איחוד הצלה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איחוד הצלה
UHNewLogo.svg
הלוגו של איחוד הצלה
תחום רפואת חירום
מטה הארגון ירמיהו 78, ירושלים
מקום פעילות כל הארץ
מייסדים אלי ביר, אלי פולק וזאב סופר
מנכ"ל משה טייטלבוים
תאריך הקמה אוגוסט 2006
www.1221.org.il
הלוגו הקודם של איחוד הצלה

איחוד הצלה הוא תאגיד המאחד חובשים, פרמדיקים ורופאים מרחבי ישראל כגוף התנדבותי המאגד כונני רפואת חירום, למתן שירותי עזרה ראשונה. באיחוד הצלה מתנדבים אלפי אנשים ונשים, אשר רובם מתנדבים בפעילות ככונני חירום, וחלקם הנוסף בפעילות הלוגיסטית והמבצעית של הארגון. נשיא הארגון ומייסדו הוא אלי ביר.

היסטוריה

רעיון "הצלה" הוקם בניו יורק לפני כמה עשורים. בשנת 1991 נוסד הגרעין הראשון של מתנדבי הצלה בירושלים על ידי קבוצת אזרחים שהתאגדו תחת הצלה ירושלים ויצאו ללמוד קורס עזרה ראשונה במטרה לטפל בהתנדבות עד להגעת אמבולנס במקרי חירום רפואיים המתרחשים באזור מגוריהם. בשנת 2004 התאחדו תחת השם הצלה ישראל עם גוף דומה שפעל בבני ברק בשם "הצלה בני ברק". באוגוסט 2006 אלי ביר וקבוצת מתנדבים מהצלה ישראל הקימו את "איחוד הצלה" בעקבות סכסוכים בתוך הארגון שגרמו לפיצולו. כאשר בהתחלה נקרא שמו "ארגון מתנדבי הצלה בישראל". עם השנים התפתח הארגון, והיום, בנוסף למתנדבים החרדים, בארגון חברים מאות מתנדבים שאינם דתיים, ואף צוות של ערביי מזרח ירושלים.

באוגוסט 2008 מונה פרופ' אבי ריבקינד כיו"ר הוועדה המייעצת הרפואית ל"איחוד הצלה"[1].

נכון לשנת 2018 מונה הארגון כ-5,000 חובשים, פרמדיקים ורופאים ברחבי הארץ[2] והוא מאושר כגוף מסייע רשמי בשעת חירום על ידי משרד הבריאות, וכך יוכל לקבל מידע עדכני על אירועי חירום, הן ממשפחות המטופלים והן ממוקדי הביטחון והחירום בישראל. המתנדבים מגישים סיוע רפואי לחולים ולפצועים הזקוקים לטיפול וסיוע רפואי מיידי. חלק מהמתנדבים בארגון פועלים במסגרת רשות השירות הלאומי-אזרחי.

המתנדבים פעילים בכל שעות היממה ובכל ימות השנה, ומטפלים במגוון אירועי חירום עד להגעת צוות האמבולנס.

חזון הארגון

"איחוד הצלה" יעניק לכל נזקק ללא הבדל דת גזע ומין בכל רחבי הארץ, טיפול רפואי ראשוני בתוך 90 שניות, בעזרת ציוד רפואי מתקדם, על-מנת להציל חיים ולמזער נזק בלתי הפיך, ויפעל לשפר מצב הרפואה הדחופה הטרום אשפוזית במדינת ישראל.

פעילות מבצעית

קטנוע של הארגון

מ-1 בספטמבר 2011 החל איחוד הצלה להפעיל מוקד חירום מקביל למגן דוד אדום שעונה לקריאות חירום 24 שעות ביממה, המוקד מופעל על ידי חובשים ופרמדיקים מהארגון שעברו קורס תורני מוקד ייעודי, המוקד מקבל את קריאת החירום, מזניק אליו את מתנדביו ובמקביל מעביר את הקריאה למוקד מגן דוד אדום להזנקת אמבולנס לאירוע החירום.

לכל מתנדב בארגון רכב פרטי, או חברות ביחידת האופנועים. החובשים מקבלים את קריאות החירום דרך מוקד החירום של איחוד הצלה. הקריאות מתקבלות במוקד דרך מוקדי חירום אחרים, וגופי ביטחון והצלה שונים ברחבי הארץ, כמו גם פניות ישירות למוקד חירום טלפוני של איחוד הצלה במספר 1221[3]. המתנדבים יוצאים להגיש סיוע הרפואי עד להגעת האמבולנס לאירוע.

הארגון מאבזר כל מתנדב במכשיר מירס באמצעותו מתבצעת הפעילות בשטח, וכך יכול הכונן להתעדכן בכמות המתנדבים שיצאו למקרה, ובאם יש צורך במתנדבים נוספים, בדיווח על אירועים רבי-נפגעים, וכדומה. עמותת קרן ישראלייף היא העמותה העומדת מאחורי איחוד הצלה, והכספים לפעילות איחוד הצלה עוברים דרכה.

הארגון מצייד את כל מתנדבי הארגון בציוד רפואי. ומעניק להם תיקי החייאה, בהם כל הציוד הרפואי הנדרש עבור הכוננים המגיעים ראשונים למקרי חירום בשטח, ובנוסף העניק למרבית הכוננים מכשיר דפיברילטור.

פרויקטים נוספים

  • קורס "משפחה בטוחה" בן ארבע שעות שמטרתו לתת להורים ידע בסיסי במקרי חירום.
  • התקנת ערכות החייאה במקומות הומי אדם.
  • "תן כבוד" - במיזם זה מתנדבים בעלי הכשרה רפואית ומבקרים קשישים בביתם, כדי למדוד להם מדדים חיוניים בסיסיים, והעברתם למוקד מעקב המפנה אותם במידת הצורך למרפאה או יוצר קשר עם הרופא האישי.
  • "יחידת חוסן" - בשנת 2016 הוקמה בארגון יחידת חוסן (השם מורכב מראשי התיבות "חירום וסיוע נפשי") שמטרתה להגיש עזרה ראשונה נפשית באירועים בהם ישנם נפגעי חרדה או הלם, וכן במקרים המצריכים סיוע נפשי. ביחידה חברים עובדים סוציאלים ופסיכולוגים. בנוסף, קיים בארגון קורס הכשרה לטיפול נפשי ראשוני.
  • שילוב מתנדבים בחדרי מיון בבתי החולים בישראל.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

כתבות על הארגון

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0