רון חולדאי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רון חולדאי
PikiWiki Israel 33532 Events in Israel.JPG
לידה 26 באוגוסט 1944 (76)
קיבוץ חולדה
מפלגה תל אביב אחת, מפלגת העבודה הישראלית
ראש עיריית תל אביב יפו
תקופת כהונה נובמבר 1998 - מכהן (כ־21 שנים)
הקודם בתפקיד רוני מילוא
מנהל הגימנסיה העברית "הרצליה"
רון חולדאי
השתייכות Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
תקופת שירות 19631989
דרגה תת אלוף (אוויר) תת אלוף
תפקידים צבאיים
מלחמות וקרבות

מלחמת ששת הימים  מלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשה  מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים

רון חולדאי (נולד ב-26 באוגוסט 1944) הוא ראש עיריית תל אביב-יפו מאז שנת 1998. קודם לכן שירת כטייס קרב וכמפקד בחיל האוויר הישראלי. לאחר סיום שירותו בצה"ל בדרגת תת-אלוף פנה לעסקים, ובהמשך שימש כמנהל הגימנסיה העברית "הרצליה".

תחילת דרכו

חולדאי נולד, גדל והתחנך בקיבוץ חולדה. אביו, עוזר חולדאי (במקור: אובז'נסקי), ממקימי קיבוץ חולדה, היה מנהל בית הספר בקיבוץ. אמו, הנקה, עבדה כמורה והייתה ממונה בקיבוץ על העלאת הצגות ומופעים.[1] לחולדאי שני אחים. משפחתו הייתה המשפחה המאמצת של עמוס עוז.

חולדאי החל את שירותו בצה"ל בשנת 1963, התנדב לקורס טיס ולאחריו שירת כטייס קרב. לפני פרוץ מלחמת ששת הימים היה בהליכי הסבה למטוסי מיראז' 3 בטייסת 101 בטרם נקרא לטוס במלחמה במטוסי סופר מיסטר במסגרת טייסת 105, הוא השתתף בהפצצת הבסיסים אבו סואר ובילבייס במצרים ובסיס מארג' ריאל בסוריה במהלך מבצע מוקד. לאחר מכן שירת כסגן מפקד טייסת 105. עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים שימש ממלא מקום מפקד טייסת 201[2] והוביל אותה במהלך מבצע דוגמן 5 בו ספגה פגיעות קשות. ביומה השלושה-עשר של המלחמה שימש כמוביל מבנה לתקיפת סוללות טק"א במצרים (מבצע מפצח 22) במהלך התקיפה נפגע מטוסו מטיל וחולדאי נאלץ לנחות נחיתת חירום ברפידים. ביומה השמונה-עשר של המלחמה הוביל רביעייה למשימת חיפוי מפני מטוסי ירוט בצפון סוריה במהלכה הפיל מטוס מיג 21. בסך הכל רשם לזכותו במלחמה שלוש הפלות של מטוסי אויב. מונה למפקד טייסת 140 סקייהוק בעציון ומפקד טייסת 105 בבסיס חצור, לאחר מכן מונה למפקד יחידת המשל"קים ובהמשך פיקד על בסיס חיל האוויר בנבטים ועל בסיס חצרים. פרש מצה"ל בשנת 1989 בדרגת תת-אלוף.

לאחר שחרורו מצה"ל עסק במשך שנתיים במכירת מזגני אוויר בניגריה. לאחר ששב לישראל, התבקש לנהל סגירה של מפעל בנייה ברמלה במקביל לסיום עסקיו בניגריה.[1] לאחר ניסיון עסקי זה, נענה למכרז של הגימנסיה העברית "הרצליה", ונבחר למנהל הגימנסיה, תפקיד שבו כיהן במשך שש שנים עד שנת 1998. תחת ניהולו שופץ בניין הגימנסיה והשתפרה חזותו.

בשנת 1969 נשא את יעל כ"ץ, דיילת בארקיע ולזוג שלושה ילדים. נכון לשנת 2016, המשפחה מתגוררת בשכונת תל ברוך צפון בתל אביב.[3]

ראש עיריית תל אביב-יפו

בחירתו

בשנת 1998 התקיימו הבחירות לראשות עיריית תל אביב-יפו ולמועצת העיר. ראש העירייה המכהן רוני מילוא הודיע כי לא יתמודד על כהונה נוספת. חולדאי התמודד מטעם רשימה עצמאית בשם "תל אביב אחת" (תחת חסותה של מפלגת העבודה), וניצח בבחירות עם 50% מקולות הבוחרים, לעומת 25% ליריבו העיקרי, דורון רובין. סיעתו זכתה ב-5 מנדטים.[4]

בשנת 2003 נבחר לתקופת כהונה שנייה, לאחר שזכה ב-63% מקולות הבוחרים. סיעתו זכתה ב-4 מנדטים והייתה לשלישית בגודלה במועצת העירייה (אחרי כח לגמלאים ומרצ).

בשנת 2008 נבחר לתקופת כהונה שלישית עם 51% מהקולות. מתחרהו העיקרי, חבר הכנסת דב חנין קיבל 34%. סיעתו, "תל אביב אחת", הגדילה את כוחה במנדט ל-5 מנדטים, והייתה לסיעה הגדולה ביותר, וזהה בגודלה לסיעת "עיר לכולנו" של חנין.

בשנת 2013 נבחר לתקופת כהונה רביעית עם 53% מהקולות. מתחרהו העיקרי, חבר הכנסת ניצן הורוביץ קיבל 38%. סיעתו, "תל אביב אחת", שמרה על כוחה (5 מנדטים), והייתה לסיעה השנייה בגודלה, אחרי "מרצ" של הורוביץ, שעלתה ל-6 מנדטים.

בנייה ופיתוח

רון חולדאי ויצחק בן-סירה בטקס הנחת לוח הנצחה ליעקב בן-סירה, אוקטובר 2008
רון חולדאי נושא ברכה בכיכר רבין, באירוע חגיגות 100 שנה לתל אביב

במהלך כהונתו שופצו והוחלפו תשתיות ברחובות רבים בתל אביב, ובהם שדרות רוטשילד, שדרות בן-גוריון, שדרות ירושלים ורחובות נוספים בעיר.

במהלך כהונתו נקטה העירייה ב"מדיניות מתחמי הבילוי" - תחימת אזור היסטורי בעיר והכשרתו לבילוי ולמסחר. במסגרת זו שוקם מתחם נמל תל אביב (מתחם הנמל), ונהפך למרכז בילוי ותרבות. העירייה החלה בשיקום ובשיפוץ דומה בנמל יפו ובמתחם תחנת הרכבת ביפו (מתחם התחנה), ובבניין העירייה בכיכר ביאליק (מתחם ביאליק). כמו כן מבנים במושבה הטמפלרית לשעבר שרונה שופצו כחלק מהסבת האזור למתחם קניות (מתחם שרונה - דרום הקריה). מתחם "יד חרוצים" הפך אף הוא לאזור מסעדות ובילוי.

במהלך כהונתו שופצו וחודשו מתחם הבימה: היכל התרבות, הבימה וכיכר התרבות המחברת ביניהם.

בעקבות הכרזת העיר הלבנה בתל אביב כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו בשנת 2003, החל תהליך רחב של שימור מבנים, בין השאר באזור שרונה ובלב תל אביב, ולראשונה הוכנה תוכנית שימור מבנים ואתרים שהגדירה כ-1,000 אתרים בתל אביב כמבנים לשימור, באופן שימנע את הפגיעה בהם.[1] (הקישור אינו פעיל, 5.07.2018)[2] (הקישור אינו פעיל, 5.07.2018)

במהלך כהונתו אושרו פרויקטים רבים לבניית מגורי יוקרה בעיר, כגון פארק צמרת, כחלק ממגמה ארצית של בניית גורדי שחקים למגורים. לאחר שנים של סכסוכים משפטים בנוגע לזכותם של תושבים ותיקים בכפר שלם וביפו על הקרקע, לעומת זכותם של אלו שרכשו את הקרקע בסוף שנות ה-80, פעלה העירייה לפינוי התושבים, לאחר קבלת צו מבית המשפט כחלק מפרויקט פינוי-בינוי.[5]

כדי להתמודד עם בעיית הדיור העממי בעיר, שהחריפה עקב האמרת מחירי הדירות, מינה חולדאי באוגוסט 2008 "ועדה למציאת פתרונות דיור בהישג יד".[6] הוועדה המליצה לקדם מיזמי בינוי ביפו, של כ-2,000 יחידות דיור במחיר מוזל. פרויקט נוסף, של הרשות לפיתוח כלכלי, הוא פרויקט 'בנה דירתך' שאיפשר דיור ל-22 משפחות ביפו.[7] בשנת 2014 השיקה עיירית תל אביב את פרויקט ״גני שפירא״, במסגרתו נבנו 69 דירות על קרקע עירונית וביוזמתה של העירייה, ואלה מושכרות במחיר קבוע ומסובסד לזוכי הגרלה של העירייה שעמדו בתנאי הסף להשתתפות בה, כמו גיל ורמת הכנסה.[8]

במהלך כהונתו הורחבה הטיילת וחיבור חופי בין הרצליה לבת ים, דרך העיר תל אביב. כחלק מהרחבת הטיילת הוחל בשיקום מדרון יפו והפיכתו לפארק חופי לאורכה של יפו, החל תהליך פינוי חלקים מתחנת הכוח רדינג והכשרת מעבר להולכי רגל לאורך החוף, וצומצם שטחה של בריכת גורדון.[9]

תחבורה

רון חולדאי נואם בפני מועצת העירייה בדיון שהוביל למכירת חלקה של העירייה והציבור בכיכר אתרים, 2017
חולדאי בישיבת מועצת עירייה

במהלך כהונתו השלישית כראש עיריית תל אביב יפו, הוחל בפרויקט תל-אופן - פרויקט השכרת האופניים העירוני הראשון בישראל המציע 1500 זוגות אופניים ב-150 תחנות עגינה ברחבי העיר. הפרויקט הושק באפריל 2011.

במהלך כהונתו הוקצו יותר מ-130 ק"מ של מסלולים לאופניים לצד מדרכות וצירי תנועה ברחבי העיר ולצדן,[10] פארק הירקון ופארק בגין הורחבו, ומדרכות ברחבי העיר שופצו והורחבו.

נכון לשנת 2008, בעיר יש 50 ק"מ של נתיבי תחבורה ציבורית. עם זאת, לאחר שנים רבות של עיכובים, החלו בשנת 2007, העבודות להקמת הקו הראשון, הקו האדום, במערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב. לאור שינויים עתידיים במערך התחבורה הציבורית בגוש דן, תוכנית המכונה במשרד התחבורה "רה-ארגון בתחבורה הציבורית", החליט חולדאי בפברואר 2011 להוסיף נתיבי תחבורה ציבורית בארבעה רחובות בעיר: אבן גבירול, קרליבך, קינג ג'ורג' ויצחק אלחנן.

חולדאי התייחס לנושא התחבורה הציבורית בספטמבר 2008 באומרו: "בעיית התחבורה הציבורית היא בעיית יסוד של העיר הזו. להיעדר תחבורה ציבורית יעילה יש משמעויות כלכליות ממדרגה ראשונה, לא רק אקולוגיות. הבעיה היא היעדר הסמכות של הרשויות המקומיות לעשות משהו. פנינו למשרד התחבורה בעניין הזה, והם אמרו 'לא מתאים לנו'. לצערי, ראשי הערים לא יכולים לשנות".[11] לעומת זאת, טען משרד התחבורה כי עיריית תל אביב תרמה למצב זה, משום שסירבה להכשיר נתיבי תחבורה ציבורית חדשים החל משנת 2003‏.[12]

רחוב קפלן, המהווה עורק כניסה לעיר, הורחב, לאחר פרויקט מורכב לשימור המבנים שלאורכו. נבנו שתי מנהרות להקלת תנועת כלי הרכב בעיר: מחלף קפלן ומחלף לה גוורדיה.

עם תחילת כהונתו ביטלה העירייה מקומות חנייה לאורך שני צירים מרכזיים בעיר: רחוב אלנבי ושד' רוטשילד. במספר מקומות במרכז העיר קידמה העירייה חניונים לשם הגדלת היצע החניה, יחד עם מדיניות של הורדת חניונים קיימים אל מתחת לפני השטח כדי לפתח כיכרות ציבוריות. בכך נכללים חניון קצה השדרה בדרום שדרות רוטשילד, וחניון גבעון שבין רחוב הארבעה לרחוב החשמונאים, שמעליהם מתוכננות כיכרות חדשות.[13] בכיכר התזמורת קידמה העירייה את הורדת החניון אל מתחת לפני השטח, יחד עם הרחבתו, על מנת לפתח כיכר ציבורית פתוחה במקום החניון שהיה במקום לבאי היכל התרבות והבימה. הבנייה החלה בשנת 2007. תוכנית לפרויקט דומה בכיכר רבין נתקלה בהתנגדות של תושבי האזור.[14] מתכננים עירוניים, ארגוני סביבה כמו החברה להגנת הטבע[3], ומשרד התחבורה[15] טענו כי הגדלת היצע החניה בעיר תעודד שימוש ברכב פרטי ותפגע בשימוש בתחבורה ציבורית. חולדאי עצמו טען בספטמבר 2008 כי חניה יקרה יותר תעביר נסיעות מכלי הרכב הפרטי לתחבורה ציבורית.[11]

תרבות וספורט

האגף החדש של מוזיאון תל אביב לאמנות

לאור התרחבות מוזיאון תל אביב לאמנות עלה הצורך בגיוס תרומות לבניית אגף חדש. בסוף שנת 2005 הוביל חולדאי מהלך של קבלת תרומה בסך 20 מיליון דולר מאיש העסקים סמי עופר לשם בנייתו, בתמורה להסבת שם המוזיאון ל"מוזיאון תל אביב לאמנות ע"ש סמי ואביבה עופר", ורישום הערת אזהרה לטובת עופר על מבנה המוזיאון.[16] סערה ציבורית שהתעוררה בעקבות הסכם זה הביאה לביטולו.[17] חולדאי המשיך לפעול לגיוס תרומות לשם בניית אגף חדש למוזיאון. הבניין על שם פול והרטה עמיר הכפיל את שטח המוזאון וזכה עם פתיחתו בתואר "המוזאון הטוב ביותר של שנת 2011" על ידי מגזין התיירות Travel and Leisure.[18]


ב-25 ביולי 2007 הורה חולדאי על הריסת אולם הספורט על שם אוסישקין בתל אביב, בשל מצבו הירוד של המבנה. האולם היווה "בסיס האם" של אוהדי קבוצת הפועל תל אביב בכדורסל במשך עשרות שנים, והאוהדים הרבים בעיר הביעו כעס, התמרמרות ואכזבה על הריסת אולם הספורט. מאז שנהרס האולם, מנהלים כמה מהאוהדים מהלך תקשורתי כנגד חולדאי.

בתחילת 2008 החלה העירייה לשפץ את בריכת גורדון, שחסמה את רצף הטיילת לאורך חופה של העיר. במקום הבריכה המקורית, החלה הערייה בבניית בריכה במתכונת מצומצמת.[19] ב-20 ביולי 2009 נפתחה בריכת גורדון המחודשת.

החל מהשנים הראשונות לכהונתו ועד היום, שוקד חולדאי על הנצחת אמנים תושבי תל אביב שנפטרו. באמצעות פרויקט ההנצחה, אותו הקימה ד"ר שוש אביגל ומנהלת כיום גב' ברכה נאמן, מותקנים לוחות בחזיתות בניינים או צידי מדרכות במקום מגוריהם של אישים מכל תחומי האמנות, אשר נבחרים על ידי וועדה ייעודית. הונצחו בדרך זו למעלה מ-230 אמנים, ביניהם המשוררים לאה גולדברג ואברהם שלונסקי, הסופר והמחזאי יעקב שבתאי, השחקנים מוסקו אלקלעי ושמואל רודנסקי, הציירת ציונה תג'ר, האמנית והרקדנית גרטרוד קראוס, חלוצת הקולנע מרגוט קלאוזנר, המוזיקאים משה וילנסקי, ד"ר חנן וינטרניץ, מרדכי סתר, סשה ארגוב, יאיר רוזנבלום.

רון חולדאי משמש בנוסף לתפקידו כראש העירייה, כיו"ר מועצת הנאמנים של התיאטרון הקאמרי ומוזיאון תל אביב.

ניהול כספי

חולדאי נכנס לתפקידו כשבמאזן העירייה חוב של מאות מיליוני שקלים, שנוצר כתוצאה מגרעונות בתקציבי שנים קודמות. בעת כהונת חולדאי, בשנים 1998–2002 הוסיפו תקציבי העירייה השוטפים להיות גרעוניים, בשנת 2003 היה התקציב השוטף מאוזן, ובשנים 2004–2006 עברה העירייה אף לעודף בתקציב השוטף, וחלק מהעודפים הופנו להקטנת החוב שהצטבר מגרעונות שנים עברו. בהציגו את הדו"ח הכספי המבוקר של העירייה לשנת 2006 אמר חולדאי: "אלה הם נתונים שלא היו נחלתה של העיר תל אביב יפו לאורך שנים רבות רבות. מי שזוכר איך נראו הנתונים הכלכליים של העירייה לפני פחות מעשור, עם הגרעונות שהצטברו ועומס המלוות שתפח, מבין את המפנה החיובי שחל בעבודת העירייה ואת חשיבותו לביסוס איתנותה לשנים הבאות".[20]

חולדאי הוא יו"ר פורום ה-15 - פורום הערים העצמאיות, המאגד את הערים שאינן מקבלות מענקים מהממשלה.

פרשת החניונים

בשנת 2004 נחשפה פרשת שחיתות של בכירים בחברה העירונית "אחוזות החוף", המפעילה עשרות חניונים בעיר. המשטרה העלתה חשדות לפיהם ראובן גרוס, שהפעיל חניונים רבים בעיר, שיחד בכירים בחברה העירונית תמורת מידע שסייע לו לזכות במכרזים להפעלתם.[21] חולדאי נחקר באזהרה בעניין מעורבותו בפרשה, ותיקו נסגר מחוסר ראיות. [4]

ביולי 2010 מינה חולדאי לסגנו את נתן וולוך, ראש סיעת הגמלאים, שהורשע בעקבות קשריו עם ראובן גרוס. את המינוי, שספג ביקורת, נימק חולדאי בשלל דימויים: "אי אפשר ללכת בשדה בלי לחטוף קוצים. ... כחקלאי אני יכול להשוות את הפוליטיקאים לזבובים בעדר הפרות שמלקטים ומלקטים. בחיים אין מלאכים, אבל יש גם צורך לעבוד ולנהל, ואני לא צריך להצטדק."[22]

קישורים חיצוניים

מאמריו:

הערות שוליים

 1. 1.0 1.1 יוסי קלייןהמרוץ אחר הגבינה, באתר הארץ
 2. ליזקא אסא, ‏כאבי פנטום, באתר ישראל היום, 10 במרץ 2014.
 3. ג'ורג' אבני, היכל הקהילה 2015: 40 המשפיעים בתולדות הקהילה, מאקו גאווה, 7 ביוני 2015
 4. סטטיסטיקות מאתר משרד הפנים
 5. מירון רפפורט, פתאום קוראים להם "פולשים", באתר הארץ, 13.7.07
  גיא ליברמן, אחרי 18 שנה: פינוי בכפר שלם, באתר הארץ, 26.12.07
 6. רז סמולנסקי, עיריית ת"א תקדם בנייתן של 2,000 דירות מוזלות בדרום העיר, באתר הארץ
 7. על פי נתוני עיריית תל אביב-יפו, יפו מסביב לשעון (הקישור אינו פעיל, 5.07.2018)
 8. סמולסקי, רז (2 באוקטובר 2016). "4 חדרים ב-3,100 שקל לחודש: נפתחה ההרשמה לדיור בר השגה בתל אביב". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-2 בפברואר 2017. 
 9. צפריר רינתהחזון: טיילת עד בת ים. המכשול: רדינג וגורדון, באתר הארץ, 15 ביוני 2007
 10. על פי נתוני עיריית תל אביב-יפו, שבילי אופניים בתל אביב (הקישור אינו פעיל, 5.07.2018)
 11. 11.0 11.1 יואב זיתון, רון חולדאי רוצה להעלות את מחירי החניה בת"א, באתר mynet‏25.9.2008
 12. יגאל חי, מכונית, אוטובוס ואופניים יצאו מפ"ת לת"א - מי הגיע ראשון?, באתר הארץ, 24.9.2008
 13. דוח חולדאי יגאל חי, העיר, 2006 (הקישור אינו פעיל, 5.07.2018)
 14. כיכר רבין - הכיכר הלאומית או החניון של המדינה?, באתר ynet
 15. צפריר רינתמשרד התחבורה: נכשלנו בצמצום השימוש ברכב פרטי, באתר הארץ, 11 באפריל 2008
 16. מרב יודילוביץ', "ההסכם עם עופר לא חוקי", באתר ynet, 26.12.2005
 17. מרב יודילוביץ', סמי עופר ביטל את תרומתו למוזיאון ת"א, באתר ynet, 31.1.2006
 18. Best Museum Herta & Paul Amir Building, Tel Aviv Museum of Art, Travel and Leisure
 19. יגאל חי, דחפורים הרסו את בריכת גורדון, באתר הארץ, 2.1.2008
 20. פרוטוקול ישיבה של מועצת העירייה מ-13.1.08 (הקישור אינו פעיל, 5.07.2018)
 21. הוארך בשבוע מעצרו של "מלך החניונים" ראובן גרוס, באתר ynet
 22. יואב זיתון, עבריין מונה לסגן של חולדאי: "בחיים אין מלאכים", באתר ynet, 12.7.2010


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0