הישראלים (מפלגה)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הישראלים
אותיות ים (הבחירות לכנסת ה-18),
יק (הבחירות לכנסת ה-19)
מנהיגים גדעון דורון; דוד קון
שיא כוחה לא נבחרה לכנסת
נוצרה מתוך נוצרה באופן עצמאי
חברי פרלמנט {{{מספר חברי הנציגות1}}}

הישראלים היא מפלגה ישראלית שהתמודדה בבחירות לכנסת השמונה עשרה ובבחירות לכנסת התשע עשרה.

הבחירות לכנסת ה-18

מפלגת הישראלים הוקמה על ידי גדעון דורון, פרופסור למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב ונשיא האגודה הישראלית למדע המדינה. היא שמה לה למטרה להנהיג רפורמות במבנה הממשל בישראל, שעיקרן שינוי שיטת הבחירות לבחירות אזוריות, מינוי שרים שהם מומחים בתחומים שעליהם הם מופקדים, השלמת כינונה של חוקה וייצוג שוויוני בין גברים לנשים בפוליטיקה. המפלגה הודיעה כי עם הגשמת יעדים אלה - תתפרק. פרט לדורון, כללה הרשימה גם את ברברה פקטור, פז דרור, קרן אומנסקי ויוסף אגסי[1]. המפלגה קיבלה 865 קולות בלבד, ולא עברה את אחוז החסימה.

הבחירות לכנסת ה-19

בבחירות לכנסת ה-19 שינתה המפלגה את פניה, והתמודדה כמפלגת עולים, בראשותו של דוד קון, מגיש תוכניות טלוויזיה בערוץ ישראל פלוס. הכתב הפוליטי של קול ישראל יואב קרקובסקי חשף כי המפלגה הוקמה 10 דקות בלבד לפני תום מועד הגשת המפלגות החדשות לכנסת ה-19 וזאת לאחר משא ומתן פוליטי עם ציפי לבני. לדברי קון, אשר הוקלט מודה בדבר אותו משא ומתן, הוא אכן קיבל הצעה מציפי לבני לשותפות פוליטית. לכך ענה נציג מפלגת התנועה רוברט טיבייב "דברו עם חיים רמון".

הפרשן רביב דרוקר טען כי בהקמת הרשימה בבחירות אלו היו מעורבים חיים רמון וציפי לבני[2], ואולם אנשי המפלגה הכחישו זאת. למרות זאת, הכתב הפוליטי של ישראל היום מתי טוכפלד ציטט את חברת הכנסת מרינה סולודקין כאומרת שהוצע לה להתפלג עם לבני ומשם להתפלג שוב ולחבור לישראלים - "למפלגת מדף שמצא חיים רמון"[3]. הפרשן הפוליטי של מעריב, שלום ירושלמי, טען אף הוא (מעריב 17/12/12) כי מדובר במפלגה פיקטיבית אשר הוקמה תוך שיתוף פעולה עם פורשי קדימה אשר חברו לציפי לבני.

מועמדי המפלגה לכנסת ה-19 היו מרינה סול שורר, אלכסנדר וקסלר, ולדימיר בודיאנסקי ועוד[4].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0