נאות קדומים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נְאוֹת קְדוּמִים היא שמורה לאומית של טבע הארץ במקורות ישראל שממוקמת ליד יער בן שמן. נאות קדומים רשומה כחברה בע"מ ללא מטרות רווח והקרקע שלה נמצאת בבעלות מינהל מקרקעי ישראל. שטח השמורה כולל כ-2,500 דונם של גבעות. הבוטניקאי וחוקר ארץ-ישראל נגה הראובני היה מהיוזמים העיקריים של הקמת השמורה.

היסטוריה

"מגדל ישעיהו" בנאות קדומים
אחד האגמים בנאות קדומים

החזון אודות השמורה החל כבר בימי העלייה השנייה בשנת 1925. בשנת 1964, 15 שנים לאחר הקמת המדינה, הוקצו 1,500 דונם לנאות קדומים[1]. במאי 1965 התקיים כנס יסוד של השמורה בבית הנשיא, ובין המייסדים נמנו קדיש לוז, יושב ראש הכנסת, פרופ' חיים גבריהו, יו"ר החברה לחקר המקרא ויעקב צור (טשרנוביץ), יו"ר הקרן הקיימת[2]. בשנת 1968 הוחל בהקמת השמורה[3][4]. חלק מעבודות הפיתוח בוצעו על ידי קבוצות נוער מתנדב מארצות הברית[5].

בשנת תשמ"ד הוענק למפעל נאות קדומים פרס יו"ר הכנסת. בשנת תשנ"ד קיבלו הראובני וצוות נאות קדומים את פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

אודות השמורה

הקו המנחה של השמורה היא להציג את הצמחייה, הטבע והחקלאות של ארץ ישראל כפי שהיו בתקופת התנ"ך. לצד מיני צמחים אופיינים שנשתלו בשמורה ומספר בריכות קטנות, היא כוללת גם שחזורים של גת, בית בד ומבנים עתיקים נוספים.

נאות קדומים מאפשרת פעילויות רבות במסגרתה. מדי קיץ, נערכות קייטנות לילדים. היא מציעה סיורים לבתי ספר, לקבוצות מאורגנות אחרות, למשפחות ולבודדים. בנוסף, ניתן לערוך במקום אירועים משפחתיים כגון חתונות וימי הולדת.

בשמורה קיים מרכז למנהיגות המפעיל סדנאות חוויתיות בטבע לאור המקורות בנושאי מנהיגות ופיתוח צוות, סדנאות ODT. מדי שנה מבקרים במרכז למנהיגות מאות קבוצות השייכות למגזר העסקי, הציבורי, החינוכי, והצבאי.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. בין דגניה וירושלים, דבר, 8 בינואר 1965
 2. נאות קדומים מפעל מוזיאוני חדש, דבר, 17 במאי 1965
 3. ישעיהו אביעם, נאות קדומים במודיעין, מעריב (עיתון), 31 במאי 1968;
  שגיאות פרמטריות בתבנית:מעריב

  פרמטרי חובה [ 3 ] חסרים
  המשך, 02200
 4. נאות קדומים אתר שיציג את נופי הארץ הקדומים, דבר, 26 באוגוסט 1968
 5. שש קבוצות נוער יהודי, מעריב (עיתון), 10 בספטמבר 1970
מראה בנאות קדומים
Magnify-clip.png
מראה בנאות קדומים

‪‬