רבי אליהו חיים רוזין

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי אליהו חיים רוזין
אין תמונה חופשית
מקום לידה קאמראווע
מקום קבורה הר הזיתים
מקום פעילות אומן וירושלים
השתייכות חסידות ברסלב
רבותיו רבי אברהם חזן

רבי אליהו חיים רוזין (ROZIN או: ROYZIN) [1] (י' בשבט ה'תרנ"ט, 21 בינואר 1899 - כ' בכסלו ה'תשמ"ד, 26 בנובמבר 1983), היה ממנהיגיה הבולטים של חסידות ברסלב במאה ה-20[2].

ביוגרפיה

רבי אליהו חיים נולד לאביו רבי קלונימוס קלמן בעיר קאמראווע בפלך לומז'ה שעל גבול ליטא ופולין בי' בשבט ה'תרנ"ט (21 בינואר 1899). בגיל חמש התייתם מאביו, למד בחיידר בעיר אוסטרובה, וכשהגיע לגיל שתים עשרה עבר ללמוד בישיבת לומז'ה . בסביבות שנת ה'תרע"ד נשא את רעיתו מרת אסתר מטפליק. בשנת ה'תרצ"ו עלה לארץ ישראל והתגורר בירושלים עד לפטירתו. הוא נפטר בכ' בכסלו ה'תשמ"ד (26 בנובמבר 1983) ונקבר בהר הזיתים[3] על יד קברו של רבי נחמן בן רבי ברוך אפרים מטפליק.

התקרבותו לחסידות ברסלב

בבית המדרש שבעיר לומז'ה שם למד, נחשף לספר 'השתפכות הנפש' של חסידות ברסלב והדבר השפיע עליו רבות. במלחמת העולם הראשונה בשנת תרע"ד, יחד עם פליטים רבים שברחו מפולין לרוסיה, ברחה אמו יחד עמו לעיר רוז'אן, שם הצליח לשכנעה שתתן לו לנסוע לאומן, בטענה שבאומן מכשירים בחורים להיות רבנים, ושם עיצב את אישיותו בהשפעת חסידי ברסלב שבאומן, בפרט מי שהוא ראה בו את מורו ורבו, רבי אברהם ב"ר נחמן. באומן נשא את רעיתו ושם הקימו את ביתם.

פעילותו ברוסיה

רבי אליהו חיים עמד בראשות ההנהגה המחתרתית של חסידי ברסלב באומן שבמסגרתה הופעל הבית כנסת העתיק המכונה ''הקלויז'' שבשלב מסויים היה [[בית כנסת|בית הכנסת]] היחיד שפעל בעיר לאחר שכל בתי הכנסיות האחרים נסגרו על ידי השלטון [[קומוניזם|הקומוניסטי]] כמו כן דאג לכל צרכי הדת בעיר כמו [[מקווה טהרה|מקווה]] וחינוך חרדי ויחד עם אשתו בביתם שבאומן, הכניסו אורחים רבים, ביניהם בחורים פליטים מפולין שהם סייעו בידם להינשא. כן היה אוסף [[צדקה (מצווה)]] ומחלק כספי סיוע ל''עובדים'' שישבו בקלויז ויומם ולילה עבדו את ה' ללא שום מקור תמיכה , למרות שהדבר היה אסור על פי החוק הקומוניסטי.

מעצרו

ביום שני ט"ו בחשוון שנת תרצ"ו, נתפס רבי אליהו חיים יחד עם חברו לפעילות רבי לוי יצחק בנדר. שניהם עברו עינויים וחקירות ונפסק עליהם גזר דין מוות, אולם באורח פלאי ניצלו על ידי קצין בכיר יהודי (שבסוף שילם על כך בחייו) שחמיו היה חסיד ברסלב וביקשו שאם יגיעו אליו חסידי ברסלב, יעזור להם ככל יכולתו.

עלייתו לארץ ישראל

בתקופת המתנתו למשפט, קיבל במפתיע אישור יציאה מרוסיה, ובחודש סיוון שנת תרצ"ו הגיע לארץ ישראל והשתקע בירושלים, שם הצטרף לחסידי ברסלב, ביניהם, רבי אברהם שטערנהרץ, רבי שלמה וקסלר, רבי נתן בייטלמכר ועוד, שהתפללו ולמדו בבית הכנסת 'בוקרשט' שבשכונת מאה שערים.

פעילותו בארץ ישראל

בארץ ישראל הדפיס רבי אליהו חיים חלק מהספר ליקוטי הלכות, ועסק בסיוע לעליית חסידי ברסלב מברית המועצות. הוא קבע שיש צורך בבית כנסת של ברסלב . בתחילה שכרו שני חדרים בשכונת במאה שערים, ולאחר מכן השיג אישור לבנות בשטח שהיה עליו מלון 'ארץ ישראל' וטחנת קמח קטנה.רבים מחבריו לגלגו עליו בשביל מה צריך בניין כזה גדול לקבוצה כה קטנה אמנם הוא בראייתו למרחוק צפה את התקומה הגדולה של חסידות ברסלב ולאחר מאמצים רבים וגיוס כספים בחו"ל במשך שנים ארוכות הצליח לבנות את השול ברחוב סלנט 36 במאה שערים,דבר שהיווה את תחילת התמסדות חסידות ברסלב בארץ ישראל.[4] במשך שלוש עשרה שנים מסר שיעורים במשנת רבינו בשול, וכשהגיע ידידו רבי לוי יצחק בנדר, מאומן לארץ ישראל,כיבדו רבי אליהו חיים בענוותנותו להצטרף אף הוא למסירת השיעורים במקום, כשאלו נמסרו לסירוגין על ידי שניהם, עד שלבסוף העביר רבי אליהו חיים את מסירת השיעורים לגמרי לידיו של רבי לוי יצחק כשהוא מצטנע בקרן זווית [5]. כמו כן הקים את ישיבת 'אור הנעלם' לחסידי ברסלב שבראשה עמד בנו הרב קלונימוס קלמן תלמידם של רבי חיים שמואלביץ ורבי נחום פרצוביץ מישיבת מיר.[6] לאחר תקופה נסגרה הישיבה, ובמקום נפתח כולל אברכים הנושא את אותו השם.

לאחר פטירתו יצא לאור ספר ביוגרפיה על תולדות חייו, בשם 'הזיידע' (בתמונה).

לקריאה נוספת

זאב פרנק: הזיידע - תולדות חייו הסוערים של הרב אליהו חיים רוזין זצ"ל - מקומם חסידות ברסלב בארץ ישראל. "בצילו של הרבי עמוד 343. "ההכתרה" ראש השנה תשע"ג עמוד 35. "ניצוצות גליון 4 עמוד 28 "איש חסידך".

הערות שוליים

  1. יש להבדיל בין שם משפחה זה לשם המוכר: רוז'ין
  2. אגודת אהלי צדיקים
  3. כרטיס קבר באתר הר הזיתים
  4. אתר אור הגנוז ברסלב
  5. ברסלב - בטאון חסידי ברסלב גליון מס' 15 כסלו תשס"ב עמ' עמ' 24-25
  6. הרב דב רוזין שיעורי ליל שבת הקדמה
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רבנים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.