משאית סמי-טריילר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משאית סמי-טריילר (מדגם קנוורת' W 900) עם נגרר בעל מכולה סגורה
משאית סמי-טריילר עם נגרר המיועד לשינוע ציוד מכני הנדסי
משאית גוררת סמי-טריילר ומאחוריו פול-טריילר
רכבת כבישים

משאית סמי-טריילר (בעברית: גורר-תומך) הוא סוג של רכב משא כבד. משאית סמי-טריילר מורכבת משני חלקים:

  • הגורר (Tractor Unit), הבנוי מתא נהג בחלקו הקדמי ומשטח עגינה בחלקו האחורי. הגורר יהיה בעל שניים, שלושה או ארבעה צירי גלגלים (במקרה האחרון, שני הצירים הקדמיים יהיו בעלי כושר היגוי). בישראל מכונה לעיתים הגורר "סוס".
  • הנגרר (Semi-Trailer), הנשען בקצהו הקדמי על משטח העגינה של הגורר, ועל ציר אחד, שניים או שלושה של גלגלים בקצהו האחורי. לנגרר סמי-טריילר אין סרן גלגלים קדמי והוא נתמך על ידי הגורר. סמי-טריילר יכול לשאת עשרות טונות של מטען. אורך הנגרר המקובל הוא 12.1 מטרים (40 רגל). בישראל מכונה לעיתים הנגרר "עגלה".

במקור, המונח סמי-טריילר "Semi-Trailer" מתייחס רק לנגרר ובא לציין שהנגרר בלי סרן גלגלים קדמי (בניגוד לנגרר מלא). הסמי-טריילר מתחבר לגורר, המכונה Tractor Unit או Semi-Tractor. עם זאת, במהלך השנים הפך המונח - בעיקר בישראל וארצות הברית - שם לכלל הקונפיגורציה של הגורר עם הנגרר, קונפיגורציה ששמה התקני הוא "גורר-תומך" ו-"Tractor-Trailer", ולכן יותר נכון לקרוא לה משאית סמי-טריילר ו-Semi-Trailer Truck.

משאיות סמי-טריילרים יכולות לשאת מגוון רחב של משאות. מכיוון שהנגרר אינו מחובר באופן קבוע לגורר, ניתן להשתמש בנגררים שונים, בהתאם לסוג המטען. כך ניתן להוביל מוצרי צריכה שונים, מזון, חומרי בניין, עפר, ציוד מכני הנדסי, ואף מטענים חריגים כגון טנקים, מבנים טרומיים, חלקים של תחנות כוח, ועוד.

הנגרר, הוא הסמי-טריילר, מתחבר לחלקו האחורי של הגורר באמצעות צלחת ריתום: זהו מחבר צירי המקנה לנגרר יכולת סיבוב ביחס לגורר, ובכך משפר את יכולת התמרון של משאית הסמי-טריילר בפניות. בנוסף לחיבור זה, הנגרר מחובר לגורר באמצעות כבלים המעבירים כוח וחשמל מהמנוע (של הגורר) לטובת תפעול הנגרר (למשל כאשר הנגרר הוא מכולה ממוזגת הנושאת מזון בקירור). כאשר הנגרר איננו בשימוש ניתן להשעינו על גבי חצובות קדמיות שנפתחות ונסגרות באופן הידראולי.

גוררים של סמי-טריילרים מצוידים במנוע דיזל, כמו רכבי משא אחרים. לרוב המנוע יהיה בעל הספק של 380–600 כ"ס (280–450 קילוואט).

בגוררי סמי-טריילר מסוימים, תא הנהג מצויד במיטה קטנה לרוחב התא, מאחורי הכיסא, בה יכול הנהג לישון בהפסקות במהלך נסיעות ארוכות. דבר זה שימושי במיוחד במדינות גדולות, בהן מסע של הובלה יכול להימשך ימים אחדים. כמו כן, מצויד התא במערכת קפיצים נפרדת ממערכת המתלים של הגלגלים, המבודדת אותו ממהמורות הכביש, לנוחות הנהג.

במדינות מסוימות, אוסטרליה למשל, קיימים טריילרים ארוכים מאוד הקרויים רכבות-כבישים.

משאיות הסמי-טריילר, ביחד עם משאיות העפר, הן מכלי הרכב הכבדים והחזקים ביותר על הכביש, ולכן בתרבות הפופולרית מהוות סמל לכוח ועוצמה. כך למשל, בזיכיון הרובוטריקים מנהיג הרובוטים הטובים הוא אופטימוס פריים שיכול לשנות צורה למשאית סמי-טריילר.

ראו גם


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0


קישורים חיצוניים

Swedish road sign 11 13 31.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תחבורה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0