קופת חולים מאוחדת

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 532: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

קופת חולים מאוחדת היא אחת מארבע קופות החולים הפועלות בישראל והשלישית בגודלה.

היסטוריה

קופת חולים עממית נוסדה בשנת 1931 על ידי הדסה למען התאחדות האיכרים וחבר החקלאים הלאומיים במטרה לספק שירותי רפואה להתיישבות העובדת, בין מייסדיה היה ד"ר פיליפ ריבלין, תושב פתח תקווה, איש התנועה הרוויזיוניסטית וחבר הצה"ר. קופת חולים של הציונים הכלליים נוסדה בשנת 1936 על ידי ד"ר לוי עפרון עבור ארגון עובדי הציונים הכלליים במטרה לספק שירותי רפואה לעצמאים ולשכירים בערים ובהמשך הצטרפו אליה גם בעלי מקצועות חופשיים, ללא קשר להשתייכותם להסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל. בשנת 1974 אוחדו שתי הקופות הנ"ל והוקמה "קופת חולים מאוחדת". הקופה המאוחדת כללה כ-170,000 חברים שקבלו שירות ב-75 סניפים ברחבי ישראל[2]. מנכ"ל הקופה המאוחדת היה יחזקאל הרמלך[3].

תפעולה של קופת חולים מאוחדת מתבצע באמצעות שש מנהלות אזוריות. ל"מאוחדת" בעלות על בית החולים משגב לדך ושני מלונות: מלון צמרת בטבריה ומלון ספא כנען בצפת. מלבד זאת, "מאוחדת" מפעילה את רשת "נוה עמית", המספקת דיור מוגן וסיעודי לבני גיל הזהב.

בתחילת שנת 2011 החלה קבוצת עובדים בראשות גב' שלה ונטורה בהליכי התאגדות בקופה, באמצעות ההסתדרות הכללית, ותוך פרק זמן קצר הכירה ההנהלה ביציגות ועד הפעולה המונה מעל 4000 עובדים.

לאחר משא ומתן שנמשך כשלוש שנים בין ועד העובדים להנהלה, נחתם הסכם קיבוצי ראשון בקופה והוא עתיד להסתיים בדצמבר 2017. ההסכם שיפר את תנאי ההעסקה של העובדים וכלל הטבות שונות כמו תוספות שכר, הגדלת מכסת ימי החופשה, קרו השתלמות, הגדלת הפרשות לפנסיה ועוד .

בשנים 2011–2013 מנכ"ל הקופה היה פרופ' אשר אלחיאני, אשר הודח על ידי הדירקטוריון והוחלף על ידי שרת הבריאות בזאב וורמברנד כמנכ"ל זמני. יו"ר דירקטוריון הקופה הוא הרב ירחמיאל בויאר.

בתחילת 2014 מכרה הקופה את בית הדיור המוגן "מצודת ירושלים", שנרכש על ידי הקופה ב-2010 אך לא הופעל[4].

שירותים נוספים

בנוסף לשירותים הרגילים של קופת החולים, הקופה מציעה למבוטחיה את הביטוחים המשלימים הבאים:

 • "מאוחדת עדיף" - ביטוח משלים המעניק שירותים, שאינם כלולים בסל הבריאות, כמו טיפולים והשתלות בחו"ל, רפואה מונעת ומשלימה, תרופות שאינן בסל הבריאות ועוד.
 • "מאוחדת שיא" - תוכנית לשירותי בריאות נוספים המהווה רובד שירותים נוסף, המוצע למבוטחי קופת חולים מאוחדת החברים ב"מאוחדת‬ עדיף". התוכנית כוללת מגוון רחב של שירותים רפואיים, מעבר לאלה המוצעים במסגרת‬ "סל שירותי הבריאות הבסיסי" המחייב את הקופה מכוח חוק ביטוח בריאות ממלכתי.
 • "מאוחדת זהב" - ביטוח סיעודי מתקדם.

לקופה מערך מרפאות של רפואה אלטרנטיבית, "מאוחדת משלימה" (בעבר נקרא "אקסטרה"). הטיפולים במרפאות מאוחדת משלימה כולל אוסטאופתיה, אורו-גינקולוגיה, אקופונקטורה, סופרולוגיה, כירופרקטיקה, הומיאופתיה, נטורופתיה, היפנוזה, טיפול בהרטבת לילה, טווינה, ביופידבק, פלדנקרייז, ספורטרפיה, פוליסטילה, רפלקסולוגיה, שיאצו ורופא ממיין ראשוני.

סמל הקופה

בשנת 1974, עם איחוד שתי הקופות, אימצה הקופה החדשה את הסמל שליווה את קופת חולים עממית באותן שנים. במרכז הסמל נחש כרוך סביב מטה - סמל מטה אסקלפיוס. לעיתים הופיע הסמל בשילוב הסלוגן "הקופה הטובה במדינה". בשלב מאוחר יותר, הופיע הסמל כולו על גבי סרט בצבע כחול עם השם "מאוחדת" לימינו.

בראש השנה תש"ע, כחלק מתהליך מיתוג מחדש של הקופה, הוצג סמליל חדש בצורת לב כתום אשר מסמל אנושיות, כאשר הקווים העגולים נועדו להביע חום ותשומת לב. הסמל מזכיר בצורתו גם כף יד המסמלת תמיכה ואכפתיות[5]. את הסמליל עיצב סטודיו המיתוג "פירמה"[6]. לסמליל נלווה לעיתים סלוגן חדש: "איתך מכל הלב :)".

בדצמבר 2012 נבחר מוטו חדש, "להיות בריא ולהישאר בריא", כיוון שלטענת מנהל אגף השיווק רון שוליוס הסיסמה הקודמת לא הייתה מספיק מבדלת[7].

פרשיות השחיתות

בנובמבר 2010 פרסם מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס דו"ח בו העלה חשדות חמורים ובהם חשדות לפלילים ולנפוטיזם כלפי מנהלי הקופה ומבקר הקופה. במקביל, פשטו חוקרי משטרה על משרדי הנהלת הקופה והחרימו מהם מסמכים. בעקבות הנתונים שנאספו על ידי משרד המבקר במשך למעלה משנתיים וחקירה סמויה שערכה היחידה הארצית לחקירות הונאה, נעצרו לחקירה ארבעה חשודים בהם מנהל מחוז ירושלים יהודה עליאש.

את החקירה מנהלת יאח"ה ובתחילתה היו שותפים לה גם חוקרי רשות המסים, לאחר שהתברר כי החשודים התכוננו למעצר והגיעו לחקירה מוכנים היטב, נעצרו גם חוקר ברשות המסים וראש צוות חקירה במע"מ בחשד להדלפת פרטי החקירה למנהלי קופת החולים בתמורה לקבלת שוחד.

בעקבות החשדות שבחלקם נגעו אליו ישירות נאלץ מבקר הקופה דוד סומך להשעות את עצמו מתפקידו כסגן נשיא לשכת המבקרים הפנימיים.

בנוסף המנכ"ל לשעבר, עוזי סלנט, שכיהן 28 שנים בתפקיד, נאלץ להתפטר ממועצת עיריית רחובות ואמר בדברי הפרידה: "הליקויים שהיו בדוח מבקר המדינה לא היו בשליטתי ובאחריותי הישירה ועל כן האחריות שלי מסתכמת אך ורק באחריות מיניסטריאלית".[דרוש מקור]

ב-9 בינואר 2011 הודיע מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, שמואל מועלם, שהוא מתפטר מתפקידו[8]. ההתפטרות באה עקב דו"ח מבקר המדינה שתקף את התנהלות קופות החולים בכלל ואת קופת חולים מאוחדת בפרט, ובעקבות דרישת רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות, בדבר התפטרותו של מועלם[9][10].

ב-3 במאי 2011 בחר דירקטוריון הקופה בפרופ' אשר אלחיאני לתפקיד מנכ"ל הקופה; הוא שימש ערב בחירתו כמנכ"ל המרכז הרפואי מאיר. אשר הודח בשנת 2013 על ידי הדירקטוריון והוחלף על ידי שרת הבריאות בזאב וורמברנד כמנכ"ל זמני.

במרץ 2014 שרת הבריאות, יעל גרמן פיזרה את דירקטוריון קופת חולים מאוחדת, לאחר שהגיעה למסקנה כי למרות הליך הבחירות לדירקטוריון שהתקיים בעקבות דו"ח מבקר המדינה מ–2010 - עולה חשש כי הכשלים שזיהה המבקר עלולים לחזור על עצמם. כמו כן הודיעה לדירקטוריון על ביטול אישורה לתקנון הקופה שניתן ביולי של שנה זו, וכי החל מאותה עת עוברות כל סמכויות המועצה והדירקטוריון לדירקטוריון זמני, למעט סמכות המועצה להציע תקנון לקופה[11].

ביוני 2017 זוכו מחמת הספק הנאשמים אילן יוסף, עו"ד אילת אפיק-חכמון ואבי סיבוני אשר הועמדו לדין על הדלפה מחקירת בכירי קופ"ח מאוחדת[12].

קישורים חיצוניים

 • Meuhedet.co.il - אתר האינטרנט של קופת החולים
 • נוה עמית - רשת דיור מוגן וסיעודי לגיל הזהב שמופעל על ידי מאוחדת

הערות שוליים

 1. דירוג קופות חולים לפי סה"כ הכנסות מפעילות באתר Dun & Bradstreet ישראל, נכון לשנת 2015
 2. 170 אלף מבוטחים בקופ"ח מאוחדת, מעריב, 1 באוגוסט 1974
 3. אלכס דורון, צעד לקראת ביטוח בריאות ממלכתי, מעריב, 10 באוקטובר 1974
 4. רז סמולסקי, קופת חולים מאוחדת מוכרת את מצודת ירושלים תמורת 103 מיליון שקל, באתר TheMarker‏, 9 בפברואר 2014
 5. "מאוחדת החדשה" - סמליל, ‏13 בספטמבר, 2009
 6. Uniting a Divided Health Fund (באנגלית)
 7. מדד המותגים, גלובס, עמ' 461, יולי 2013
 8. מיטל יסעור בית-אור, מנכ"ל קופ"ח מאוחדת שמואל מועלם התפטר, באתר ynet, 9 בינואר 2011
 9. מיטל יסעור בית-אור, מנכ"ל מש' הבריאות הורה: יפוטר מנכ"ל מאוחדת, באתר ynet, 22 בדצמבר 2010
 10. דן אבןמנכ"ל משרד הבריאות קורא להדיח את מנכ"ל קופת חולים מאוחדת שמואל מועלם, באתר הארץ, 22 בדצמבר 2010
 11. רוני לינדר גנץ, גרמן פיזרה את דירקטוריון קופ"ח מאוחדת וביטלה את תקנון הקופה, באתר TheMarker‏, 30 במרץ 2014
 12. נעמי צורף, פרשת קופ"ח מאוחדת: זוכו הנאשמים בשיבוש החקירה, באתר כלכליסט, 13 ביוני 2017