ישיבת בית ישראל ודמשק אליעזר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישיבת ויז'ניץ בבני ברק

ישיבת בית ישראל ודמשק אליעזר היא ישיבת הדגל של חסידות ויז'ניץ. ראש הישיבה הנוכחי הוא הרב מנחם ארנסטר.

היסטוריה

לפני מלחמת העולם הראשונה הייתה ישיבה בויז'ניץ שנוהלה על ידי האדמו"ר רבי ישראל ובנו רבי מנחם מנדל, לימים האדמו"ר מווישובה. הישיבה נחשבה לאחת הישיבות הטובות בבוקובינה. הלימוד בישיבה כלל ש"ס ושולחן ערוך חושן משפט כדרך הישיבות בהונגריה ורומניה ששילבו לימוד הלכה עם לימוד תלמוד. רבי ישראל היה עורך בחינה בכל ערב ראש חודש ורבי מנחם מנדל שכיהן כראש ישיבה היה עורך בחינה מדי ערב שבת. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה עזב רבי ישראל את ויז'ניץ ועבר לגרוסוורדיין שם ניהל את חצרו עד פטירתו. בעקבות המלחמה נסגרה הישיבה[1].

הקמת הישיבה באירופה

מספר שנים לאחר המלחמה החל לכהן ברבנות העיירה, רבי אליעזר הגר, בנו של האדמו"ר רבי ישראל ולימים ממלא מקומו באדמו"רות ויז'ניץ. בשנת תרפ"ג (1923) ייסד רבי אליעזר את הישיבה והעמיד בראשה את הרב דוד שיינבלג, דיין ומו"צ העיירה. תחת הנהגתו התרחבה הישיבה והייתה הגדולה ביותר בחבל בוקובינה. בישיבה היה, שלא כמקובל אז, חדר אוכל ופנימייה ("מלון" כפי שכונתה) לבחורים, כדי שלא יצטרכו לחזר על הפתחים לאוכל ולינה ("ימים"). בישיבה למדו שיעור בגמרא בעיון ושיעור בשולחן ערוך אורח חיים. הבחורים למדו בכוחות עצמם גמרא בקיאות ושולחן ערוך יורה דעה. בשיעורים הנמוכים למדו גם נ"ך, חומש עם רש"י וקיצור שולחן ערוך. רבי אליעזר היה בוחן ביום שישי על לימודי הגמרא ובמוצאי שבת על חומש רש"י, וכן היה מוסר שיחת מוסר. בישיבה ניתן דגש גם על יראת שמים, תפילה והשקפה יהודית וחסידית.

עקב הצלחתה של הישיבה נהרו אליה מלבד מבוקובינה ובסרביה שהיו קהל היעד של הישיבה, גם ממרמורש וטרנסילבניה. רבי אליעזר לא רצה לקבל ממחוזות אלו בהם היו ישיבת רבות והקשיח את תנאי הקבלה לבחורים ממחוזות אלו.

עם כניסת הרוסים לרומניה נסגרה הישיבה.

הקמת הישיבה בישראל

רבי אליעזר הגר עלה לישראל בחודש ניסן תש"ד (אפריל 1944) והקים את הישיבה מחדש בתל אביב. כשהגיע רבי משה יהושע הגר בן אחיו רבי חיים מאיר הגר לישראל, בחודש אב באותה שנה, מינהו רבי אליעזר לכהן בראשות הישיבה.

באייר תשי"א (1951), כשנה לאחר איכלוס שיכון ויז'ניץ, עברה הישיבה לבני ברק ושם מקומה עד היום. בהמשך השנים עם התרחבות החצר נפתחו ישיבות נוספות לחסידות. בשנת תשנ"ח (1998) נפתחה ישיבה בשיכון ויז'ניץ בהר נוף בירושלים. בחודש אב תשס"ג (2003) עברה הישיבה לקריית ויז'ניץ במודיעין עילית. בראשות הישיבה עומד הרב גבריאל יוסף ויזניצר. ישיבה נוספת, שהייתה באשדוד ולאחר מכן באלעד, נסגרה בתשע"ד. באלול תשע"ו הוקם סניף לישיבה במרכז בני ברק, בראשות הרב אליעזר שלומוביץ.

צוות הישיבה

בראשות הישיבה עמד רבי משה יהושע הגר עד התמנותו לאדמו"ר בשנת תשל"ב (1972). לאחר מינויו התמנה במקומו חתנו ואחיינו הרב מנחם ארנסטר. במהלך העשור הראשון של המאה ה-21 החל להנהיג את הישיבה בפועל בנו של הרב מנחם, הרב ישראל ארנסטר שמכהן באופן רשמי בתפקיד משיב. במקום משגיח הישיבה הרב יהושע כהן.

בעבר כיהנו בישיבה כר"מים הרב גדליה נדל, הרב ניסים קרליץ והרב שאול ברזם (חתנו של הסטייפלר), שלושתם פרשו עם עזיבת הנידחים.

ראו גם

ישיבת ויז'ניץ ברכפלד

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. בגרוסוורדיין לא נתפתחה הישיבה מחדש, ראו כאן את סיבת הדבר. בשנת ת"ש (1939) פתח רבי משה יהושע הגר ישיבה בגרוסוורדיין. בשנת תש"ד (1944) נסגרה הישיבה עם פלישת הנאצים לטרנסילבניה.