בית הדין הפלילי הבינלאומי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המדינות החברות בבית הדין הפלילי הבינלאומי, בירוק. המדינות שחתמו על הצטרפות וזו עדיין לא אושררה, בכתום.
בניין בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג

בית הדין הפלילי הבינלאומי הפועל בהאג (International Criminal Court) הוא בית משפט בינלאומי היושב בהאג ופועל, החל מ-2002, מתוקף אמנת רומא.

סעיפי אמנת רומא השונים קובעים את סמכויותיו של בית הדין הבינלאומי הפלילי וסוגי הפשעים שיידונו בפניו. אלו כוללים ארבעה סוגי פשעים: פשעי השמדת עם, פשעים נגד האנושות, פשעי מלחמה ופשע תוקפנות. לבית הדין גם סמכות פוטנציאלית לדון באישומים על פשע התוקפנות, אולם סמכות זו מושהית עד שתתקבל במשפט הבינלאומי הגדרה מחייבת לתוקפנות.

בית הדין הבינלאומי קונה סמכות לדון בעבירות בתנאי שהן עומדות בשלושה תנאים מצטברים: הן מצויות בסמכותו העניינית, הן בוצעו לאחר 1 ביולי 2002 - זמן הקמתו, ומתקיימת לגביהן לפחות אחת מחלופות הזיקה הבאות:

 • העבירות בוצעו בשטח של אחת מהמדינות החברות בבית-הדין
 • העבירות בוצעו על ידי אזרחים של אחת מהמדינות החברות בבית-הדין
 • מדינה שאינה חברה בבית-הדין הסכימה אד הוק לשיפוטו
 • מועצת הביטחון הפנתה את העניין לבית-הדין

פאטו בנסודה, משפטנית מגמביה, מכהנת כתובעת בבית הדין הפלילי הבינלאומי מאז 2011.

בעשר השנים הראשונות לפעולתו פתח בית הדין בהליכים נגד 30 נאשמים, כולם ממדינות אפריקה. משפט יחיד הסתיים בהרשעה, שעליה הוגש ערעור: משפטו של תומאס לובנגה שהורשע בחטיפת ילדים והפיכתם לחיילים בארגון המורדים איחוד הפטריוטים הקונגולזים ונגזרו עליו 14 שנות מאסר. משפט אחר הסתיים בזיכוי, ארבעה משפטים אחרים נמצאים בשלבי דיון, ובכמה מקרים נוספים בוטלו ההאשמות בשלב מוקדם. מרבית הנתבעים לא הובאו בפני בית הדין: חלקם נמלטו, חלקם מתו (בהם מועמר קדאפי) וחלקם מצויים בידי רשויות החוק במדינות שונות, וטרם הוסגרו לידי בית הדין.

מדינות חברות

לאמנת רומא נספח המאשר את הקמת בית הדין הפלילי הבינלאומי, עליו חתומות 124 מדינות, בהן כל מדינות אמריקה הדרומית, כמעט כל אירופה, רוב אוקיאניה וכמחצית מאפריקה. בנוסף לכך, 31 מדינות חתמו אך לא אשררו את אמנת רומא.

על פי כללי המשפט הבינלאומי הפומבי, כל המדינות שחתמו על האמנה מחויבות לה אלא אם כן החריגו עצמן ממנה. ארבע מדינות הודיעו למזכ"ל האו"ם שאינן מתכוונות להיות צד להסכם: ארצות הברית, רוסיה, סודאן וישראל. מדינות אלה אינן כפופות לכללי בית הדין הפלילי הבינלאומי. כמו כן 41 מדינות שלא חתמו על אמנת רומא מלכתחילה אינן כפופות לכללי בית הדין הפלילי הבינלאומי, שהבולטות בהן הם סין והודו.

אוקראינה לא חתמה על אמנת רומא, אך בשנת 2013 הודיעה כי היא מקבלת עליה את כללי בית הדין הפלילי הבינלאומי.

שיתופי פעולה בין בית הדין הפלילי למדינות

סוגיית מלחמת האזרחים בלוב

הסכסוך בלוב, כחלק מהאביב הערבי, היווה קרקע פורייה לשיתופי פעולה בינלאומיים מצד תומכי קדאפי ומתנגדיו כאחד. פעולות רבות בוצעו במסגרת זו בכלל ומשפטיות-דיפלומטיות בפרט. במאי 2011 הגיש תובע בית הדין בקשה לערכאת קדם-משפט להוצאת צווי מעצר לנשיא לוב מועמר קדאפי, לבנו סייף אל-אסלאם ולראש המודיעין הלובי בשל פשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות והשמדת עם שבוצעו לאחר 15 פברואר 2011[1]. הצווים הוצאו זמן קצר לאחר מכן[2]. דווח כי המהירות שבה בקשת הצווים נעשתה משקפת את המטרה העיקרית והיא לייצר דה-לגיטימציה להתקפותיו של הנשיא הלובי על אוכלוסייה אזרחית שמתקוממת נגדו, ולמשוך עריקים מהממשלה והצבא לכוחות האופוזיציה[3] ואף לשיתוף פעולה עם הגורמים הבינלאומיים. הצווים התקבלו בשבחים ושיתוף פעולה באכיפתם הובטח כמעט על ידי כל מדינות המערב[4] וחלק ממדינות אפריקה (בריטניה, דנמרק, אוסטרליה, גרמניה, קנדה, פורטוגל, ניגריה, לבנון, האיחוד האירופי, רוסיה וסין). האכיפה המדוברת עתידה הייתה להתבטא בסנקציות כלכליות, ניתוק קשרים דיפלומטיים עם ההנהגה בראשות קדאפי, שיתוף פעולה מודיעיני ותמיכה צבאית וכלכלית באופוזיציה. האיחוד האפריקאי, לעומת זאת, כינה את פעולה בית הדין הפלילי כ"מפלה", וקרא לחבריו להתעלם מהצווים. לאחר מכן עתר האיחוד האפריקאי למועצת הביטחון כדי להשהות את החקירה של בית הדין הפלילי[5] .

בתחילה, נדמה היה שההליכים פרי מנגנון שיתופי הפעולה הבינלאומיים המוזכר לעיל, היוו פריצת דרך נכונה לפתירת הסכסוך. אולם, ככל שנמשכה הלחימה עלו קולות אחרים וניסיונות מקבילים למצוא אלטרנטיבות[6] . קולות אלה נבעו ממספר חששות עתידיים. לדוגמה, קדאפי הודיע שאין בכוונתו לכבד את הצווים ונציגיו כינו את בית הדין הפלילי "ארגון שנוצר בבירור כדי להעמיד לדין אנשים מהעולם השלישי". זאת ועוד, לתמיכת קדאפי הצטרפו מנהיגים נוספים מן העולם הערבי[7] בקריאות דומות. בנוסף, דיווחי עיתונות הגיבו על הסיכון הטמון ב"תביעה רגישה פוליטית במהלכו סכסוך מזוין" והביעו דאגה שהתביעה עלולה "לסבך את המאמצים לגרום לקדאפי להתפטר". לפיכך, כל אלו הובילו להעלאת האפשרות כי גירוש על ידי משא ומתן עשוי להיות יעיל יותר בעצירת הטבח כניסיון למצוא אלטרנטיבה למציאת פריצת דרך לפתירת הסכסוך.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. תובע ביה"ד הבינלאומי מבקש צו מעצר נגד קדאפי, באתר הארץ, 17.5.2011
 2. צו מעצר נגד קדאפי בגין פשעים נגד האנושות, באתר וואלה! NEWS‏, 27.6.2011
 3. עריקים לובים: קדאפי פקד לחסל אנשים כמו חולדות, באתר וואלה! NEWS‏, 21.6.2011
 4. התקיפה בלוב: טילים שוגרו לעבר מטוסים לוביים, באתר וואלה! NEWS‏, 22.3.2011
 5. Wald Patricia M, Apprehending War Criminal's: Does International cooperation work?, American University International Law Review, Vol. 27, No.2 (229) page 252 (2012)
 6. אואן אלתרמן, לוב: התערבות בית המשפט הפלילי הבינלאומי ומשמעויותיה, המכון למחקרי ביטחון לאומי, גיליון 245, 8.3.2011
 7. אחמדינאג'אד: נאט"ו החמירה המצב בלוב, באתר nrg‏, 22.10.2011