רבי שמואל רוזובסקי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף שמואל רוזובסקי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שמואל רוזובסקי
959575325.jpg
תמונה זו מוצגת במכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
הרב שמואל רוזובסקי
לידה 1913
הורדנה
פטירה 1979 (בגיל 66 בערך)
מקום פעילות ראש ישיבת פוניבז' בבני ברק
השתייכות חרדים ליטאים
תחומי עיסוק ראש ישיבה
תפקידים ראש ישיבה בגרודנא אשדוד
רבותיו הרב שמעון שקופ,

הרב יצחק זאב סולובייצ'יק
הרב ראובן כץ

חיבוריו "שיעורי רבי שמואל", חידושי רבי שמואל
מצבת הרב שמואל רוזובסקי

הרב שמואל רוזובסקי (כ"ב בטבת תרע"ג, 1 בינואר 1913 - כ"ז בתמוז תשל"ט, 17 ביולי 1979) היה ראש ישיבת פוניבז'. שיעוריו בישיבה משכו תלמידים רבים והשפעתו הלמדנית הייתה רבה והיא נפוצה ברחבי עולם הישיבות.

ביוגרפיה

נולד בהורדנה (גרודנא) שבליטא לרב מיכל דוד רוזובסקי, שהיה אחד ממורי ההוראה בעיר. למד בישיבת שער התורה אצל הרב שמעון שקופ - שממנו הושפעה רבות שיטת לימודו. בשנת ה'תרצ"ו עלה ארצה יחד עם ידידו הרב זלמן רוטברג, לימים ראש ישיבת בית מאיר, כדי להימנע מגיוס לצבא הפולני. השניים למדו בישיבת פתח תקוה אצל הרב ראובן כץ, שאף סייע בהשגת אישורי עלייה לארץ ישראל עבורם.

במשך שנים הוא קבע שיעור קבוע, אחת לשבוע, עם הרב יצחק זאב סולובייצ'יק, שהשפיע על דרך לימודו. עם הקמתה של ישיבת פוניבז' על ידי הרב יוסף שלמה כהנמן, בשנת ה'תש"ד, נקרא הרב רוזובסקי על ידו לעמוד בראשות הישיבה ובמשרה זו כיהן עד פטירתו. בשנת תשט"ז (1956) נבחר לדיין בבית הדין הרבני הגדול[1], אך בסופו של דבר לא מונה לתפקיד.

נפטר ממחלת הסרטן בכ"ז תמוז ה'תשל"ט.

מדי שנה בליל יום השנה מציינים את זכרו בישיבת פוניבז' בהשמעת שיעור מוקלט שלו על הסוגיה הנלמדת באותה העת בישיבה, בחדר שבו נמסרים השיעורים הכלליים של ראשי הישיבה.

על שמו רחוב הרב רוזובסקי בבני ברק.

משפחתו

נישא לאסתר, בת רבי צבי פסח פרנק, רבה הראשי האשכנזי של ירושלים. בנו הרב מיכל דוד הוא ראש ישיבת וילקומיר באשדוד. בתו גיטה מלכה נשואה לרב יצחק הקר, ראש ישיבת גרודנה באר יעקב. בתו שרה נשואה בנישואים שניים לרב צבי רוטברג, ראש ישיבת בית מאיר, בנו של הרב זלמן רוטברג. בתו אלה נשואה לפרופסור חיים מיליקובסקי.

אחיו הוא רבי יוסף רוזובסקי, היה מראשי ישיבת אור ישראל הקטנה.

ספריו

בחייו נדפסו משיעוריו בספרים שיעורי הרמי"ם, ולאחר פטירתו הוצאו לאור שיעוריו בסדרות הספרים: "שיעורי הגר"ש רוזובסקי" (מהדורות סטנסיל), "חידושי רבי שמואל" ו"שיעורי רבי שמואל" וכן בקובץ "זיכרון שמואל".

מתלמידיו

תלמידיו מתקופת הקמת ישיבת פוניבז'
ראשי ישיבות מתלמידיו

לקריאה נוספת

  • רוזובסקי מנחם חיים, ראש הישיבה, ירושלים תשע"ו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים