רבי שאול ישועה אביטבול

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי שאול ישועה אביטבול
לידה 1739
תצ"ט
פטירה 1809
תקס"ט
מקום פעילות צפרו, מרוקו
תפקידים הרב הראשי של העיר צפרו, דיין
רבותיו רבי אליהו הצרפתי
חיבוריו "אבני שי"ש"

הרב שאול ישועה אביטבול (ה'תצ"ט, 1739 - ה'תקס"ט, 1809) היה דיין, רבה הראשי של העיר צפרו שבמרוקו.

ביוגרפיה

נולד בעיר צפרו שבמרוקו בשנת ה'תצ"ט, 1739, לרב יצחק. בשנת ה'תקי"ז (1757), בהיותו בן שמונה עשרה, הוסמך לדיינות.

בכס הרבנות

בגיל עשרים ואחת, בשנת ה'תק"כ, 1760 נתמנה לרב העיר צפרו ושימש בתפקידו ארבעים ותשע שנים. בימיו ייסד בית מדרש לרבנים ואת המצטיינים שבהם מינה לרבנים ודיינים בקהילות שונות במרוקו. רבי שאול ישועה דאג לרווחת בני קהילתו על אף הצרות אשר פקדו את העיר, ועיקר דאגתו הייתה למורים ולמלמדים בעיר. רבי שאול ישועה השתדל להגדיל את הכנסתם, תמך בשביתתם שהייתה בשנת ה'תקמ"ג, 1783 ואף הסתכסך עם פרנסי קהילתו בעבור כך, עד אשר הצליחו המורים במאבקם והגדילו את שכרם.

בימי שבתו על כס הרבנות בצפרו, עברה העיר צרות רבות, עליהן כתב בספרו:

בעיר הזאת שהקיפוה לגיונים ובכל יום עומדים עלינו לכלותינו ויתובי יתבינן במצור ומצוק ארם מקדם ופלשתים נוסף על חיצי רעב דאייקור חיטי ואינם בנמצא בעיר הזאת, אשר נתקיים בנו קורות שתים, שהן השוד והשבר והרעב והחרב

בשנת ה'תק"ן, 1790 העליל שר העיר צפרו (ששמו כנראה היה "חאז עבד אלכביר") עלילה על רבני העיר. הרב שאול ישועה והרב שלמה אביטבול נשלחו לכלא ושוחררו רק לאחר שקהילתם שילמה עבור כל אחד מהם 100 מתקאל (מטבע מרוקאי). באלול ה'תק"ן, ספטמבר 1790, מעיד הרב שאול ישועה כי הוגלה לאיגלוואן.

פטירתו

הלך לעולמו בכ"ה באלול ה'תקס"ט, 6 בספטמבר 1809. על מצבתו נכתב:

המאור הגדול אור בהיר וזהיר המאיר לארץ אבא למלכא מלכי צדק מלך שלם, ושפט דלים בצדק, והוכח במישור לענוי ארץ, אבא שאול ומשיב כהלכה, עין טובה ורוח נמוכה...הוא מל את ישראל אלף ות"ק ילדים אשר בארץ, עשות ספרים הרבה אין קץ, לחמו נתן מימיו נאמנים...והוא שפט את ישראל מ"ט שנים, ושמו נודע בשערים המצוינים...בהלכות שחיטה וטרפות הוא ראש המדברים...

ספרו

הרב שאול ישועה כתב פסקים רבים וכתבים בדיני טרפות אך כתביו אבדו, נכדיו אספו את מקצת מהתשובות ששלח לכל רחבי מרוקו וקיבצו אותם בספר עם כתביו שנותרו, ספר זה מופיע גם במאגר התורני פרויקט השו"ת של בר-אילן.


תקופת חייו של רבי שאול ישועה אביטבול על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

קישורים חיצוניים