הרב שלמה כץ (ראש ישיבה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שלמה כץ
הרב שלמה כץ.JPG
לידה ה' באב ה'תש"ח
מקום פעילות ישיבת חברון שבגבעת מרדכי
השתייכות חרדי

הרב שלמה דוד כץ (נולד בה' באב ה'תש"ח, 10 באוגוסט 1948) הוא ראש ישיבת חברון בירושלים.

קורות חייו

נולד בירושלים, לשרה, בתו של רבי גדליה משה גולדמן, האדמו"ר מזוועהיל, ולאהרן משה כץ. אביו היה מראשי חסידי ראדזין, ומונה על ידי האדמו"ר מראדזין לנהל את ישיבת סוד ישרים של חסידי ראדזין בירושלים. כמו כן עמד בראש "ועד חסידי ראדזין בארץ ישראל" שהוציאו לאור כמה מספרי האדמו"רים של איזביצה ראדזין.

בצעירותו למד בישיבת תפארת צבי ולאחר מכן בישיבת חברון. כעבור שנה עבר לישיבת נחלת דוד, ואחר כך המשיך לישיבת בריסק. הוא נישא לטובה מישקובסקי, בת הרב אליהו מישקובסקי, ראש ישיבת כנסת חזקיהו בכפר חסידים. לאחר נישואיו למד בכולל בריסק.

זמן קצר אחר נישואיו, בשנת תשל"ח, התמנה לר"מ בישיבת אור אלחנן בשכונת רוממה - עד שנת תשמ"ז, ובשנת תשמ"ז החל למסור שיעורים בישיבת חברון והיה ר"מ של ועד א'. בשנת תשנ"ז, לאחר פטירתו של הרב אברהם פרבשטיין, הוחלט למנותו לראש ישיבה, לצד הרב דוד כהן והרב משה מרדכי פרבשטיין.

במוצאי יום כיפור תשס"ג נפטרה אשתו. בשנת תשס"ה נישא שנית ועבר להתגורר בשכונת הר נוף והתמנה לרב בית הכנסת פני שמואל.

לאחר פטירת אשתו הפחית את מעורבותו בענייני ישיבת חברון, ובמקביל החל למסור שיעורים בסדר קדשים בישיבת יגדיל תורה בירושלים לבחורים ממוצא אמריקאי הלומדים בשיטת ישיבות בריסק.

דרך לימודו

דרך לימודו של הרב שלמה כץ היא בגפ"ת, ראשונים, וגדולי האחרונים, תוך הבנה ישרה וסברות פשטניות יחסית. מתנגד לשיטת הפלפול הרווחת כיום בישיבות הליטאיות והחסידיות. לטענתו, שיטה זו שוללת את הבקיאות בגמרא.

הרב משקיע בלימודו האישי בסדר קדשים, אשר לימודו פחות נפוץ בישיבות הליטאיות (למעט ישיבות בריסק), ואף מוסר שיעורים בנושאים אלה.

ספריו

חלק קטן משיעוריו על סדר קדשים יצאו לאור על ידי תלמידיו ונקראו בשם 'נפש טובה'.

Stub Israelis.png ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0