הרב משה צבי נריה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף משה צבי נריה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב משה צבי נריה
הרב משה צבי נריה.jpg
הרב נריה יחד עם הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא
לידה כ"א בשבט ה'תרע"ג
פטירה י"ט בכסלו ה'תשנ"ו
השתייכות ציונות דתית
תפקידים חבר הכנסת מטעם המפד"ל בכנסת השביעית
ראש מרכז ישיבות בני עקיבא
ראש ישיבת בני עקיבא כפר הרואה ומייסדה.
רבותיו הרב אברהם יצחק הכהן קוק
הרב צבי יהודה קוק
תלמידיו הרבנים חיים דרוקמן, יעקב אריאל, חנן פורת ועוד, ראו מתלמידיו
נושאים בהם עסק אבי דור הכיפות הסרוגות
הקים את הישיבות התיכוניות
ממייסדי בני עקיבא.
חיבוריו חיבורים על הראי"ה והגותו, הדפסת חידושי תורה של אביו ועוד, ראו מספריו
הרב נריה (יושב) לצד ישעיהו ברנשטיין
בניין הישיבה ההיסטורי כשבחזיתו הדקל ששתל הרב נריה (צולם ביום הלוויתו, 1995)

הרב משה צבי נריה (מנקין; כ"א בשבט ה'תרע"ג - י"ט בכסלו ה'תשנ"ו) היה רב, מחנך ומנהיג רוחני, מייסד מרכז ישיבות בני עקיבא. מכונה "אבי דור הכיפות הסרוגות", בשל השפעתו הרבה על עיצוב פניה של החברה הדתית-לאומית, הדוגלת בשילוב של תורה, עבודה ומדינה.

הרב משה צבי נריה
ממשלות 18
כנסות 9
סיעה מפד"ל

כיהן כחבר הכנסת למשך קדנציה אחת מטעם המפד"ל. חתן פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ופרס הרב קוק.

תולדות חייו

נולד בכ"א בשבט תרע"ג, בלודז' שבפולין לרב פתחיה מנקין ולרחל. בצעירותו למד תורה בתקופת סטלין, בישיבות מינסק ושקלוב. עלה לארץ ישראל בשנת ה'תר"ץ בעקבות בקשה מטעם ישיבת "מרכז הרב" בירושלים. מיד כשהגיע נקשר לרב אברהם יצחק הכהן קוק, ולבנו, הרב צבי יהודה הכהן קוק. המשיך בלימודיו בסמינר למורים "מזרחי" ובישיבת "מרכז הרב", והוסמך לרבנות. כרבים מתלמידי הרב קוק, פנה להגשמה בציבוריות הישראלית, ברוחו ובחזונו של רבו.

נמנה עם ראשי תנועת הנוער הדתי בני עקיבא ומנהיגה הרוחני של התנועה שנים רבות. ערך את ביטאון התנועה, "זרעים", וכתב מספר שירי תנועה ובהם אף את המנון התנועה, הפותח במילים: "יד אחים לכם שלוחה, הנוער החביב / על דגלנו כולכם, חנו מסביב / יזהיר לכם כוכב תורה / דרככם סוגה בעבודה". כתב שירים גם על עניינים אחרים כמו ירושלים, חטיבה 7, השואה ושירים אישיים. פעילותו בתנועת בני עקיבא לא הייתה לרוחו של הרב צבי יהודה קוק, ולכן נהג לכתוב מאמרים ולהרצות תחת שם העט "נריה"[דרוש מקור] (על פי הפסוק "נר ה' נשמת אדם"). לימים עיברת את שמו ממנקין לנריה באופן רשמי. בשנות ה-30 שימש ככתב בעיתון "היסוד".

בשנת ה'ת"ש, חרף התנגדויות בתוך תנועתו, ייסד את ישיבת בני עקיבא הראשונה במושב העובדים הדתי כפר הרא"ה, ישיבה שלראשונה שילבה עבודת אדמה ולימודי קודש ביחד. כיהן בה כראש ישיבה ומורה לתלמוד ומחשבת ישראל. לימים, עקב דרישת ההורים, הוכנסו לישיבה לימודי תיכון על חשבון עבודת הכפיים בעידודו של שותפו לראשות הישיבה, הרב אברהם צוקרמן. נריה התנגד למהלך זה ואף התבטא כי "יצמחו לי שערות על כף היד לפני שילמדו לימודי חול בישיבה", אך בדיעבד השלים עם מהלך זה. בעקבות ייסוד ישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה יזם את הקמתן של ישיבות ואולפנות בני עקיבא נוספות בכל רחבי הארץ, וכך הפכה ישיבת כפר הרואה ל"אם ישיבות בני עקיבא". מרביתן של ישיבות בני עקיבא היו ישיבות ואולפנות תיכוניות, אך חלקן היו בתי ספר מקצועיים וישיבות הסדר.

עם קום המדינה, החליטה הכנסת להכריז על יום ה' באייר כעל יום העצמאות וביקשה ליצוק ליום זה (בשיתוף הרבנות הראשית לישראל) גם תוכן דתי. נריה חיבר אז את טיוטת נוסח התפילה המיוחד ליום העצמאות, אשר התקבל ברובו. לאחר מותו, הוציא הרב יעקב אריאל, באמצעות ישיבת רמת גן, את הסידור גואל ישראל המבוסס על הנוסח של נריה.

במהלך מלחמת העצמאות ליווה נריה את חטיבה 7, בה היה ריכוז גדול של חיילים דתיים בגדוד 79, ואף חיבר שיר כהמנון החטיבה ('צהלי ורוני חטיבה 7', כיום שיר זה אינו משמש כהמנון החטיבה). במהלך מבצע חירם בה'תש"ח יצאה החטיבה מאזור צפת, וכבשה את חלקו המזרחי של הגליל העליון, כולל את אזור הר מירון. החטיבה התרכזה במהלך חורף ה'תש"ט באזור הגליל העליון. בראשית ה'תש"ט אירגן נריה אירוע הודיה המוני על הצלחות מלחמת העצמאות, בו השתתפו חיילים דתיים, תלמידי ישיבת כפר הרוא"ה, פדויי שבי ואחרים. מקום הכינוס נקבע לקבר הרשב"י במירון, ותאריך האירוע נקבע לז' באדר. בעקבות כינוס זה נקבעה מסורת של עלייה לקבר הרשב"י בז' באדר מדי שנה[1].

היה חבר הנהלת התנועה למען ארץ ישראל השלמה.

כיהן כחבר הכנסת בכנסת השביעית מטעם המפד"ל (1969-1973), והיה חבר בוועדת החינוך והתרבות. כשפרש, אמר שהייתה זו טעות שבכלל נכנס, כי בכנסת "אי אפשר שלא ללכלך את הידיים".

כתב מספר רב של ספרים על הרב קוק שמהווים מעין ביוגרפיה שלו, תוך שהוא שוזר בהם סיפורים והגות משל הרב קוק.

ב-1973 זכה בפרס החינוך של עיריית תל אביב. בשנת 1978 זכה בפרס ישראל על תרומה מיוחדת לקידומה ופיתוחה של החברה והמדינה.[2]

ב-1983 פרש מהמפד”ל והקים את תנועת מצ"ד. בשנת 1993 הקים, יחד עם הרב שאול ישראלי והרב אברהם שפירא, את הארגון "איחוד הרבנים למען עם ישראל וארץ ישראל", על רקע התנגדותם להסכמי אוסלו.

נפטר בגיל 82, בי"ט בכסלו ה'תשנ"ו). קרוביו שעמדו ליד מיטתו לפני מותו מעידים שמילותיו האחרונות היו: "קר לי! תחממו אותי בדברי תורה! תאחזו בארץ ישראל ובקדושתה. תנו לי להגיד שלום לארץ ישראל ולהפרד ממנה באהבה, בשמחה וברצון. קדושה אני מבקש. קודש קודשים אני מבקש. תנו לי קדושת ארץ ישראל, תנו לי קדושת אהבת ישראל, תנו לי הרגשת קדושת ארץ ישראל. תנו לי הרגשת קדושת עם ישראל!". קרא כמה פעמים בקול גדול, "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד" וסיים במילים "נתקדש כולנו".[3]

הנצחתו

על שמו נקראו היישוב נריה, שכונת נוף נריה בלוד, רחובות בפתח תקווה, נתניה, ראשון לציון, רחובות, בית אל וכפר הרא"ה, ישיבת הסדר "שדמות נריה" ביישוב שדמות מחולה, "מרכז נריה", אולפנת נריה בדימונה, הגרעין התורני בקריית מלאכי, בית הספר היסודי ממ"ד תורני משואת נריה במודיעין, בית הספר היסודי ממ"ד תורני מדעי מורשת נריה בגבעת שמואל, חטיבת הביניים האזורית הר חברון בסוסיא, חטיבת הביניים "אורות נריה" בטבריה, קהילות "חזון נריה" ו"משכונת נריה" באלעד, "שבט" (מחזור) בתנועת הנוער בני עקיבא של ילידי 1982, והפרויקט ההתנדבותי "לאורו נלך".

משפחתו

לרב נריה ולאשתו רחל שמונה ילדים. בנו הרב נחום נריה הוא ראש מוסדות תורה בציון בירושלים ולשעבר ר"מ בישיבת הכותל. חתנו הוא הרב יהודה הלוי עמיחי, ראש מכון התורה והארץ. בנו, הרב אברהם יצחק נפטר ב-1985. נכדו אחיקם עמיחי נהרג בפיגוע בנחל תלם בדצמבר 2007. בנו פתחיה היה נשוי לשחקנית החוזרת בתשובה עירית שלג.

מתלמידיו

מספריו

 • אורות התפילה - פרקים בהגותו של הראי"ה קוק על התפילה.
 • משנת הרב - עשרה פרקים על יסודות הגותו של הראי"ה קוק.
 • מועדי הראי"ה - החגים בחייו ובהגותו של הראי"ה קוק.
 • שיחות הראי"ה - שלושים ותשע שנותיו הראשונות של הראי"ה קוק.
 • טל הראי"ה - השלמות לספר "שיחות הראי"ה".
 • חיי הראי"ה - תקופת יפו בחיי הראי"ה קוק.
 • בשדה הראי"ה - עניינים שונים בחייו ובהגותו של הראי"ה קוק.
 • לקוטי הראי"ה (שלושה כרכים) - עניינים שונים בחייו ובהגותו של הראי"ה קוק.
 • ענבי פתחיה - עיונים בהלכה.
 • צניף מלוכה - על ארץ ישראל, מדינת ישראל ועוד.
 • נר למאור - על פרשיות התורה.
 • נר למאור - על הגדה של פסח.
 • בני הישיבות וגיוסם - חוברת על גיוס בחורי ישיבות.
 • מלחמות השבת - על דיני מלחמה בשבת.
 • מורשת ארץ.
 • על משכנות הרועים.
 • אפיק בנגב - ישראל במדינתו.
 • מאורות נריה - סדרת ספרים על מועדי ישראל.
  • מאורות נריה - אלול ותשרי;
  • מאורות נריה - חנוכה ופורים;
  • מאורות נריה - ישראל במדינתו: על מדינת ישראל, חבלי לידתה, הקמתה והתמודדויותיה.
 • מן הפנקס הפתוח - אימרות, הגיונות והדרכות, הוצאת ידיעות ספרים, בעריכת צילה בר-אלי, 2008.

לקריאה נוספת

 • במשוך היובל : חמישים שנות תנועת בני-עקיבא בישראל תרפ"ט-תשל"ט, תנועת בני עקיבא בישראל
 • יצחק רפאל, אנציקלופדיה של הציונות דתית (כרך ו'), מוסד הרב קוק, ירושלים
 • מאורות נריה
 • צילה בר -אלי, שחר אורו, ירושלים, ה'תשס"ב

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ניגון הדבקות של חטיבה 7, זאב אלק, מקור ראשון, מוסף 'שבת', 26.11.10
 2. חתני פרס ישראל תשל"ח, דבר, 10 במאי 1978
 3. מילותיו האחרונות זכו לשני לחנים. ראו: [1], [2]סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0