רבי מכלוף אבוחצירא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי מכלוף אבוחצירא
לידה 1894
ה'תרנ"ד
תאפילאלת מרוקו
פטירה 25 בינואר 1980 (בגיל 86 בערך)
ח' בשבט ה'תש"ם

רבי מכלוף אבוחצירא הרמ"א (אביחצירא; ה'תרנ"ד, 1894ח' בשבט ה'תש"ם, 25 בינואר 1980) היה דיין ואב בית הדין במרקש שבמרוקו.

תולדות חייו

נולד בשנת ה'תרנ"ד בתאפילאלת שבמרוקו לחנה ("לאלה חנו") ולרב אליהו אבוחצירא, בנו של הרב אהרן אבוחצירא, בנו של הרב יעקב אבוחצירא. הוא נקרא על שם רבי מכלוף בן יוסף אבוחצירא, מאבות שושלת משפחת אבוחצירא. בצעירותו למד מקרא מפי הרב מסעוד אמסלם והרב מסעוד אצראף. מגיל קטן נודע בחריפותו ותקיפותו בתורה בהיותו כבן עשר, משגילה כשרון בלימודו, החל ללמוד גמרא עם בן-דודו של אביו, הבאבא סאלי, למשך כשנה, ומאז המשיך את לימודו עם דודיו הרב שמואל אבוחצירא והרב שלום אבוחצירא, ואף עמם למד כשנה. לאחר מכן למד שבע שנים אצל בן-דודו של אביו, הרב יחיא אדהאן. למשך תקופה קצרה למד בחברותא עם דוד-אביו, רבי יצחק אבוחצירא הראשון (בנו הצעיר של ר' יעקב). בגיל 11 נישא למסעודה בת רבינשלמה אזרוואל. בהמשך, נשא לאשה שנייה את עזיזה אבוחצירא.

הוא המשיך בלימוד עצמאי עד שנת ה'תרע"ז, אז, בעקבות ניסיונות דיכוי קיני המרידה בצרפתים באזור, התקבצו כל התלמידים המקומיים ללמוד יחד מפי הרב משה אתורז'מאן. כשגברו הקרבות, ובשיאם הוצא להורג רבי דוד אבוחצירא, נמלט עם אביו ומשפחתו לארפוד בשנת ה'תר"פ, שם כיהן אביו כרב והוא כמורה צדק. בשנת ה'תרפ"ו (1926) נפטר אביו והוא החל למלא את מקומו[1]. בשנת ה'תש"ד[2] התמנה לרב בבני מלאל ובעיירות הסמוכות לה בוז'עד וקסבא-תדלא. הוא ייסד תלמוד תורה ראשון בעיר, אשר רבים מבוגריו כיהנו במשרות רבנות. בשנת ה'תש"ט התמנה לסגן אב בית הדין העליון של מרוקו בקזבלנקה, אך לאחר פחות משנה התפטר מתפקידו והתמנה לכהן כאב בית הדין במרקש והאזור, במקומו של הרב משה זריהן.

עמד בקשרים טובים עם בית המלוכה המרוקאי[3], וכן עם הפחה של מרקש, חאג' תהאמי לגלאוי, ובסיועו הציל יהודים ממוות ומנישואי תערובת. כן נעזר בו כדי לבצר את מעמד הרבנות בעיר.

בשנת ה'תשכ"ו עלה לישראל, והתגורר בשכונות המושבה הגרמנית ורחביה בירושלים. לאחר פטירת בנו בשנת ה'תש"ל, עבר לאשדוד, שם נפטר בליל שבת, ח' בשבט ה'תש"ם (25 בינואר 1980), ונקבר בבית הקברות היהודי בהר הזיתים.

צאצאיו

מאשתו הראשונה מסעודה נולדו לו ארבע בנות ובן, הרב יוסף אבוחצירא, רב ודיין בפאס ורבה של יבנה. בנו של ר' יוסף, הרב דוד, מכהן כיום כרבה של יבנה. מאשתו השנייה עזיזה נולדו לו שני בנים ושתי בנות, מהם בנו עמרם, שהיה מנהל בית ספר וסגן ראש המועצה המקומית קריית מלאכי (נפטר בחיי אביו בשנת ה'תש"ל)[4], ישראל אבוחצירא מאשדוד ובתו ג'רמאן, אשתו של השר אהרן אבוחצירא, בנו של הרב יצחק אביחצירא.

ספריו

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מספר שנים לאחר מכן השתקע גם הבאבא סאלי בארפוד, והדבר יצר מתיחות בין השניים, שנמשכה עד ימיו האחרונים של הרב מכלוף. סמוך לפטירתו, התפייסו השניים ("גאוני משפחת אביחצירא" עמ' 252-254)
  2. על פי "ארזי הלבנון" ו"קול סיני" היה זה בה'תש"ב
  3. ראו בהקדמתו לספרו "קהלת יעקב" על חלקו בהשבת המלך מוחמד החמישי מגלותו במדגסקר, ושנמנה עם הרבנים הבודדים שבאו להקביל את פניו בשובו
  4. הקדשה לזכרו בראש ספרו "יפה שעה".
  5. שמו נרמז בגימטריה: "מכלוף הוא נכד ליעקב", עם הכולל
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0