון הכתוב באיוב [17] 'הידעת עת לדת יעלי סלע חולל אילות תשמור', ופירשו בו: 'יעלה זו אכזרית על בניה, בשעה שכורעת ללדת, עולה לראש ההר כדי שיפול ממנה וימות, ואני מזמין לה נשר שמקבלו בכנפיו ומניחו לפניה, ואלמלי מקדים רגע אחד או מתאחר רגע אחד מיד מת'.

מיון

קבוצת הנשרים אינה טקסונומית והיא כוללת נשרים בשתי סדרות עיקריות. נשרי העולם הישן משתייכים למשפחת הנציים ונמצאים כולם רק באפריקה, באסיה, באירופה ובמזרח התיכון. נשרי העולם החדש הם עם משפחת הקונדוריים ונמצאים רק בעולם החדש.

מיני הנשרים:

שם שם מדעי תמונה/איור שימור:
נשר מקראי Gyps fulvus Gyps fulvus in flight.jpg שימור LC
נשר דרומי Gyps rueppelli Gyps rueppellii -Nairobi National Park, Kenya-8-4c.jpg שימור EN
נשר הודי Gyps indicus Long-billed Vulture.jpg שימור CR
נשר אפריקני Gyps africanus Vulture in Sabi Sands, South Africa.JPG שימור EN
נשר ההימלאיה Gyps himalayensis Gyps himalayensis, Sup himálajský.jpg שימור NT
נשר בנגלי Gyps bengalensis Bengalgeier.JPG שימור CR
נשר הכף Gyps coprotheres Gyps coprotheres -St Augustine Alligator Farm, St. Augustine, Florida-8a-3c.jpg שימור VU
נשר צר-מקור Gyps tenuirostris Slender-billed Vulture, Mishmi Hills, India (cropped).jpg שימור CR

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. שם התמונה: נשר - Gyps fulvus, באתר רשות הטבע והגנים
 2. פירוש בעל הטורים לויקרא יא, יג
 3. רוביק רוזנטל, בלגן בגן החיות, בבלוג השפה העברית של מילון רב-מילים, 25 בדצמבר 2012: "הנשר הוא מקריח, ועל כן נוהגים לומר ששמו נגזר מנשירת השיער שעל ראשו, אבל הטענה הזו שנויה במחלוקת."
 4. המילון העברי החדש א. אבן שושן, 1967
 5. ראה אבן עזרא על ספר ויקרא, פרק י"א, פסוק י"ד והחזקוני שם, פסוק יג
 6. נשר ועיט, באתר "השפה העברית"
 7. בתוספות במסכת חולין סג, א דיבור המתחיל 'נץ'
 8. 8.0 8.1 8.2 נשר מקראי, באתר החברה להגנת הטבע
 9. אלי אשכנזי, הנשרים בסכנת הכחדה - בגלל הרעלות הבקר בצפון, באתר הארץ
 10. עדי רובינשטיין, ‏איומים ברמה, באתר ישראל היום, 1 בדצמבר 2017
 11. תמונת נשר עם זפק בולט בגלריית תמונות יוגנד
 12. עובדות על נשרים, באתר Web Vulture
 13. מעניין לראות את פירוש רש"י לפסוק זה המתאר באריכות את הנשר כהורה הדואג לצאצאיו.
 14. מסכת חולין, דף ס"א, עמוד א'.
 15. ראה 'שיחת חולין' על מסכת חולין דף ס"א עמוד א', שהאריך בזה.
 16. שמות טו, א
 17. לט, א


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0