רבי נתנאל וייל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי נתנאל וַיְיל
Natanael Weil.jpg
לידה 1687
פטירה 7 במאי 1769 (בגיל 82 בערך)
השתייכות יהדות אורתודוקסית בגרמניה
תלמידיו רבי שלמה זלמן עמריך
שער "קרבן נתנאל", דפוס ראשון, קרלסרוהה ה'תקט"ו

רבי נתנאל[1] וַיְיל (ה'תמ"זה'תקכ"ט) היה ראש ישיבה בפראג ורב העיר קרלסרוהה (בדפוסים: קרלסרוא). חיבורו המפורסם הוא "קרבן נתנאל" על פירוש הרא"ש לתלמוד.

תולדות חייו ומשפחתו

רבי נתנאל וייל נולד ב-ה'תמ"ז בשטילינְגֶן לרבי נפתלי צבי וייל שהיה דור שביעי לרב יעקב וייל (המהרי"ו).[2] בשנת ה'תנ"ב נהרג אביו, ובשנת ה'תנ"ז הביאה אותו אמו מרים לפיורדא, משם נשלח בעגלה לפראג, לדודו אחי אביו ר' ליפמן מל"ש (=מליכטנשטאט, כיום הרוזנטין (אנ') שבצ'כיה), והוא גדל אותו כאב. שם למד בישיבתו של רבי אברהם ברוידא, ואף נישא לאחייניתו פייגלא. יחד עם מורו עבר לעיר מץ, כאשר זה נבחר לרב המקום, אולם אחר כך חזר לפראג והיה בה לראש ישיבה גדולה. ובין תע"ג לתע"ד נבחר רבו לאב"ד פפ"ד ועבר יחד עם רבו לשם, ולמד בישיבתו שם עד שנת תע"ז כשנפטר רבו חזר לפראג, ושם התחיל יחד עם בנו הרב ידידיה טיאה וייל לכתוב חיבורו על הרא"ש שנקרא "קרבן נתנאל".

ב-ה'תק"ד התרחש גירוש יהודי בוהמיה וב-ה'תק"ה עבר לגרמניה והיה לרב בשוורצוואלד, ושם כתב חציו ורובו של הספר עם בנו הבחור ר' שמעון הירש, וב-ה'תק"י נתמנה לרבה של קארלסרוהה, שם סיים את פירושו על הרא"ש לסדרי מועד ונשים, יחד עם חתנו ר' נפתלי ליברליש מפראג. בפירושו הוא מפרש את דברי הרא"ש, מברר את גרסאותיו ומביא מקורות לדבריו. הוא נדפס לראשונה בשנת תקט"ו בשם "קרבן נתנאל" ומאז נדפס כמה פעמים. בש"ס וילנא הוא נדפס בצמוד לפירוש הרא"ש.

Die Vorderseite des Grabsteines auf dem Grab Rabbi Nathanael Weil, 2013.JPG

נפטר בל' בניסן תקכ"ט בעיר ראשטאט ונקבר בקארלסרוהה.

בנו הרב ידידיה טיאה וייל נתמנה לרב העיר במקומו. בנו האחר, שמעון הירש הדפיס את ספרו "נתיב חיים".

ספריו

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ספריו

אודותיו

הערות שוליים

  1. ישנם הסוברים שאולי נקרא גם יעקב סמוך לפטירתו, ראה בספר מנחת נתנאל עמוד 112, בהערה בתחתית העמוד
  2. ייחוסו מצוין בהקדמת ספרו "קרבן נתנאל" (נדפס בדפוס וילנא לפני הרא"ש למסכת שבת), וכן בהקדמת בנו שמעון הירש, לספר "נתיב חיים".


תקופת חייו של רבי נתנאל וייל על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0