מרדכי בלוי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מרדכי בלוי, 2017

מרדכי זאב בלוי (ידוע גם בכינוי מוטק'ה בלוי, נולד ב-י"ד בתמוז ה'תשי"ז) הוא עסקן חרדי, יו"ר משמרת הקודש והחינוך מטעם בית דין צדק בני ברק ואיש דגל התורה.

נולד בירושלים לדוד נחמן בלוי, מראשי החינוך העצמאי ומראשי ארגון צא"י, נכדו של משה בלוי, וללאה. נישא לשולמית, בתו של הרב מרדכי פרנקל, שהיה האדמו"ר מבוטושאן. מתגורר בבני ברק.

בלוי הוא יו"ר משמרת הקודש והחינוך, והוביל כמה ממלחמות הממסד החרדי נגד תופעות תרבותיות וחברתיות שליליות שרווחו בקהילה החרדית, ויש לו השפעה רבה על מהלכים במגזר החרדי. הוא מרבה להתראיין ולהתבטא בעיתונות החרדית והכללית בנושאים הנוגעים לציבור החרדי כמו לימודי ליב"ה, הדרת נשים ואחרים[1][2].

כיו"ר משמרת הקודש והחינוך נודע גם בהתבטאויות בנושאים שונים שלעיתים עוררו סערה. לדוגמה, לפני הבחירות לכנסת העשרים כתב בהקשר להקמת מפלגת ובזכותן, כי "כל אשה שתתקרב למפלגה שלא בהנהגת גדולי ישראל - תצא בלא כתובה ואסור ללמוד במוסדות החינוך שלה, וכן לרכוש ממנה כל מוצר, ומצווה להוציא את כל הצאצאים שלה מהמוסדות"[3]. בעקבות כך הודיעה הפרקליטות שהיא שוקלת לפתוח בחקירה נגד בלוי[4].

במקרה אחר הזהיר נגד השתתפות במופע של מרדכי בן דוד ויעקב שוואקי. בראיון לכתב בחדרי חרדים אמר כי "כל משתתפי האירוע הערב באצטדיון רמת-גן יצולמו, בדרכים שונות ומשונות, והתמונות יובאו לידיעת הגורמים הרלוונטיים, אם זה ראשי ישיבות, מנהלי סמינרים או כל גורם אחר". במקרה נוסף הביא לביטולו של מופע זמר חסידי בטענה האירוע שמתקיים נגד דעתם של גדולי ישראל[5].ואולם בשנים האחרונות החל בלוי לתת הכשרים לארועים וערבי שירה ברוח יהודית

כמו כן בלוי היא המפקח על ההכשר לטלפנים חכמים מטעם בד"ץ בני ברק דבר שיש מי שיוצא נגדו [6]

הוא ממקימי "תודעה" - ארגון התרבות ושעורי התורה של דגל התורה, מכהן כיו"ר הנהלת "שמעיה" - ללקויי שמיעה ולקויות נוספות, ומפקח חינוכי בארגון "אנחנו וצאצאינו" .

הערות שוליים