הפנימייה הצבאית לפיקוד

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קובץ:סמל הפנימיה.gif
סמל הפנימיות הצבאיות
מסדר חניכים בפנימייה הצבאית בתל אביב, 1966

הפנימייה הצבאית לפיקוד היא מוסד צבאי להכשרת נערים מכיתה י' בתנאי פנימייה לפיקוד על יחידות-שדה לוחמות בצה"ל. בוגרי הפנימיות מיועדים לתפקידי מפקדי פלוגות ביחידות השדה של צה"ל.

שתי הפנימיות הצבאיות לפיקוד הפועלות בעשור השני של המאה ה-21 הן הפנימייה הצבאית לפיקוד שליד בית הספר הריאלי בחיפה והפנימייה הצבאית-תורנית לפיקוד "אור עציון" במרכז שפירא. בעבר פעלה פנימייה צבאית נוספת בתל אביב.

היסטוריה

מוסד הפנימיות הצבאיות יוסד לראשונה בשנת 1953, ביוזמתו של ראש הממשלה ושר הביטחון, דוד בן-גוריון. ארתור בירם, מנהל בית הספר הריאלי, הקים בחיפה את הפנימייה הראשונה, שנחנכה ב-22 באוקטובר 1953[1]. למפקד הפנימיה הראשון מונה סא"ל צבי צלנר, שעיצב את דפוסי פעילותה. ב-1965 הוקמה פנימייה נוספת בתל אביב, בצמוד לגימנסיה הרצליה, ובשנות השמונים הוקמה פנימייה צבאית דתית במרכז שפירא.

בראשית שנות ה-2000, התקבלה בצה"ל החלטה עקרונית על סגירת הפנימיות הצבאיות, לאחר שנטען כי התועלת המופקת מהן אינה מצדיקה את עלותן. לחצים שהפעילו בוגרי הפנימיות ועמותות מטעמם הביאו עם זאת לביטול ההחלטה. בשנת 2007 הוחלט על הכפפת הפנימיות הצבאיות למכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה.

בחודש דצמבר 2015 אישר שר הביטחון, משה יעלון, החלטה להפסיק לקלוט תלמידים חדשים לשתי הפנימיות הצבאיות, ובכך להביא לסגירתן[2].

בספטמבר 2016 הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן כי רק הפנימייה הצבאית באור עציון תיסגר, בעוד שהפנימייה הצבאית בחיפה תישאר פעילה[3]. ההחלטה התקבלה לאחר בדיקה של מנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני (בוגר הפנימייה). כן הוחלט כי הפנימייה בחיפה תעבור לאחריות האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון ותנוהל על ידי אזרחים. בחודש יולי 2017 הוחלט שגם הפנימייה באור עציון תמשיך את פעילותה, תחת האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון[4].

ב-30 באוגוסט 2017 התקיים בבית בירם טקס העברת הפנימייה הצבאית בחיפה לניהול משרד הביטחון.[5].

תגי היחידה שענדו שוחרים

הפנימייה שבחיפה

הפנימיה הוקמה, כאמור, ב-1953.

מפקדי הפנימייה בחיפה

להלן שמותיהם של מפקדי הפנימייה הצבאית לפיקוד בחיפה ושנות כהונתם בתפקיד, בעודם כולם בדרגת סגן-אלוף:

שם המפקד תחילת כהונתו סיום כהונתו
צבי צלנר 1953 1956
שמואל אבי-עד 1957 1958
יהודה גביש 1959 1960
אליהו אורן 1961 1963
אלחנן אורן 1963 1965
מרדכי שי 1966 1970
אורי אלגום 1970 1973
עודד שחר 1973 1978
מוסק בן עמי 1978 1980
צביקה רק 1980 1982
שלמה אסיף 1982 1987
גיורא נווה 1987 1989
יחזקאל פנט 1989 1997
יפתח גיא 1997 2010
ליאור גרוס[6] 2010 2017
ידידיה חזני[7] 2017

הפנימייה הצבאית בתל אביב

בשנת 1965 הוקמה פנימייה צבאית ליד הגימנסיה העברית "הרצליה" בתל אביב שפעלה עד 1984. בין בוגריה נמנים גבי אשכנזי, יואב קוטנר, רון ארד, גל הירש והשופט שמעון שר[8].

הפנימייה הצבאית תורנית במרכז שפירא

בתחילת שנות השמונים הוקמה על ידי סא"ל פנחס נעמן פנימייה צבאית דתית במרכז שפירא. במשך שמונה עשרה שנותיה הראשונות עמדה הפנימייה תחת פיקודו. על הפנימייה מפקד כיום סא"ל ליאור פרי, השוחרים לומדים מדי יום בישיבת "אור עציון" תוך שילוב עם מגמה צבאית לימודית אשר עליה יבחנו לבגרות.

חזון הפנימייה, ייעודה ומטרותיה

ייעוד הפנימייה

לשמש מוסד תיכוני, קדם-צבאי, המפתח את בסיס הידע והערכים, את התכונות ואת המיומנויות הנדרשות במקצוע הפיקוד, ולטפח בכך גרעין לקצונה מקצועית וערכית, המובילה במערך הלוחם בצה"ל.

מטרות הפנימייה

הכשרת מפקדים עתידיים כבעלי מקצוע בתחום הצבאי תוך שימת דגש על:

  • הקניית בסיס תאורטי רחב, המאפשר את ההבנה בתחום הצבאי.
  • הקניית מיומנות בניווט והתמצאות בשטח.
  • הקניית מיומנות בחשיבה טקטית.
  • חיזוק ופיתוח תכונות האופי הנדרשות למפקד.
  • הקניית בסיס ידע והתנסות בנושא פיקוד ומנהיגות.
  • הקניית תשתית חינוכית, ערכית ואתית.

הלימודים בפנימייה

החניכים, הקרויים "שוחרים", מתחילים את הלימודים בפנימיות הצבאיות בכיתה י'. תלמידי הפנימייה לומדים לימודים עיוניים ככל תלמיד בבית הספר הריאלי, בסניף בית בירם. מעבר ללימודים הרגילים, לומדים חניכי הפנימייה במגמה ללימודי צבא וביטחון כמקצוע מורחב לבגרות. במסגרת זו נלמדות תאוריות ותורות צבאיות, נלמדת בהרחבה ההיסטוריה של הלחימה, וכל שוחר כותב עבודת מחקר וניתוח קרב.

במהלך שנות הלימודים בפנימייה מושם דגש על פיתוח מנהיגות בתלמידים, וזאת בשיעורים ועל ידי התנסות בפועל. בזמן חופשות בית הספר ולמשך מחציתה של כל חופשה יוצאים חניכי הפנימייה לאימונים צבאיים לכל דבר, ובסוף כתה י"א אף עוברים קורס צניחה. קורס זה וכנפי הצניחה המוענקות עם סיומו המוצלח מהווים את אחת האטרקציות הגדולות ביותר של הפנימייה.

החניכים נדרשים להתחייב ל-3 שנות שירות קבע לקראת גיוסם לצבא, כדי למלא בסופו של דבר את תפקידי המ"פ בחילות השדה.

במהלך שנות קיומה, יצאו כ-2,200 בוגרים את שערי הפנימיות. חלקם הגיעו לעמדות בכירות בצה"ל, בפוליטיקה ובכלכלה הישראלית. בין הבוגרים: אמיר דרורי, אמנון ליפקין-שחק, עמרם מצנע, מתן וילנאי, גיורא רום, הרצל בודינגר, יוסי בן-חנן, דורון אלמוג, אבי מזרחי, אהוד שני, רון כתרי, משה (צ'יקו) תמיר, אמיר ברעם, גבי אשכנזי, רון ארד, יואב קוטנר וגל הירש (הארבעה האחרונים הם בוגרי הפנימייה הצבאית בתל אביב).

הטבות, משמעת ותנאים

התלמידים בפנימיות הצבאיות מקבלים תעודת חוגר וזכאים להטבות הדומות לאלו של חיילים (כגון נסיעה חינם באוטובוסים), ואף נהנים מדמי כיס חודשיים בשיעור רבע ממשכורתו של טירון. חניכי הפנימייה משתתפים בהרצאות של המכללה לביטחון לאומי - השתתפות אשר מקנה להם נקודות אקדמאיות.

השוחרים נדרשים למשמעת נוקשה, וצפויים לעמוד למשפט בפני מפקדם במקרה ועברו על הכללים (למשל, אם הם נתפסים בידי המשטרה הצבאית כשהם משתמשים בטרמפים). משמעת זו היא אחת ממוקדי העניין שמגלים תלמידים והוריהם בפנימייה.

בנסיבות טראגיות עלתה שאלת זכאותו להלוויה צבאית של שוחר שנהרג בפיגוע. נקבע כי גם שוחר זכאי לה.

עמותת "בהשקט ובבטחה"

בהשקט ובבטחה היא עמותה של בוגרי הפנימיות הצבאיות בחיפה ותל אביב, שמטרותיה הן לשמר את הפנימיות הצבאיות, לספק להן מעטפת תומכת, להנציח את בוגריהן שנפלו במלחמות ישראל, ולסייע לחניכי הפנימייה ולבוגריה במהלך שרותם הצבאי ובחייהם האזרחיים במישורים שונים. שמה של העמותה נשאל מהמוטו של הפנימייה הצבאית המופיע על סמלה. חברי העמותה הם בוגרי הפנימיות הצבאיות בחיפה ובתל אביב, ומספר לא מבוטל של ידידי העמותה.

את העמותה מנהלת מנכ"לית העמותה (כיום - ד"ר רינה צביאלי), הכפופה לוועד העמותה שבראשו עומד האלוף במיל. אבי מזרחי. לצדו פועלת מועצה מייעצת שבין חבריה, נכון ל-2014, גבי אשכנזי, דורון אלמוג, הרצל בודינגר, יוסי בן-חנן, מתן וילנאי, גיורא רום, ועמרם מצנע.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0