אנציקלופדיה תלמודית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אנציקלופדיה תלמודית כרך כ"ז

אנציקלופדיה תלמודית היא אנציקלופדיה שמטרתה לתמצת את החלק ההלכתי של התורה שבעל פה. הכרך הראשון התפרסם בשנת ה'תש"ז (1947) והכרך ה-42, המגיע לערך "מוֹרֵד", התפרסם בשנת ה'תשע"ט (2018). בשנת תשמ"ח (1988) זכה המפעל בפרס הרב קוק לספרות תורנית.

מטרת המפעל היא לתמצת את כל הדיונים התלמודיים וההלכתיים, וכן את עיקרי השיטות של הראשונים והאחרונים בערכים אנציקלופדיים בסדר האלף-בית.

האנציקלופדיה מודפסת על ידי איחוד מפעלים תורתיים-ספרותיים "יד הרב הרצוג" בירושלים. בעבר פעלה המערכת מתוך בניין "יד הרב הרצוג" בשכונת בית וגן בירושלים, ונכון ל-ה'תשע"ד היא פועלת במתחם בית הכנסת ישורון שבשכונת רחביה.

הקמה

פרופ' אברהם שטיינברג נותן לנשיא המדינה ריבלין כרך של האנציקלופדיה באירוע לכבוד יובל ה-70 שלה, טבת ה'תשע"ו

הרעיון למיזם נולד בהרצאת הרב קוק בתחילת תקופת רבנותו בירושלים (ה'תרפ"ב). בהרצאה זו קרא הרב קוק להקים רשימה של מיזמים תורניים. למטרה זו איגד הרב מאיר בר-אילן קבוצת עורכים בעלי שם. את המימון השיג הרב בר-אילן כאשר החליט לצאת בארצות הברית במגבית נפרדת מזאת של ההסתדרות הציונית כי סבר שכך יוכל להשיג יותר כסף. הוא התנה תנאי עם הנהלת המזרחי שאם ישיג סכום גבוה יותר הוא יקבל את ההפרש של השנה הראשונה לצורך האנציקלופדיה התלמודית. כאשר ראו בהסתדרות הציונית שהרב בר-אילן מצליח במגבית שלו הם הסכימו להעלות את האחוז שהוקצב למזרחי בתנאי לשמירה על מגבית מאוחדת והרב בר-אילן השתמש בהפרש לצורך הקמת האנציקלופדיה. החלטתו להשתמש בכסף למפעל תרבותי במקום לצרכי ההווה הדוחקים לא הייתה מוסכמת על הכל בתוך המזרחי והפועל המזרחי אך זכתה לגיבוי מצד תנועת המזרחי בארצות הברית ומצד יחיאל אליאש[1].

ערכי האנציקלופדיה

המהדורה הראשונה של הכרך הראשון יצאה בשנת ה'תש"ז. כרך זה כלל 219 ערכים בצורה תמציתית ומרוכזת. דרכו של הרב שלמה יוסף זווין, העורך הראשון, הייתה לקצר ולתמצת ככל האפשר. בשני הכרכים הראשונים נקט בהשפעת הרב בר-אילן בשיטה קצרה ביותר, אולם בכרכים הבאים שיצאו לאחר פטירת הרב בר-אילן הערכים הם מקיפים יותר, וכוללים לא רק את יסוד הערך המדובר, אלא גם הרבה מפרטיו ומהסתעפויותיו. כך יצא שבכרכים הראשונים ישנם ערכים רבים, בעוד בכרכים יותר מאוחרים יש מעט ערכים בהיקפים הרבה יותר גדולים.

הרב זווין קבע את רשימת הערכים (2,000 ערכים) וערכי המשנה ואת שיטת הניתוח ההלכתית של האנציקלופדיה. הוא ערך את הכרכים שיצאו לאור בימי חייו, והכין רשימה של שאר הערכים המתוכננים. הערכים כוללים את ההגדרה, המקורות, הנימוקים והטעמים וכן השיטות השונות. הערך הראשון הוא "א" והאחרון עד עתה הוא "לך לך אמרינן לנזירא" (1370 ערכים).

בעקבות בקשת התורם של המפעל לזירוז הכתיבה, סיום הדפסת כל כרכי האנציקלופדיה אמור להיות בשנת תשפ"ד[2].

תמיכה באנציקלופדיה

עוד בראשית הפרויקט, קבע הרב יצחק אייזיק הרצוג, כי "האנציקלופדיה התלמודית – המפעל התורני בעל החשיבות המשמעותית ביותר בישראל". והרב יחיאל יעקב ויינברג כתב: "מפעל ענקי זה שאין דומה לו בספרותינ והתורנית של התקופה האחרונה". רבי זלמן סורוצקין התבטא: "רכישת כל כרך של האנציקלופדיה התלמודית מביאה את האור הגדול של התורה אל תוך הבית".

בשנת תש"ז זכתה האנציקלופדיה התלמודית בפרס הרב קוק לספרות תורנית מטעם עיריית תל אביב לכבוד צאת הכרך הראשון[3]. הרב זווין זכה בפרס ישראל לספרות תורנית בשנת ה'תשי"ט, על יצירתו, שגולת הכותרת שלה היא האנציקלופדיה. שנים עשר הכרכים הראשונים נכתבו בכתב ידו וסגנון כתיבתו משמשים את העורכים והכותבים שבאו אחריו. בשנת ה'תשמ"ח זכה המפעל שוב בפרס הרב קוק.

רבנים בולטים רבים עודדו את המפעל, בהם הרב משה פיינשטיין, הרבי מליובאוויטש, (הכותב באגרת: "נתקבל כרך טז' מהאנציקלופדיה תלמודית ובלשון הידוע נתמלא הבית אורה אורה זו תורה"). הרב עובדיה יוסף והרב שלמה גורן.

בכ"ד באייר תשע"ו התקיים אירוע תמיכה באנצ"ת, בכנסת ישראל, במסגרת האירוע נאמו: השופט אלייקים רובינשטיין, זוכה פרס נובל לכימיה פרופ' אהרן צ'חנובר, ועוד, רובינשטיין עמד בנאומו על מקומה המרכזי של האנצ"ת הן אצל הלומדים והן בפסקי הדין הרבניים, ואף בפסקים מסוימים של בית המשפט העליון.

בעלי תפקידים מרכזיים

עורכה הראשון של האנציקלופדיה היה הרב שלמה יוסף זווין.

מנהל האנציקלופדיה מראשית דרכה ועד פטירתו בתשס"ט היה הרב יהושע הוטנר. מרכז המערכת היה הרב אורי דסברג, עד למותו בתאונת דרכים בתשע"א.

נכון ל-ה'תשע"ד, העורך הראשי הוא הרב זלמן נחמיה גולדברג והמנהל הוא הרב פרופ' אברהם שטינברג. ראש המערכת הוא הרב מאיר שמואלביץ. אחד העורכים, הרב סער מייזל, עומד בראש בית המדרש של האנציקלופדיה, המכשיר מ-ה'תשע"ד עורכים חדשים באנציקלופדיה.

15 ראשי ישיבות השתתפו בכתיבה באנציקלופדיה במשך השנים, ביניהם: רבי אברהם פרבשטיין, רבי רפאל שמואלביץ, רבי יונה מרצבך, ועוד. 17 דיינים השתתפו בכתיבת האנציקלופדיה, מהם ששה מבית הדין הגדול: הרב אליעזר יהודה וולדנברג, הרב זלמן נחמיה גולדברג, הרב משה מרדכי פרבשטיין, הרב חיים גדליה צימבליסט, ועוד. כמו כן נעזרה הנהלה האנציקלופדיה במומחים שונים, כדוגמת פרופ' יהודה פליקס בנוגע לערכי החי והצומח, פרופ' א"י בראוור בהכנת מפות, הרב פרופ' זאב לב בכתיבת ערכים הנוגעים לחשמל, והרב ד"ר ישראל מאיר לוינגר בנוגע לערכי הטרפות, ועוד.

חברי המערכת בעבר

חברי המערכת בשנת תש"ן. מימין לשמאל: הרבנים: רבי דוד לבל, רבי דב מאיר אייזנשטיין, רבי יצחק דונט, רבי אברהם ורטהימר, רבי חיים רוטמן, רבי יהושע הוטנר, רבי אפרים רוטמן, רבי עזריאל לוי, רבי אפרים בורודיאנסקי, רבי אריה מונק, רבי יהושע ליטנר, רבי רפאל שמואלביץ, רבי הלל פרוש, ?, רבי עמנואל טרטנר

מלבד הרב זווין והרב מאיר בר-אילן, חברי המערכת הראשונים היו[4]:

חברי המערכת שנוספו לאחר מכן

השתתפו במהלך השנים

במשך השנים השתתפו בכתיבת ערכים בין היתר:

שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
חברי מערכת האנציקלופדיה התלמודית

כרכים מיוחדים

במהלך השנים יצאו לאור ספרים מיוחדים המבוססים על ערכים מורחבים מתוך האנציקלופדיה, ובהם הגדה של פסח ומחזור ליום הכיפורים. עוד יצאו שני כרכי מפתחות: מפתח עניינים ומפתח מקורות לתלמוד הבבלי.

האנציקלופדיה מופיעה גם בתוך גרסאות הפלוס של פרויקט השו"ת של בר-אילן, ונמכרת כחבילה מיוחדת במאגר התורני אוצר החכמה.

מיקרופדיה תלמודית

בשנת ה'תשע"ג עלה לרשת האינטרנט המיזם "מיקרופדיה תלמודית" המבוסס על האנציקלופדיה. הוא מיועד למי שאינם תלמידי חכמים מובהקים המבקשים הסבר תמציתי וקצר של המושגים. המיקרופדיה עלתה כחלק ממיזם ויקישיבה שבאתר ישיבה. המיקרופדיה יוצאת לאור גם כספר מודפס. עד כה יצאו לאור ששה כרכים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. יחיאל אליאש, מעשה הבא בחזון, עמוד 282
  2. דיוקן, מקור ראשון, גיליון פרשת שמות התשע"ו
  3. חדשות מארץ ישראל, הפרדס, תשרי תש"ח, עמ' 9, באתר HebrewBooks
  4. שער כרך ב'
  5. שער כרך י'
  6. 6.0 6.1 6.2 שער כרך ט"ז
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0