רבי שמואל בן חפני

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף שמואל בן חפני)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


רבי שמואל בן חפני
השתייכות ישיבת סורא
תחומי עיסוק פרשנות התורה, הלכות דיינים, פרשן תלמוד, פוסק
רבותיו אביו רב חפני הכהן, דודו רב נחמיה בן כהן-צדק גאון
תלמידיו (הושפעו מתורתיו[1]:) רבינו חננאל, רבינו בחיי בן אשר, רבינו בחיי אבן פקודה, רבינו ניסים
חיבוריו ספר הדיינין, ספר הבגרות, דיני ציצית, ספר הברכות, פירוש על חמשה חומשי תורה

רב שמואל בן חפני גאון (או שמואל בן חפני הכהן או בראשי תיבות רשב"ח) - הוגה, פרשן ופוסק בתקופת הגאונים. גאון ישיבת סורא שבבבל בין השנים 998-1013 (נפטר כ"ה באב ד'תשע"ג ללוח העברי). נולד בשנות השלושים או שנות הארבעים המוקדמות של המאה העשירית, לרב חפני הכהן ששימש כדיינא דבבא בישיבת פומבדיתא בתקופת רב נחמיה גאון (אחיו של חפני הכהן). היה מחותן עם ראש ישיבת פומבדיתא, רב שרירא גאון, בבנו רב האי גאון.

ייחוסו

רב שמואל נולד למשפחה של כהנים ששימשו בגאונות, סבו (אב-אביו) היה רב כהן צדק בר איבומאי הכהן, וכן סב-סבו מרדכי כהנא גאון, שימש כראש ישיבה וכגאון.

חיבוריו

מחבר פורה אשר כתב כשישים וחמישה חיבורים שורבם נכתבו בלשון ערבית אבל בכתב עברי. כן כתב שו"ת בעברית, ערבית וארמית. תחומי הכתיבה שלו נרחבים: פרשנות מקרא, פרשנות תלמוד, הלכה, מתודולוגיה תלמודית ופילוסופיה. רשב"ח כתב את חיבוריו בערבית-יהודית ורובם ככולם נעלמו לאחר ירידת המרכז בבבל. החיבורים נשכחו מלב במהלך ימי הביניים ונותרה רק עדותו של אברהם אבן דאוד בספר הקבלה (וממנו העתיק המאירי) שרשב"ח "חיבר ספרים הרבה". עם גילויים של גניזות קהיר נתגלו השרידים של חיבורי רב שמואל הכהן, אולם גם עתה, למעלה ממאה שנה לאחר גילוי הגניזות, נשארו בקרן זווית רוב חיבורי ההלכה של הגאונים, ובהם חיבורי רב שמואל הכהן.

הגותו

בתחום הפילוסופיה אימץ רב שמואל הכהן את האסכולה הבצרית של הכלאם המועתזילי, והיה מעורה בחיים התרבותיים של הסביבה המוסלמית. לפי עדותו של חתנו רב האי גאון, בן חפני "הירבה לקרות בספרי הנוכרים", כלומר בספרי חכמי הכלאם המוסלמים. הוא פירש את המקרא בצורה רציונלית, דחה את האמונה בשדים, בכשפים ובאסטרולוגיה, וטען כי הנסים יכולים להיות אך ורק על ידי הנביאים ולא על ידי הצדיקים.

המאירי בהקדמתו למסכת אבות כותב שאין לסמוך כל כך על דברי רבי שמואל בן חפני.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. הקדמה לפירוש רב שמואל הכהן בן חפני גאון על התורה, מהדורת מוסד הרב קוק, מהדיר הרב אהרן גרינבאום