אגודת קדושת ציון

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

"אגודת קדושת ציון - התאחדות החרדים לדרישת ציון על טהרת הקודש" היא אגודה חרדית שמטרתה להחיל את חוקת התורה על מדינת ישראל, ולכונן מדינה יהודית על פי התורה. האגודה שואפת לקדם מושגים כמו: אהבת ארץ ישראל, מצוות כיבוש ארץ ישראל והורשת האויב. ובכך יש לאגודה מאפיינים דומים להשקפת הציבור הדתי לאומי. עם זאת, בניגוד לציונות הדתית אגודת קדושת ציון אינה רואה ערך חשוב במדינת ישראל, ראשיה והוגיה.

דרכה החדשנית של האגודה לעסוק בנושאים שלא מקובל לעסוק בהם בחברה החרדית, כפועל יוצא של התבדלות מתפיסת הציונות, הצליחה לייצר לא פעם אנטגוניזם והתנגדות ספונטנית מתוך הקהילה החרדית לפעילותיה.

אודות האגודה

האגודה הוקמה בכ"ח באייר תשע"ה על ידי קבוצת אברכים חרדים בגיבוי רבנים. כתב העת "קדושת ציון" יצא לאור לראשונה בחודש אלול של אותה שנה.

הפעילות המרכזית של האגודה היא הוצאת הירחון "קדושת ציון", בעריכת יושב ראש האגודה הרב יהודה אפשטיין, מקהילת אדרת אליהו. הירחון נשלח למנויים בדואר ובדואר אלקטרוני, ומופץ באלפי עותקים בבתי כנסיות. בכתב העת מופיעים מאמרי הלכה והשקפה בענייני ארץ ישראל, ובשאלת היחס של הציבור החרדי לעם ולארץ. מדורים בענייני הגאולה, עליית תלמידי הגר"א ותלמידי הבעל שם טוב לארץ ישראל והספר קול התור, יחס גדולי ישראל לארץ ישראל, דעת החת"ם סופר בעניין זה ועליית תלמידיו ארצה. משך תקופה הופיעה סדרת מאמרים של הרב חיים והב עם ביקורת על הספר "ויואל משה", וכן מאמרים בעניין שלוש השבועות. באחד המדורים ישנה גם התייחסות לעניינים אקטואליים שעומדים על הפרק, כמו פרשת אלאור אזריה וה'כניעה' של מדינת ישראל לטורקיה ב-2016 בעקבות פרשת המרמרה, וכן התייחסות לפוליטיקה הישראלית. נכון לסוף 2019 יצאו לאור קרוב ל-50 גליונות.

מדי שנה מקיימת האגודה ועידה סמוך לכ"ח באייר (יום ירושלים) שהוא יום ייסודה, כדי לדון בפעילותה וכן לחגוג את נס הניצחון הישראלי במלחמת ששת הימים, בה שוחררו ירושלים וחלקים נוספים מארץ ישראל[1]. בכנס, הפונה לציבור החרדי, משתתפים מאות[2] את הכנס מאבטחים פעילי להב"ה בראשות בנצי גופשטיין.

מכון "דעת תורה" שמטעם האגודה מוציא לאור ומפיץ חומרי הסברה וספרות תורנית, כמו הספר "נחמו נחמו עמי" על שבע דנחמתא. האגודה מקיימת שיעורים מדי ליל שישי הפונים לבחורי ישיבות, עורכת טיולים וסיורים בירושלים ועוד.

בתשע"ט החלה האגודה לעסוק בקידום התיישבות חרדית ביהודה ושומרון, ובייחוד בעמנואל.

האגודה מארגנת הפגנות מחאה מידי שנה נגד מצעד התועבה בירושלים.

לקראת הבחירות לכנסת ה-23 הצטרף יו"ר האגודה יהודה אפשטיין למפלגת עוצמה יהודית, והוצב במקום הרביעי ברשימה[3]. אך עוד לפני הגשת הרשימות הסיר את מועמדותו[4].

מעמדות האגודה

אנשי האגודה רואים בתהליכים ההיסטוריים שהתרחשו בעשרות השנים האחרונות, ובשיאם הקמת מדינת ישראל ב-1948, וכיבוש ירושלים, יהודה ושומרון ועוד ב-1967, כחלק מתהליך הגאולה וקץ שעבוד מלכויות. הם רואים באידאולוגיה שלהם המשך להשקפתם של אישים כמו הרב איסר זלמן מלצר והרב יוסף חיים זוננפלד, וכממשיכי עליית תלמידי הגר"א, שנועדה ליישב את חרבות הארץ ולהפריח את השממה בזיקה ישירה לגאולה.

לפי השקפתם של אנשי "קדושת ציון", אין סתירה בין הרצון לכונן את ממלכת התורה ברחבי הארץ המובטחת לבין המלחמה הרעיונית והמעשית מול פורקי העול שהנהיגו את היישוב והתנועה הציונית. העובדה שראשי המדינה הם רשעים וחוקיה אינם מן התורה, הוא מצב שלילי שיש בו חילול השם. עם זאת, בראייתם, יש לשמוח ולהודות לאלוקים על קיום והתגשמות הנבואות ועל חזרת ארץ ישראל לידי עם ישראל. עוד טיעון הנקוט בידם הוא, שגם גאולת ישראל בזמן בית שני הייתה על ידי כורש, ועל ידו נבנה בית המקדש השני. על כן, אין מניעה שהקמת מלכות השם תבוא על ידי רשעים. על הציבור החרדי לקדם במדינת ישראל אורח חיים המבוסס על פי התורה, ולא להסתפק בהסדרת מעמד הציבור החרדי.

עוד מדגישים אנשי האגודה כי יישוב ארץ ישראל אינו מצווה צדדית. הארץ היא המקום שבו מתקיימת התורה בצורתה האידיאלית ובו מתקיים הקשר בין הקב"ה, ישראל והתורה.

על איסור שלוש השבועות מסבירים אנשי האגודה שמכיוון שאומות העולם נתנו לעם ישראל את האפשרות לחזור לארץ ישראל הרי שהשבועות הללו אינן תקפות, ואף יש חיוב לחזור ולכבוש את הארץ ו'לעלות בחומה'[5]

תומכים ומתנגדים לאגודה

רבים מזהים את העמדות המובעות בעלון עם דעותיו של הרב יצחק שלמה זילברמן, ורבים מבני קהילתו נמנים עם כותבי העלון ופעילי האגודה. ישנם עוד רבנים ודמויות מפתח בעולם הישיבות התומכים במידה זו או אחרת בפעילות האגודה.

בין הרבנים שמגבים את האגודה: הרב זלמן נחמיה גולדברג[דרוש מקור], רבי לייב מינצברג, הרב יואל שוורץ, הרב מרדכי שריקי, הרב יצחק ברנד, הרב משה צוריאל והרב מנחם מנדל טוביאס[6].

מכתב הרב יוסף מאיר אלטמן כנגד האגודה

בד"צ העדה החרדית יצא נגד האגודה והשווה אותם ל"מינים" ו"אפיקורסים". גם הרב יוסף מאיר אלטמן רב קהילת חוג חתם סופר בבני ברק פרסם מכתב נגד האגודה וקרא לבער את העלונים (ראו הקובץ המצורף). בעיתון הפלס תקפו את האגודה וטענו כי אף רבי שמואל אוירבך מתנגד לשיטה זו, אולם אנשי האגודה טוענים כי הרב שמואל אוירבך תמך ברעיונות האגודה[7].

מתנגדי האגודה טוענים שהאגודה קוראת לעלייה להר הבית, דבר שאינו מקובל בציבור החרדי, וכן שהרב יצחק ברנד מרבני האגודה עולה להר הבית. מנגד, טוענים באגודה שאין להם כאגודה עמדה בנושא ובכלל אינה קשורה לנידון, והם רק כותבים על חילול השם שיש בזה שהר הבית הוא תחת שלטון נכרי, דבר שלטענתו מוסכם גם על גדולי ישראל, ורק עסקנים שמנסים להצר להם הם שמעלים טענה זו שוב ושוב. הרב אפשטיין עצמו הכחיש שהוא עלה אי פעם להר הבית[8].

גם בין הרבנים המתונים יש שטענו כנגד קדושת ציון שהיא מפלסת לעצמה נתיב לאומני מדי, ולעומתם טוענים אנשי האגודה, שהשקפת עולמה של "קדושת ציון" בנויה על יסודות תורניים איתנים, ולאותה "לאומנות" יש סימוכין רבים בתורה שבכתב ובתורה שבעל-פה, והתורה נתנה כתורת חיים לאומה החיה על אדמתה.

לפני הועידה השנתית של האגודה מתפרסמים פשקווילים נגד האגודה, וקריאה למחות נגד הכינוס. כך התנכלו ליו"ר האגודה הרב אפשטיין[9], ונעשו נסיונות למנוע בפועל את קיום הכינוסים ולמנוע מאנשים להגיע. הפגנות התקיימו מחוץ לאולם הכנס[10].

המתנגדים הוציאו לאור עלונים נגדיים, בשם "ישיב לציון" [11] ו"חומת בת ציון", שהכילו בעיקר דברי לעג וליצנות מהאגודה, ובלשונם "ליצנותא דעבודה זרה".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. הזמנה לוועידה, באתר טל חיים
 2. ראו לדוגמא כתבה זו באתר ערוץ 7
 3. רשימת עוצמה יהודית באתר חרדים 10
 4. באתר ועדת הבחירות המרכזית
 5. מאיר גולדמינץ, "אם תעירו ואם תעוררו", בתוך גיליון "קדושת ציון", גיליון מ"ד - חודש אב תשע"ט, עמוד ל'.
 6. רב קהילת "דרכי שמואל"
 7. לאומנים או מינים: עורך 'קדושת ציון' בראיון נטול כפפות, באתר כל הזמן. וראו גם: הרב מנשה בן יוסף, על ר' שמואל וספר שמואל, בתוך "קדושת ציון" גיליון ל"א (ניסן ה'תשע"ח) עמוד כ"ח, ובעמוד ט"ו - מודעת אבל.
 8. לאומנים או מינים: עורך 'קדושת ציון' בראיון נטול כפפות, באתר כל הזמן
 9. * אבי רבינא, ‏"מארב אלים לחרדי שחוגג את 'יום ירושלים'", באתר כיכר השבת, 7 במאי 2018.
 10. ראו: "מפגינים נגד קדושת ציון" באתר בעולמם של חרדים. "איומים נגד הכנס החרדי ליום ירושלים" - ערוץ 7. חיים טוויל, מחאה וגז מדמיע: עימות עם מפגיני 'העדה' בכנס של ארגון חרדי ציוני באתר חרדים10
 11. ישיב לציון נמצא בפורום לתורה
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0