הרב נסים קרליץ

מתוך המכלול
(הופנה מהדף נסים קרליץ)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב נסים קרליץ
הרב ניסים קרליץ שליטא.jpg

הרב נסים קרליץ
לידה י"ח באב תרפ"ו
קוסובה בלארוס
מקום פעילות ישראל- בני ברק
השתייכות חוג חזון איש
תחומי עיסוק הלכה דיינות תלמוד בבלי
תפקידים חבר מועצת גדולי התורה, חבר נשיאות ועד הישיבות, אב בית דין, ראש כולל אברכים
רבותיו רבי אברהם ישעיהו קרליץ אביו הרב נחום מאיר קרליץ והרב יעקב ישראל קנייבסקי
חיבוריו חוט שני

הרב שמריהו יוסף נסים קרליץ (נולד בי"ח באב ה'תרפ"ו, 29 ביולי 1926) הוא מבכירי פוסקי ההלכה החרדים ליטאים, אב"ד בית דין צדק בני ברק, חבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה, ראש כולל חזון איש ורב שכונת רמת אהרן.

ביוגרפיה

הרב ניסים קרליץ בכתיבת אות בספר תורה

נולד בקוסובה שבבלרוס, לרבי נחום מאיר קרליץ[1] ולבתיה, אחותו של החזון אי"ש. עלה לארץ ישראל עם הוריו בשנת תרצ"ו. למד בישיבת תפארת ציון, ואחד מרבותיו היה הרב מיכל יהודה ליפקוביץ. המשיך את לימודיו בישיבת פוניבז'. נישא ללאה, בתו של הרב צבי קופשיץ מירושלים, נינתו של הרב חיים זוננפלד. בשנות ה-50 כיהן כר"מ בישיבת ויז'ניץ בבני ברק, ממנה פוטר על ידי ראש הישיבה דאז הרב משה יהושע הגר לימים האדמו"ר מויז'ניץ[דרוש מקור].

בשנת תשי"ט עם פטירת אביו מונה לכהן תחתיו כראש כולל חזון איש וכרב בית הכנסת הליגמן, מבתי הכנסת הראשונים בבני ברק. בשנת תשכ"ח הקים את בית הדין שבראשו עמד כיובל שנים. הרב קרליץ הוא רבה של שכונת רמת אהרון בבני ברק. בנוסף הוא חבר ועדת הרבנים של המרכז הרפואי מעיני הישועה.

בשנת תשל"ז מונה לחבר במועצת גדולי התורה. עם הקמת מועצת גדולי התורה של דגל התורה בתשמ"ט עבר אליה. היה שותף בגיבוש הסכם האיחוד מחדש בין דגל התורה ואגודת ישראל בשנת 1992. הרב קרליץ הוא החבר הוותיק בנשיאות ועד הישיבות, והוותיק מבין חברי מועצת גדולי התורה המכהנים.

בשבט תשל"ג נאם בכנס כנגד היתר האח והאחות של הרב שלמה גורן[2], בשנת תש"מ חתם עם הרב שך והרב יעקב ישראל קנייבסקי על מכתב כנגד השבועון החרדי "צופר"[3], בסיון תשע"ג כתב מכתב כנגד שילוב לימודי חול בכולל אברכים[4].

בוויכוח על השליטה בישיבת פוניבז' הוא עומד לצדו של הרב אליעזר כהנמן.

משפחתו

אשתו של רבי נסים, הרבנית לאה, נפטרה בשנת ה'תשע"ה.

בניו:

חתניו:

גיסיו:

 • הרב אברהם קופשיץ.
 • הרב ישראל אהרן קופשיץ.

בית הדין

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בית דין צדק בני ברק
בית הדין של הרב נסים קרליץ בבני ברק

את בית הדין הקים הרב קרליץ בשנת תשכ"ח בביתו בעידודו של הרב יעקב ישראל קנייבסקי. זהו בית הדין הפרטי הגדול בעולם והוא מונה עשרות דיינים בכמה הרכבים. מתקיימים בו מספר דיני תורה ביום בנושאי אישות וממונות, והוא אף עורך גיורים. בית הדין עסק בבירור יהדותם של בני קהילת האנוסים בפלמה דה מיורקה ובהכרעת הרב קרליץ הם הוכרו כיהודים על פי ספרי היוחסין שבידיהם[5]. בין הדיינים הבולטים שכיהנו בבית הדין: הרב פנחס שרייבר, הרב יוסף רוט, הרב יעקב אדלשטיין והרב יעקב ישראל פוזן. בית הדין עוסק גם בעניינים ציבוריים חרדיים. הוא מורה דרכה של משמרת הקודש והחינוך (בניהול מרדכי בלוי) שבין השאר מפקחת על אירועי תרבות בציבור החרדי והייתה הראשונה שהציעה מתן כשרות לטלפונים סלולריים החסומים לאינטרנט ולשירותי תוכן[6]. בית הדין מעניק כיום כשרות גם למספר חברות סינון אינטרנט הפונות למגזר החרדי. בית הדין מפעיל מדי שמיטה אוצר בית דין לאספקת פירות שביעית על פי פסקי החזון איש. הרב קרליץ עמד בראשות בית הדין עד אייר תשע"ב (2012), אז פרש ותחתיו מונה חתנו לשעבר, הרב שריאל רוזנברג[7].

ספריו

משנת תשע"ד מוציאים תלמידיו עלון שבת בשם נשיח בחוקיך ובו מדברי תורתו.

מתלמידיו

קישורים חיצוניים

ספר חוט שני

הערות שוליים

 1. שם משפחתו המקורי של הרב נחום מאיר היה ציבולניק, והוא שינהו לשם המשפחה של חותנו - הרב שמריהו יוסף קרליץ.
 2. הפרדס - No. 47 Vol. 4 1973 January -, באתר HebrewBooks
  הנאום מובא בהשקפתינו כרך א-ב עמ' 181
 3. צילום המכתב באתר המכירות קדם
 4. חיים ברקוביץ', הגר"נ קרליץ: אין לשלב לימודי חול עם לימודי תורה אתר לדעת.נט
 5. צופיה הירשפלד, שמורת היהודייה, באתר ynet, 15 ביולי 2011
 6. קשר כשר של חברת פלאפון
 7. אלי כהן, הגר"נ קרליץ פורש מבית הדין - היורש: חתנו, הגר"ש רוזנברג, באתר בחדרי חרדים, 25 באפריל 2012
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0