נחל גילבון

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפל גילבון
מבט במורד הנחל לעבר עמק החולה

נַחַל גִּילְבּוֹן[1]ערבית: חלקו העליון ואדי דֵיר סְרָס, על שמו של כפר בדואי, בסמוך, חלקו המרכזי, ואדי דַּבּוּרָה, על שם הכפר הבדואי דַּבּוּרָה, בסמוך, משמר שמו של כפר דבורה היהודי מתקופת המשנה והתלמוד וחלקו התחתון וָאדִי גָ'לָבִּינָה על שם הכפר הבדואי במוצא הנחל) הוא נחל ושמורת טבע במרכז רמת הגולן, הידוע גם כ"נחל דבורה" ולאורכו שני מפלי מים גדולים: מפל דבורה, המזרחי יותר, ומפל גילבון הנופל מגובה של כ-40 מטרים וממוקם כמה מאות מטרים במורד הנחל. השמורה נמצאת כ-4 ק"מ מצפון-מזרח לקיבוץ גדות.

שמו העברי ניתן לו לפני מלחמת ששת הימים ב-1965 כאשר רק חלקו התחתון של הנחל היה בתחום ישראל. הוא נבחר בשל הדמיון לשם גֶ'לַבִּינָה – שמו של כפר בדואי זעיר במוצא הנחל, בין המוצבים הסוריים. על פי זאב וילנאי מקור השם באחד ממיני קטניות הנזכרות בתלמוד ירושלמי – גילבונא.

בגדה הצפונית של הנחל, סמוך למפל גילבון נמצאות חורבות כפר דבורה, וכשני קילומטרים מצפון לערוצו זורם נחל שוח. מדרום לנחל נמצאים שני בסיסים נטושים של צבא סוריה, שאחד מהם שימש כבסיס צה"ל במשך תקופה קצרה. עדיין אפשר לראות במקום את הביצורים הסוריים מהם הופגזו שדות משמר הירדן וגדות, ואת הפגיעות שהם ספגו מפגזי תותחי צבא ההגנה לישראל.

הנחל מתחיל כנחל אכזב ליד קיבוץ אורטל, ובכמחצית מאורכו הוא נחל איתן המתנקז לעמק החולה ליד גשר הפקק. זהו הנחל הדרומי ביותר בגולן המתנקז לעמק החולה, וממנו דרומה מתנקזים הנחלים לעבר בקעת בית צידה (ה"בטיחה") והכנרת, בשל האפיק התלול בקטע ההררי של נהר הירדן, המקשה על התחתרות לעברו.

על גדות הנחל צמחייה מגוונת הכוללת בין השאר הרדופים, פטל קדוש, קנה מצוי, אלוני תבור ועוד מינים רבים של צמחייה ארצישראלית מגוונת. הסלע לאורך הנחל הוא בזלת, ולצד הנחל - ובמיוחד סביב הברכות והמפלים, ניתן להבחין בתצורת "משושים" שיוצרים סלעי הבזלת. בקירות הבזלת מערה טבעית ולעיתים חוסים בה עטלף חרקים או בארית.

בצדו הדרומי של הנחל, מאות מטרים מזרחית מהירדן בנו הסורים בריכה לרווחת קציני צבאם, המלאה מים כל ימי השנה. המעיין, עין ג'לבינה, שממלא את הבריכה שימש להפעלת טחנת קמח, אבני הרחיים עדיין עומדות על מקומן ושאריות המנגנון פזורות במבנה. במקום אמת מים קטנה וסדוקה שמכוסה כיום בעצי תאנה, קנה ושיחי פטל קדוש.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. הידוע גם בשמו המשובש גִ'ילַבּוּן
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0