השול (ברסלב)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
השול
בית מדרש אור הנעלם במאה שערים
מידע על המבנה
סוג בית כנסת
עיר ירושלים
מדינה ישראלישראל  ישראל
ההיכל בבית הכנסת

השול (מכונה גם: בית המדרש הגדול דחסידי ברסלב או ישיבת אור הנעלם) הוא בית מדרש ותיק של חסידות ברסלב השוכן בפינת הרחובות סלנט ומאה שערים בירושלים.

המקום נוסד בשנת 1949 בידי הרב אליהו חיים רוזין[1] והרב לוי יצחק בנדר, מרבניה הבולטים של ברסלב בישראל. סביב המקום התפתחתה קהילה שמנתה באמצע שנות השישים כ-80 משפחות.

במשך שלוש עשרה שנים נמסרו השיעורים בשול מפי הרב אליהו חיים רוזין, וכשהגיע ידידו רבי לוי יצחק בנדר, מאומן לארץ ישראל, הצטרף אף הוא למסירת השיעורים במקום, כשאלו נמסרו לסירוגין על ידי שניהם, עד שלבסוף העביר רבי אליהו חיים את מסירת השיעורים לגמרי לידיו של רבי לוי יצחק [2]. סביב המקום התפתחתה קהילה שמנתה באמצע שנות השישים כ-80 משפחות[דרוש מקור].

במידה רבה משמרת הקהילה את ברסלב "הישנה" והיא נחשבת שמרנית בקרב חסידי ברסלב. רבים מאנשי הקהילה משכימים בחצות הלילה להתבודדות, טובלים בשעת לילה מאוחרת ומתפללים שחרית עם הנץ החמה.

"השול" היה קשור לאנשי פלג "הקהילה", שבראשו עמד הרב יעקב מאיר שכטר. אנשי פלג זה קשורים אידאולוגית לעדה החרדית. לאחר פסיקה של בד"ץ העדה החרדית עזבו אנשי "הקהילה" לבית הכנסת "אוהל לאה" בשכונת בית ישראל.

בגומחה מיוחדת ב"שול" שמור כסאו של רבי נחמן מברסלב שיובא במבצע מורכב מברית המועצות הקומוניסטית. הכסא משמש כיום כ"כסא של אליהו בבריתות שנערכות ב"שול".

גלריית תמונות

לקריאה נוספת

  • הזיידע - סיפור חייו של ר'אליהו חיים רוזין, מאת זאב פרנק.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. קווים לדמותו, באתר ברסלב אמת
  2. ברסלב - בטאון חסידי ברסלב גליון מס' 15 כסלו תשס"ב עמ' עמ' 24-25
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0