שקוף - גוף התקשורת של הציבור

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Internet-news-reader.svg שקוף
שקוף לוגו shakoof logo.png
סוג יומי
תדירות יומי
סוגה עיתונות חוקרת
פורמט דיגיטל
מו"ל גיוס המונים-ציבורי
בעלים ציבורי
עורך תומר אביטל
מנכ"ל ניר בן צבי
תאריך ייסוד 2018
שפה עברית
מדינה ישראלישראל  ישראל

שקוף - גוף התקשורת של הציבור, או בקיצור שקוף, הוא כלי תקשורת המתמקד בעיתונות חוקרת, ופועל במודל כלכלי של מימון המונים ובעלות ישירה ומלאה של תומכי המיזם, ובמודל מדיניות של התבססות על הצבעותיהם לבחירת נושאי התחקיר של המיזם.

שקוף הוקם על ידי העיתונאים תומר אביטל וניר בן צבי, שמיזגו בשנת 2018 שני מיזמים מוקדמים יותר: 100 ימים של שקיפות וקרן התחקירים. המיזם פועל במסגרת עמותת "שקוף - עיתונות למען שמירת הדמוקרטיה".

שקוף מצהיר על אג'נדה, שהיא קידום שקיפות וצמצום שחיתות במסגרת פעילות הרשות המחוקקת והרשות המבצעת בישראל. עבודת המיזם מתמקדת בביצוע תחקירים והפעלת חוקרים פרטיים על מנת לקדם שקיפות, לחשוף אינטרסים סמויים וקשרי הון-שלטון. המיזם מפרסם מידע על חברי הכנסת מכל קצות הקשת הפוליטית[1].

נכון לפברואר 2019 מונה "שקוף" 4 עובדים קבועים, וצוות מתנדבים שמסייע באופן שוטף[2].

בספטמבר 2020, לאחר הצבעת התומכים (המו"לים), הוחלט על איחוד בין שקוף להעין השביעית[3].

אופי המיזם

מאחורי הקמת שקוף עומד חזון לבניית כלי תקשורת אשר איננו תלוי כלכלית או פוליטית בגורמים אשר עלולים להשפיע לרעה על תוכן הסיקור העיתונאי[4]. נושאי הסיקור הם בעיקרם בתחום החברתי-כלכלי ומתמקדים ב"חיזוק הדמוקרטיה, מנהל תקין, הגברת השקיפות השלטונית ומלחמה בשחיתות"[4].

שקוף מבצע תחקירים וסיקור שוטף בנושאים הנבחרים בידי הציבור - אנשים פרטיים התומכים באופן חודשי קבוע ומשמשים "מוציאים לאור" - בשיטה של הצבעה ישירה על נושא או מושא התחקיר[5].

תפיסת היסוד של שקוף כלפי עולם העיתונות דומה לזו של לובי 99 כלפי עולם השדלנות - וגורסת כי יש להביא את קולו של הציבור אל עולם העיתונות כדי שזו תמלא נאמנה את תפקידה במשטר דמוקרטי ("כלב השמירה של הדמוקרטיה").

מודל כלכלי

שקוף ממומן במלואו בידי תומכים פרטיים המצטרפים בתשלום חודשי קבוע. סכום התמיכה משתנה בין תומך לתומך ומוגבל ב-1000 ש"ח לחודש, כדי למנוע היווצרות תלות כלכלית בתומך בודד[6]. כל תמיכה מעניקה זכות הצבעה אחת להכוונת העבודה העיתונאית, ללא קשר לגובה התמיכה החודשית (לפי עיקרון קול אחד לכל אחד).

שקוף מציגים לציבור פירוט מעמיק של ההוצאות וההכנסות שלהם, הזמין ומתעדכן באופן שוטף באתרם. נכון לחודש נובמבר 2019, ישנם 2,788 תומכים קבועים המשקיעים במצטבר למעלה מ-90,000 ש"ח בחודש[7].

מטרות היסוד

 • עיתונות עצמאית המבוססת על תחקירי עומק בנושאים חברתיים-כלכליים.
 • חיזוק הדמוקרטיה על ידי עירוב הציבור בעבודה העיתונאית ועידוד מנהל תקין, הגברת השקיפות השלטונית ומלחמה בשחיתות.
 • התבססות כלכלית בלעדית על תמיכה ציבורית בסכומים קטנים.
 • יצירת שינוי אמיתי במרחב הפוליטי והציבורי על ידי הצפה חוזרת ונשנית של הסוגיות שהוגדרו כחשובות על ידי קהל התומכים[2].
 • עידוד שקיפות דרך דוגמה אישית: חשיפת מאחורי הקלעים של פעילות שקוף באופן נרחב ככל הניתן לציבור, גם בפן העיתונאי וגם בפן המנהלי (כך לדוגמה חשוף התקציב המלא של הארגון בגיליון ציבורי המתעדכן באופן חודשי[8]).

פעילות

רקע

מקורו של "שקוף" במיזם בשם "מאה ימים של שקיפות" שהחל לפעול בשנת 2014, ופעל למען שקיפות על ידי הצגת קשרי ההון-שלטון, פגישות מיומני חברי הכנסת, מידע המרמז על אפשרות לניגוד עניינים בין פעילות חברי הכנסת וחייהם האישים וסוגיות שקיפות נוספות. המיזם הוקם בעזרת מימון המונים באתר הדסטארט[9], אשר ביקש לגייס 100,000 ש"ח כדי לקדם את נושא השקיפות. מטרתו המקורית של המיזם הייתה לשלוח חוקרים פרטיים בעקבות חברי הכנסת במטרה לחשוף את יומן הפגישות שלהם ודרכו את קשרי ההון-שלטון. המיזם הושק במהלך "מבצע צוק איתן" והצליח לגייס כמעט 60% יותר מהסכום המבוקש.

תחילת המיזם נדחתה במספר חודשים בעקבות פיזור הכנסת, עד להתכנסות הכנסת מחדש לאחר הבחירות. בהמשך, אסטרטגיית המיזם שונתה והורחבה לתקופה העולה על 100 הימים המקוריים. בשנת 2017 יזם המיזם קמפיין מימון המונים נוסף בשם "88 ימים של פגרה" כדי לממן את המשך פעילותו, עם דגש על הגברת השקיפות על פעילות הח"כים במהלך הפגרה הארוכה מהכנסת[10].

לאורך שנות פעילות המיזם יצר שיתופי פעולה עם מיזמים משלימים. בשנת 2018 התאחדו המיזמים "מאה ימים של שקיפות" ו"קרן התחקירים" תחת "שקוף", ויצרו גוף תקשורת לו מודל עסקי שונה, בו מימון קבוע של תומכים שקובעים את פעילות הארגון.

מערכת שקוף מאחדת את שיטות העבודה של שני המיזמים הקודמים, ומשתמשת בכלים עיתונאיים מגוונים כגון מקורות, חוקרים פרטיים, בקשות חופש מידע, סטטיסטיקות של הצבעות וחשיפת נתונים על ידי נבחרי הציבור וניתוח מאגרי מידע שלטוניים. המיזם שוכר שירותים של משרדי חקירות לאיסוף מידע וקידום שקיפות, וכן מפעיל מערך מתנדבים על מנת לקדם את מטרות המיזם. המיזם דוגל בשקיפות ומציג את כל הוצאותיו ברשת האינטרנט[11].

פעילות "100 ימים של שקיפות" לפני איחוד המיזמים ל"שקוף"

לוגו פרויקט 100 ימים של שקיפות

החל מסוף שנת 2014, טרם האיחוד תחת "שקוף" בשנת 2018, עסק מיזם "100 ימים של שקיפות" בפעילות רבה:

 • חשיפת בעלי היתרי כניסה לכנסת - בשנת 2015 המיזם פעל, בשיתוף פעולה עם התנועה לחופש המידע, על מנת לחשוף את רשימת בעלי היתר קבוע למשכן הכנסת. העתירה בעניין זה התקבלה ורשימת בעלי היתר קבוע לכנסת פורסמה לראשונה[12][13].
 • מיפוי והגברת שקיפות הח"כים - יצירת "מיפוי הח"כים השלם" הראשון מבחינת שקיפות: מי הח"כים שמוכנים לחשוף בפני הציבור את המידע האישי שלהם שעלול להיות רלוונטי להחלטות שונות בתפקידם[14]. בהמשך לכך חשיפת "חברי הכנסת ה-20 בראי השקיפות" - טבלה המרכזת מידע ומתארת את מידת השקיפות של חברי הכנסת מבחינת הצהרת הון, נדל"ן, הצבעה על חוקי שקיפות, תורמים בולטים לח"כ, מקורבים לח"כ, יועצים לח"כ, חברים, הסכמי ניגוד עניינים ועוד. נכון לשנת 2016, למעלה ממחצית מחברי הכנסת חשפו עם המיזם את הצהרות ההון שלהם (פירוט נכסים פרטיים)[15].
 • חשיפת תקציבי קשר עם הבוחר של הח"כים - חשיפת הוצאות חברי כנסת מתוך תקציב הקשר עם הבוחר לשנים 2015[16][17], 2014[18] ו-2013[19].
 • חשיפת נכסי ח"כים - חשיפת נכסיהם של יאיר לפיד[20], חיים כץ[21], אריה דרעי[22], נחמן שי ואחרים.
 • חשיפת נוכחות ח"כים - חשיפת נוכחות חברי כנסת במשכן הכנסת על פי שעות בטבלה השוואתית[23].
 • חשיפת שימוש מוגזם לכאורה בימי חופש של הח"כים - חשיפת נתוני ח"כים אשר טסו לחו"ל על חשבון ימי עבודה במליאה, במקום לחכות לפגרה[24].
 • הנגשת מידע פוליטי חיוני לציבור - הנגשת מידע דוגמת הסכמי ניגודי עניינים במשרדי הממשלה, הוצאות הח"כים, קשריו של רה"מ עם יצחק תשובה והפגישות הרבות ביניהם[25], תחקיר על גניזת חוק הפרוות בו היו מעורבים לוביסטים[26], הסעיף המאפשר לשרים לקבל שכר מלא על יום אחד (חלק מהשרים השיבו אותו לאחר החשיפה), חשיפת הסכמים סודיים בקק"ל, הקלטות בתקופת הבחירות של משה כחלון ומנואל טרכטנברג, תחקיר מקיף על מרצ, כתבה על קשרים של ח"כ שרן השכל לתאגידים במשק[27] ורבים אחרים. במסגרת המיזם אביטל מפרסם פינות וידאו הומוריסטיות במטרה להנגיש את המנגנון השלטוני[28].
 • שינוי עמדת מבקר המדינה לגבי חסימה ברשתות החברתיות - מבקר המדינה אימץ את המלצות המיזם להחלת כללים ברורים לחסימת אזרחים ברשתות החברתיות על ידי פוליטיקאים וכן לגבי הסתרת פגישות והוצאות מתקציב המדינה[29].
 • השפעה על ח"כים לשתף יומנים עם הציבור - כ-30 ח"כים חושפים את יומני הפגישות הציבוריים שלהם[30].
 • השקפה לציבור של פלטפורמת קבלת החלטות ממשלתיות - אתר "המעטפה", שבעבר היה משמש לקבלת החלטות ממשלתיות באופן שעוקף לכאורה את יכולתם של חברי הכנסת לפקח על כך או אף לדעת על כך, הפך פומבי בעזרתו של המיזם[31].
 • השפעה על שרים לחשוף את הצבעתם בוועדת שרים לחקיקה - המיזם הוביל לפתיחת אתר "ועדת שרים פתוחה" בה מתבקשים שרי וועדת השרים לענייני חקיקה לחשוף את הצבעותיהם בוועדה בצורה וולנטארית[32]. בממשלה ה-34 חשפו ברוב המקרים את הצבעתן למיזם 2 שרות, והן איילת שקד וגילה גמליאל[33], ובחלק מההצבעות גם אבי גבאי[34].
 • כתבי צל לח"כים - בשנת 2018 מינה המיזם "כתב צל" המסקר באופן צמוד במשך מספר שבועות את חבר הכנסת מיקי זוהר. לאחר מכן מונה כתב צל לחברת הכנסת ציפי לבני[35].

פעילות "קרן התחקירים" לפני איחוד המיזמים ל"שקוף"

קרן התחקירים הוקמה כמיזם עיתונות חוקרת, במודל ראשוני אשר מזכיר את המודל של שקוף[36]. לפני שהתאחדה הקרן אל מיזם שקוף, השלימה גיוס המונים של למעלה מ-100 אלף שקל[37], ובצעה כמה תחקירים ומיזמים, ביניהם: תחקיר על הסכם הסחר בשירותים[38], אשר עורר שיח ציבורי בנושא ואף הוביל לדיון בכנסת בנושא[39]; תחקיר הממפה את שוק הלובינג בישראל[40]; וכן תחקיר על בכירי המשרד להגנת הסביבה שעוברים לעבוד בחברות אשר יוצרות לכאורה ניגוד עניינים עם תפקידם הציבורי[41].

פעילות המיזם תחת "שקוף"

לאחר איחוד המיזמים בשנת 2018, החל שקוף בגיוס כספים מהתומכים ובהשקת מיזמים שונים אשר נבחרו על ידי התומכים במיזם.

 • תחקירים - פרסום תחקירים העוסקים בתופעות שונות בחברה הישראלית ובעיקר בתחומי השחיתות השלטונית.
 • מועמדים מוניציפליים מתחייבים לשקיפות - מיזם "עירייה שקופה" אשר גרם למועמדים לראשות העירייה בבחירות של 2018 להתחייב לשקיפות שלטונית מוניציפלית[42][43][44].
 • רשימת מועמדים מוניציפליים שהסתבכו בפרשיות חוק - בניית רשימה, בשיתוף הציבור, של מועמדים לראשות העירייה בבחירות לרשויות המקומיות של 2018, שנמצאים תחת חקירה פלילית או חשד פלילי, או כאלו שהורשעו בעבר בעבירות שרלוונטיות לתפקיד מוניציפלי[45].
 • הנגשת דו"ח מבקר המדינה - הנגשת דו"חות מבקר המדינה לציבור הרחב בפישוט מונחים טכניים[46].
 • אביר השחתת השלטון - המיזם עורך אחת לשנה משאל בקרב עוקביו כדי להכריז על בעל התפקיד הציבורי שהסב לכאורה את הנזק הרב ביותר בכל הנוגע לשחיתות שלטונית. מטרת מהלך זה הוא להגביר את המודעות למעשים הלא כשרים לכאורה של אותם אנשי ציבור, והשם ניתן בקריצה לאות "אביר איכות השלטון" המוענק מדי שנה על ידי התנועה לאיכות השלטון[47].
 • שיתוף פעולה עם העין השביעית - שקוף ביצעו תחקירים משותפים על העין השביעית, ולאחר הצבעה בקרב תומכי האתר, הוחלט בספטמבר 2020 לאחד בין שני גופי התקשורת. לשם כך פתחו שני הגופים במיזם מימון המונים שיאפשר את ביצוע האיחוד[48].

מיזמים משלימים

צוות שקוף מפעיל במקביל כמה מיזמים משלימים שמטרתם לחזק את הקשר בין המיזם לקהילה.

 • פודקאסט "שקוף" - המיזם הפעיל פודקאסט בשם "שקוף" המתאר כיצד פועל המנגנון השלטוני[49].
 • הסרגל - דף פייסבוק שמטרתו לפרגן לאנשי ציבור כאשר אלו פועלים למען הציבור הרחב.
 • סיירת השקיפות - רשימת תפוצה בווטסאפ, באמצעותה מפעילים צוות שקוף את תומכיהם לשם יצירת לחץ ממוקד על גורמי ציבור, כדי שיקבלו החלטה שאמורה להיטיב עם הציבור. פעולות אלו גורמות לעיתים להשפעה אמיתית על החלטות אנשי ציבור, וזכו למגוון תגובות מאנשי ציבור שעמדו במוקד פעולות אלו[50].
 • תיבת ההדלפות - המיזם קורא לתומכיו ולעוקביו לשלוח באופן אנונימי מידע על נבחרי ציבור שעברו על החוק או עסקו בניגוד עניינים, ומתחזק מערכת מאובטחת לתקשורת אנונימית חד-צדדית[51].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. אין מפלגות נקיות ואין פרות קדושות – כולם תחת זכוכית מגדלת. להוכחה:
 2. 2.0 2.1 למה צריך תקשורת עצמאית?, הבלוג של תומר אביטל
 3. שוקי טאוסיג, אורן פרסיקו ואיתמר בן זאב, האיחוד בעיתונות העצמאית יוצא לדרך, באתר העין השביעית, 13 בספטמבר 2020
 4. 4.0 4.1 "חזון ועקרונות עיתונאיים - שקוף - גוף התקשורת של הציבור". Shakuf (בעברית). בדיקה אחרונה ב-18 ביולי 2018. 
 5. "להיות מו"ל (מוציא לאור) - שקוף - גוף התקשורת של הציבור". Shakuf (בעברית). בדיקה אחרונה ב-18 ביולי 2018. 
 6. "שאלות נפוצות - שקוף - גוף התקשורת של הציבור". Shakuf (בעברית). בדיקה אחרונה ב-18 ביולי 2018. 
 7. שקוף - תקציב 2019, שקוף (גוף תקשורת)
 8. "שקוף - תקציב 2018 - מתעדכן בכל 15 לחודש". Google Docs (בעברית). בדיקה אחרונה ב-18 ביולי 2018. 
 9. מאה ימים של שקיפות, Headstart
 10. 88 ימים של פגרה, הדסטארט
 11. "שקיפות עצמית - 100 ימים של שקיפות". 100 ימים של שקיפות (בעברית). אורכב מ-המקור ב-2016-11-01. בדיקה אחרונה ב-22 בנובמבר 2016. 
 12. "הכנסת פרסמה את רשימת בעלי היתר הכניסה המיוחד לכנסת! - 100 ימים של שקיפות". 100 ימים של שקיפות (בעברית). 21 באפריל 2016. אורכב מ-המקור ב-2016-09-22. בדיקה אחרונה ב-22 בנובמבר 2016. 
 13. זרחיה, צבי. "הרשימה נחשפת: למי יש אישור כניסה קבוע לכנסת?". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-22 בנובמבר 2016. 
 14. מיפוי ח״כים - ימים של שקיפות - הבלוג של תומר אביטל, ימים של שקיפות - הבלוג של תומר אביטל (ארכיון)
 15. "מאה ימים של שקיפות: חברי הכנסת ה-20 בראי השקיפות - קשרים ונכסים. 2016". Google Docs. בדיקה אחרונה ב-24 בנובמבר 2016. 
 16. "הכספים שהוציאו הח"כים ב-2015 נחשפים - 100 ימים של שקיפות". 100 ימים של שקיפות (בעברית). 21 בנובמבר 2016. בדיקה אחרונה ב-22 בנובמבר 2016. 
 17. "הוצאות קשר עם הציבור של חברי הכנסת לשנת 2015 - ימים של שקיפות". Google Docs. בדיקה אחרונה ב-22 בנובמבר 2016. 
 18. "תקציב קשר עם הבוחר ועם הציבור חברי הכנסת 2014 - מאה ימים של שקיפות - 100 ימים של שקיפות". 100 ימים של שקיפות (בעברית). בדיקה אחרונה ב-22 בנובמבר 2016. 
 19. "בואו לחפור בהוצאות חברי הכנסת - 100 ימים של שקיפות". 100 ימים של שקיפות (בעברית). 9 במרץ 2015. בדיקה אחרונה ב-22 בנובמבר 2016. 
 20. "שקיפות כפויה - הדירה הסודית של יאיר לפיד ברמת אביב - 100 ימים של שקיפות". 100 ימים של שקיפות (בעברית). 19 בינואר 2015. בדיקה אחרונה ב-22 בנובמבר 2016. 
 21. "דירה להסתיר מספר 5 של שר הרווחה - 100 ימים של שקיפות". 100 ימים של שקיפות (בעברית). 16 בדצמבר 2015. בדיקה אחרונה ב-22 בנובמבר 2016. 
 22. "נכסי הנדל״ן של משפחת דרעי - 100 ימים של שקיפות". 100 ימים של שקיפות (בעברית). 18 באוקטובר 2015. בדיקה אחרונה ב-22 בנובמבר 2016. 
 23. "מי בכלל מגיע לכנסת? - 100 ימים של שקיפות". 100 ימים של שקיפות (בעברית). 11 בספטמבר 2015. בדיקה אחרונה ב-22 בנובמבר 2016. 
 24. שיאני הטיסות בקרב חברי הכנסת
 25. תומר אביטל, ביקורי הטייקון תשובה אצל ראש הממשלה, 100 ימים של שקיפות, ‏2015-01-06
 26. "הלוביסטים, הטיסות המפנקות ו״ביטחון המדינה״ - כך רצחו את חוק הפרוות - 100 ימים של שקיפות". 100 ימים של שקיפות (בעברית). 30 באפריל 2015. בדיקה אחרונה ב-22 בנובמבר 2016. 
 27. "לאילו תאגידים במשק קשורה ח"כ שרן השכל? - 100 ימים של שקיפות". 100 ימים של שקיפות (בעברית). 28 באפריל 2016. בדיקה אחרונה ב-22 בנובמבר 2016. 
 28. "צפו - ככה מתנהלת המדינה - 100 ימים של שקיפות". 100 ימים של שקיפות (בעברית). 5 בנובמבר 2016. בדיקה אחרונה ב-29 בנובמבר 2016. 
 29. מבקר המדינה עושה סדר בנושא מחיקת פוסטים בעמודים של פוליטיקאים
 30. https://shkifut.info/2017/08/yoman/
 31. פותחים את "המעטפה" – הנגישות לאתר הממשלתי הסודי מתחילה לנפק תוצאות
 32. רקע, ועדת שרים שקופה
 33. ועדת השרים לחקיקה סיקור 10 – בדקנו 360 החלטות בחודשיים ותראו מה מצאנו
 34. ועדת השרים לענייני אפילה (או למה נותנים לנו לראות את המליאה?)
 35. נטו ציפי לבני שבוע שני!, באתר "מאה ימים של שקיפות", 16 במרץ 2018
 36. רקע, קרן התחקירים
 37. קרן התחקירים - הדסטארט, תחקירים בהנחיית הציבור
 38. ברוכים הבאים לשלטון התאגידים
 39. הסכם הסחר הבינלאומי עלול לעלות מיליארדים לישראל, כלכליסט
 40. גיא מרגלית ותומר אביטל, פניו של הלובי בישראל
 41. המשרד לסידור עבודה
 42. ערים שקופות! אילו מועמדים לראשות העיר מבטיחים לחשוף יומן?
 43. יוזמה חשובה – אחשוף את יומניי לציבור
 44. שירות לתושב - שקיפות ומנהל תקין (ארכיון)
 45. חשבו פעמיים לפני שתצביעו לראשי הערים ברשימה זו
 46. מבקר
 47. אביר השחתת השלטון, שקוף
 48. האיחוד בעיתונות העצמאית יוצא לדרך, ואנחנו צריכים אותך איתנו, שקוף - גוף התקשורת של הציבור
 49. מאחורי הקלעים של קבלת ההחלטות – באוזניות שלכם, תומר אביטל, ‏2016-11-27
 50. סיירת השקיפות – משפיעים ביחד מהכורסא!
 51. תיבת ההדלפות
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0