רבי שמואל שפירא (ברסלב)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב שמואל שפירא (משמאל) בחברת הרב לוי יצחק בנדר

רבי שמואל שפירא (ט"ז באדר תרע"ג, 1913 - כ"א בניסן תשמ"ט, 26 באפריל 1989) היה מהרבנים הבולטים בדור החמישי של חסידות ברסלב.

תולדות חייו

נולד בירושלים לרב שלמה יצחק שפירא, שהיה בנו של הרב דוד שפירא ונכדו של רבי חיים יעקב שפירא, ולחוה שרה, בתו של הרב שמואל הומינר, שהיה מרבני ירושלים וממייסדי שכונת מאה שערים. אביו היה ספרא דדיינא בבית הדין האשכנזי-פרושי בירושלים (נפטר בחיי אביו, בשנת תרצ"ג). דודיו היו רבי צבי פסח פרנק ורבי אריה לוין, שנישאו לאחיות אביו.

למד בישיבת עץ חיים אצל רבי איסר זלמן מלצר. הרב מלצר העריכו ונהג לקום לכבודו. נישא לפריידא, בתו של רבי יוסף קדיש קרישבסקי, תלמיד החפץ חיים שעלה לירושלים.

בשנת 1934 פגש את הרב שמואל הורוביץ, ממנהיגי חסידות ברסלב בירושלים, ונעשה תלמידו.

בשנת תש"ח (1948) היה מתושבי הרובע היהודי אשר נפלו בשבי הליגיון הירדני והובאו לירדן. בהיותו בשבי התאמץ להשיג כמות של תשעה קבים מים הנחוצים למקווה, כדי שיוכל לטבול בהם. לאחר שיחרורו מהשבי, התגורר בשכונת קטמון. בהמשך עבר לשכונת מאה שערים והיה שכנו של קרוב משפחתו רבי יוסף שלום אלישיב.

בשנת 1970 יצא הרב שפירא למסע רב הרפתקאות שנמשך כמעט שלוש שנים, במטרה להגיע לעיר אומן, כדי להשתטח על קברו של רבי נחמן מברסלב.

אורח חייו

היה פרוש מענייני העולם והקדיש את כל זמנו לתורה ולתפילה. היה עולה על משכבו מיד לאחר תפילת ערבית, מתעורר בחצות הלילה והולך לכותל המערבי לאמירת תיקון חצות ולקיום מנהג ההתבודדות האופייני לחסידי ברסלב[דרוש מקור]. בלכתו ברחוב היה כובש את עיניו בקרקע כדי להימנע ממראות אסורים. האדמו"ר מגור רבי ישראל אלתר התבטא עליו כי "שמירת העיניים של ר' שמואל מצילה ומגינה על הדור כולו"[דרוש מקור].

מתלמידיו

לקריאה נוספת

  • שמואל בקוראי שמו, ירושלים תש"ן
  • אהרן קליגר, השרף, תשע"ג

קישורים חיצוניים

הערות שוליים