צבאות השם

מתוך המכלול
(הופנה מהדף צבאות ה')
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל צבאות השם.PNG

צבאות השם או צבאות ה' הוא שמו של ארגון ילדים שנוסד בי"ט בתשרי תשמ"א (28 בספטמבר 1980) על ידי הרבי מנחם מנדל שניאורסון מחסידות חב"ד[1], אשר שימש גם כנשיאו הרוחני. שמו של הארגון לקוח מכינוי לעם ישראל המופיע בספר שמות: "ויהי בעצם היום הזה יצאו כל צבאות ה' מארץ מצרים"[2]. קהל היעד של התנועה הם ילדים וילדות יהודים עד גיל בר מצווה ובת מצווה. מוטו של הארגון הוא "אנו רוצים משיח עכשיו".

הארגון פעיל במדינות רבות. מרכזים בולטים שלו פועלים בישראל ובארצות הברית.

מלבד הארגונים שפועלים תחת השם 'צבאות השם' באופן רשמי, מקובל בחסידות חב"ד להשתמש בשם 'צבאות השם' (וכן ב"חיילי צבאות השם" וכדומה) בפעילות עם ילדים.

אופיו ומטרותיו של הארגון

הארגון משתמש במושגים ומונחים שמקורם בעולם הצבאי. כל ילד החבר בארגון קרוי 'חייל', הקב"ה מזוהה כמפקד העליון. ההוראות לילדים החיילים מכונות 'פקודת היום' או פקודת מבצע. משימת 'צבא הילדים' היא זירוז ביאת המשיח. ההתגברות על יצר הרע מדומה ללחימה באויב, והתורה והמצוות מדומים לכלי נשק. מוטו של הארגון, המופיע בסמליל שלו, היא "אנו רוצים משיח עכשיו" (במקור We want Moshiach now).

סמלו של הארגון אוייר על ידי הצייר מיכל שוורץ והוגה ותוקן על ידי הרבי מליובאויטש עצמו[3].

פעילות עולמית

בארצות הברית פועל ארגון 'צבאות השם העולמי', שמרכזו בניו יורק. הארגון מנוהל מאז היווסדו (בעת הכרזת הרבי על הקמת הארגון) על ידי ירחמיאל בנימינסון. שלום דובער בוימגרטן הוא מנהל התפעול.

התנועה מפעילה מערכת הוצאה לאור (בשם "הח"י", על שמה של הרבנית חיה מושקא שניאורסון, אשתו של הרבי). מלבד ספרים מוציאה התנועה מספר עיתונים המותאמים לילדים יהודים שאינם משתייכים לקהילה החב"דית. הוותיק מביניהם הוא דו שבועון בשם "משיח טיימס". הרבי מליובאוויטש התייחס לפרטי העלון, כולל האיורים על גבי דף השער. מאוחר יותר החלה התנועה להוציא גם ירחון בשם "קידס". כיום הוא מופץ בשבע שפות ומופיע גם באיראן[4]. בשנים האחרונות החלה התנועה להדפיס את שבועון "החייל", המיועד לילדי החסידים ומופץ בקהילות חב"ד במדינות דוברות אנגלית.

התנועה מפעילה את "חידון ספר המצוות להרמב"ם", על פי תקנתו של הרבי לילדי ישראל להגות בספר זה באופן יום-יומי. ספר המצוות הודפס במהדורה מותאמת לילדים, ומדי שנה נערך עליו חידון עולמי בקראון הייטס בהשתתפות אלפי ילדים.

בשנת תשס"ד (2004) הקימה התנועה את מוזיאון הילדים היהודי בהשקעה של כ-40 מיליון דולר[5], והוא ממוקם בסמיכות למרכז חב"ד העולמי - 770. במוזיאון מבקרים מאות אלפי ילדים מכל הציבורים בארצות הברית, כולל ילדים לא יהודים.

הפעילות בישראל

צעירי אגודת חב"ד

עם הכרזת הרב שניאורסון בתשמ"א על הקמת "צבאות השם" החלו צא"ח בפעילות עם ילדים, במסגרת התנועה החדשה[6]: סניפי צא"ח בישראל הפעילו מועדוני צבאות השם בערים שונות[7] וארגנו כינוסי ילדים בתאריכים שעליהם הורה הרבי[8], ומרכז צא"ח (שהפעיל בשנים הראשונות 'מטה צבאות השם' מסודר[9]) הפיק חומרי עזר לפעילות[10], וכן פעל על מנת לעודד ילדים להירשם למועדונים אלו[11]. חלק מסניפי צא"ח מפעילים מועדונים כאלו גם כיום[12].

בשנים הראשונות, נרשמו למעלה ממאה אלף ילדים לפעילות צ"ה של צא"ח[13].

בשנת תשמ"ח הוחלט בצא"ח להקים מחלקה מיוחדת לפעולות צבאות השם, ובראשה הועמד הרב נפתלי רוט[14]. המחלקה קיימה פעילות במשך מספר שנים, הפיקה פרסומים[15] וערכה כינוסים שנתיים שבהם נבחנו אלפי ילדים על ספר המצוות של הרמב"ם, על פי תקנתו של הרבי מלובביץ' שילדי ישראל ילמדו בספר זה[16]. גם מבצע 'מצה לתלמיד' של צא"ח התנהל באותן השנים תחת מחלקה זו[17].

בשנת תשמ"ט פסק בית דין רבני חב"ד בישראל שפעילות צבאות השם (כמו כל פעילות של הפצת היהדות על ידי חב"ד), חייבת להיות כפופה למרכז הפעילות של צא"ח[18]. עם זאת, בשנת תש"נ כתב הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי, מזכיר בית הדין, שלרב דוד נחשון מותר לפעול במסגרת צבאות השם ובפעולות נוספות באופן עצמאי[19].

בשנת תשע"ו (2016) פרסמו צא"ח שארגון 'הפנסאים - צבאות השם' מהוה חלק ממחלקות צא"ח[20].

בשנים הראשונות לאחר הקמת התנועה ע"י הרבי פעלה גם רשת אוהלי יוסף יצחק בהוצאת חומר ובארגון כינוסי ילדים[21], וגם מכירת האותיות בספר התורה של ילדי ישראל התבצעה בתחילה תחת השם צבאות ה'[22].

הפנסאים - צבאות השם

לוגו ארגון "הפנסאים - צבאות השם"

בשנת תש"ע (2010) הוקם ארגון 'הפנסאים' המכונה גם 'הפנסאים - צבאות השם', כחלק מ'ארגון נוער חב"ד'[23]. שמו של הארגון לקוח מדברי הרבי בעת התוועדות בי"ג בתמוז תשכ"ב, בה אמר שכל חסיד הוא פנסאי (נושא פנס) שתפקידו להאיר את העולם.

משרדי הארגון ממוקמים סמוך למרכז חב"ד העולמי - 770 בבניין משרד השלוחים, ובישראל בכפר חב"ד סמוך לבניין צעירי אגודת חב"ד. בשנת תשע"ו חנך הארגון מבנה קבע במרכז כפר חב"ד[24]. בראש הארגון עומד הרב שמעון רבינוביץ, בראש הוועדה החינוכית של הארגון עומד המשפיע הרב זלמן גופין[25]. הארגון פועל בשיתוף עם ארגון צבאות השם העולמי שבניו יורק, צעירי חב"ד ומשרד השלוחים.

הארגון מפעיל כ-30 סניפים בישראל שבהם פעילים כאלף ילדים. הילדים מקבלים לביתם מגזין וידאו דו-חודשי ועלון שבועי[26]. הארגון גם מארגן כנסים, טיולים[27] (כולל נסיעות קבוצתיות לניו יורק, לביקור בחצר הרבי[28]) ושבתות עבור הילדים החברים בו. הארגון גם מוציא לאור ספרים ומוצרים נוספים.

הארגון מפעיל מדי שנה, רשת מחנות קיץ ברחבי הארץ, המונה עשרות קייטנות ומחנות קיץ, בשם "גן ישראל ארץ הקודש".

הארגון מזוהה עם הזרם המתון בחב"ד.

ניידות חב"ד

כרטיס רישום לפעילות צבאות ה' שעל ידי ניידות חב"ד בשנותיה הראשונות
עלון שהופץ על ידי פעילות צבאות ה' שעל ידי ניידות חב"ד לקראת פסח תשמ"א (1981), בשנת הקמתו של הארגון

בשנת תשמ"א החלה בצפונה של ישראל פעילות 'צבאות השם' על ידי ארגון ניידות חב"ד בישראל בראשות דוד נחשון[29]. בשנת תשמ"ג, בעקבות פניית מנהלי רשת אהלי יוסף יצחק ומענה מהרב שניאורסון, החלו בניידות חב"ד לפעול באופן רשמי גם בשאר חלקי מדינת ישראל[30][דרוש מקור]. בשנת 1989 הוכרה הפעילות כתנועת נוער בשם 'תנועת נוער צבאות השם שעל ידי 'ניידות חב"ד - אה"ק'. התנועה הקימה מועדוני נוער פעילים בערים שונות[דרוש מקור], הנפיקה תעודות חייל נושאי דרגות שונות[דרוש מקור] ובטאונה 'במחנה צבאות השם' פורסם בתפוצה ארצית[דרוש מקור]. מעט אחרי פטירתו של הרבי מליובאוויטש, הופחתה פעילותו של הארגון והוא כמעט לא פעל עם ילדים[דרוש מקור].

בשנת תשס"ז (2007) החלה התעוררות מחודשת של הארגון: חודשה הוצאת העלון השבועי 'במחנה צבאות השם', וכן ההוצאה לאור של מוצרי צבאות השם[31].

הארגון הקים גם מערכת הוצאה לאור של ספרי לימוד, קריאה ומשחקים לילדים, והוא מפיק מגזין וידאו הנשלח מדי חודש לחברי הארגון.

הארגון מפעיל גם רשת המאגדת תחתיה עשרות קייטנות ומחנות קיץ ברחבי הארץ וכן מקיים כינוסים לקראת י"א בניסן, שבהם משתתפים אלפי ילדים מדי שנה.

הארגון מזוהה עם הזרם המשיחיסטי בחסידות חב"ד.

במחנה צבאות השם

'תנועת הנוער שעל ידי 'ניידות חב"ד' - אה"ק' מפיקה את העיתון "במחנה צבאות השם". במשך השנים יצא העיתון לאור בתקופות שונות ובפורמטים משתנים.

העיתון החל לצאת לאור בשנת תשמ"ח, כהמשך לדפי המשימות שהופצו בין ילדי התנועה[דרוש מקור]. לאחר פטירת הרבנית חיה מושקא שניאורסון ביקש בעלה, הרבי מליובאוויטש, להקים מוסדות וארגונים על שמה. בארגון "ניידות חב"ד" הוחלט להוציא לאור ירחון לעילוי נשמתה, במסגרת הפעילות של צבאות השם. ההצעה קיבלה את אישורו של הרבי, שאף חיווה את דעתו לעיתים על תוכנו ואף על עיצובו[דרוש מקור].

במהלך השנים[דרושה הבהרה] העיתון הפך מירחון לדו-שבועון. בשנת תשנ"ו הפסיק העיתון לצאת בצורה סדירה. הוא הודפס על דפי כרומו צבעונים[דרוש מקור]. בשנים תשס"ז - תשע"ז (2007 - 2017) יצאה גרסה נוספת (מוקטנת) של עלון בשם זה, שיועדה גם לילדים מרקע שאינו דתי.

בשנת ה'תשס"ה (2005) החלה התנועה להוציא לאור עיתון בשם זה, בתוך השבועון "בית משיח" המזוהה עם הזרם המשיחיסטי בחב"ד. בשנת ה'תשע"ז (2017) החל לצאת - במקביל לעיתון המודפס כמדור בבית משיח - גם עלון חודשי בשם זה, המודפס כמגזין כרומו (68 עמודים). העיתון מחולק למנויים בתוכנית המשפחתית של תנועת צבאות השם בישראל[32].

ארצות הברית

בארצות הברית פועל ארגון 'צבאות השם העולמי', שמרכזו בניו יורק. הארגון מנוהל מאז היווסדו על ידי ירחמיאל בנימינסון. שלום דובער בוימגרטן הוא מנהל התפעול.

התנועה מפעילה מערכת הוצאה לאור (בשם "הח"י", על שמה של הרבנית חיה מושקא שניאורסון, אשתו של הרבי). מלבד ספרים מוציאה התנועה מספר עיתונים המותאמים לילדים יהודים שאינם משתייכים לקהילה החב"דית. הוותיק מביניהם הוא דו שבועון בשם "משיח טיימס". הרבי מליובאוויטש התייחס לפרטי העלון, כולל האיורים על גבי דף השער. מאוחר יותר החלה התנועה להוציא גם ירחון בשם "קידס". כיום הוא מופץ בשבע שפות ומופיע גם באיראן[33]. בשנים האחרונות החלה התנועה להדפיס את שבועון "החייל", המיועד לילדי החסידים ומופץ בקהילות חב"ד במדינות דוברות אנגלית.

התנועה מפעילה את "חידון ספר המצוות להרמב"ם", על פי תקנתו של הרבי לילדי ישראל להגות בספר זה באופן יום-יומי. ספר המצוות הודפס במהדורה מותאמת לילדים, ומדי שנה נערך עליו חידון עולמי בקראון הייטס בהשתתפות אלפי ילדים.

בשנת תשס"ד (2004) הקימה התנועה את מוזיאון הילדים היהודי בהשקעה של כ-40 מיליון דולר[34], והוא ממוקם בסמיכות למרכז חב"ד העולמי - 770. במוזיאון מבקרים מאות אלפי ילדים מכל הציבורים בארצות הברית, כולל ילדים לא יהודים.

קישורים חיצוניים

הרבי מנחם מנדל שניאורסון על הארגון
היסטוריה

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

 1. קטע וידאו משיחת היסוד של צבאות ה'.
 2. ספר שמות, פרק י"ב, פסוק מ"א
 3. מתי הוקם "צבאות השם" ומי צייר את הלוגו? ● סקירה מרתקת COL, ב' אדר א' תשע"ו.
 4. ראו כפר חב"ד חג הפסח תשע"ז, ראיון עם הרב בנימינסון
 5. אודות מקורות המימון של המוזיאון (באנגלית): NY Times article. Carnegie Corporation Article(הקישור אינו פעיל, 11 בינואר 2018)
 6. ספר צעירי אגודת חב"ד עמוד 67, ראו גם שבועון כפר חב"ד גיליון 32 וגיליון 33 - סיקור פעילות צא"ח במסגרת צ"ה במשך השנה החולפת, גיליון 52 - מרכז צא"ח קורא לסניפים לקיים כינוסי צ"ה, גיליון 97 - כנ"ל.
 7. לדוגמא: שבועון כפר חב"ד גיליון 52 - מוזכרת "רשת המועדונים של סניפי צא"ח", גיליון 120 - ראיון עם סניף צא"ח במנחמיה שמפעיל מועדון צ"ה, גיליון 123 - מתועדת רשת מועדוני צ"ה של צא"ח, גיליון 179 - מתועדת רשת מועדונים בתל אביב של סניף צא"ח, גיליון 208 - מוזכרת פעילות סניפי צא"ח במסגרת צ"ה, גיליון 268 - ראיון עם 18 סניפי צא"ח שכמעט כולם מנהלים מועדונים; עיתון של סניף צא"ח בקריות (מתחילת שנות ה-80).
 8. לדוגמא: כפר חב"ד גיליון 14, גיליון 39, גיליון 52, גיליון 79.
 9. כפר חב"ד גיליון 13, גיליון 46, ועוד. במהלך השנים הבאות פעילות המטה (של מרכז צא"ח, להבדיל מפעילות הסניפים) הוחלשה במעט, והתחדשה שוב בשנת תשמ"ח, כדלהלן.
 10. לדוגמא: מודעה שפרסמו צא"ח בשנת תשמ"א בעיתון "מעריב", כפר חב"ד גיליון 13, גיליון 33, גיליון 52.
 11. לדוגמא: עיתון "דבר" - תיעוד מחוברת שהפיקו צא"ח הקוראת (בין השאר) לילדים להירשם לארגון צבאות השם, כפר חב"ד גיליון 101.
 12. לדוגמא: בית חב"ד קרית ביאליק, בית חב"ד רחביה (ירושלים), בית חב"ד כפר ורדים, בית חב"ד גבעתיים, בית חב"ד צפון תל אביב, בית חב"ד קרית שמונה.
 13. כפ"ח גיליון 32.
 14. ספר צעירי אגודת חב"ד עמוד 67, ראו גם כפר חב"ד גיליון 409 עמוד 43.
 15. לאחר קריאתו של הרב שניאורסון בקיץ תשנ"א להוסיף בלימוד ענייני משיח וגאולה, הפיקה המחלקה חוברת לימוד בנושא.
 16. ידיעות על הכינוסים: משנת תשמ"ח: כפר חב"ד גיליון 319 בעמוד האחורי, וידאו ממעמד הסיום - בדקה 8:10 ניתן לראות סמל צבאות השם בולט על הבמה. מקהלת צבאות שרה במעמד; תש"נ: כפר חב"ד גיליון 407, הזמנה לכינוס. ועוד.
 17. ראו כפ"ח גיליון 425 עמוד 1 לפני האחרון.
 18. פסק הדין.
 19. מכתבו של הרב ירוסלבסקי.
 20. מהדורת החדשות היומית של צעירי חב"ד לחנוכה, הקמת מרכז ענק ומרשים לארגון הילדים הרשמי של חב"ד - "צבאות השם" שע"י צאגו"ח בארה"ק, באתר col.
 21. כפ"ח גיליון 13, גיליון 46.
 22. שבועון כפר חב"ד גיליון 19.
 23. לאחר מספר שנים החלה גם תנועת הנוער בת מלך, הפועלת במסגרת דומה עם בנות חב"ד, לעבוד בשיתוף פעולה עם הארגון, ויחד עם 'מועדוניות נוער חב"ד' הם הוכרו כתנועת נוער (בשם 'ארגון נוער חב"ד') ומקבלים תקצוב ממשרד החינוך
 24. באירוע מיוחד נחנך 'מרכז צבאות השם' של ארגון הילדים הרשמי של חב"ד - "צבאות השם" shturem.net
 25. 'הפנסאים' - מתאחדים לע"נ הרב רייטשיק שטורעם.נט
 26. עלוני הפנסאים באתר col
 27. הארגון שלא מפסיק להפתיע: ילדי 'הפנסאים' בטיול יומיים ■ גלריית ענק - שטורעם.נט כל חב"ד יודעת, www.shturem.net
 28. http://www.col.org.il/show_news.rtx?fromAdmin=yes&artID=108744
 29. ראו לדוגמה מסמך שהפיק הארגון בשנת תשמ"א צד א', צד ב'. ראו גם מכתבי הרבי מליובאוויטש לרב נחשון העוסקים בצבאות ה' משנת תשמ"א
 30. זלמן צרפתי, כך הקים הרבי את ארגון צבאות השם באה"ק, שבועון בית משיח, צוטט באתר חב"ד אינפו
 31. דוגמאות לפעילויות חדשות של הארגון עלון שבועי 1 החל מתשס"ז, מבצעי לימוד ארציים החל מתש"ע, עזרים למדריכי הפעילויות של התנועה תשע"ב, מגזין וידאו חודשי לילדים 1 תשע"ב, משחקים 1 2
 32. להורדה: המגזין החדש של חיילי צבאות ה' באתר חב"ד אינפו
 33. ראו כפר חב"ד חג הפסח תשע"ז, ראיון עם הרב בנימינסון
 34. אודות מקורות המימון של המוזיאון (באנגלית): NY Times article. Carnegie Corporation Article