נר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הגהה וניסוח אנציקלופדי של הפיסקא 'הנר ביהדות'.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
נר
קריאה לאור הנר

נֵר הוא אמצעי תאורה המורכב מפתילה בתוך חומר דלק מוצק או נוזלי, בדרך כלל שעווה, פרפין או שמן.

לפני המצאת הנורה החשמלית היה הנר מקור האור העיקרי. כיום עדיין משתמשים באור הנר לשם יצירת אווירה חמה, רגועה או רומנטית. לעיתים משתמשים בנרות גם בעת הפסקת חשמל.

בעירת הנר

נרות מיוצרים מפרפין (תוצר לוואי של זיקוק שמן), סטארין, דונג דבורים, עצי דונג (דקל, סויה ועוד) או חלב נרות. חום הגפרור המשמש להדלקת הנר מתיך ומאדה כמות קטנה של חומר דלק. לאחר ההתאדות, הדלק מגיב עם חמצן באטמוספירה ויוצר להבה. הלהבה מספקת חום אשר דואג לכך שהנר ימשיך לבעור, באמצעות תגובת שרשרת המקיימת את עצמה: חום הלהבה מתיך את הדלק שנמצא בראש הנר, הדלק הנוזלי זורם מעלה באמצעות כוח הנימיות ושם מתאדה ומשמר את להבת הנר.

בעירת הדלק מתרחשת במספר אזורים נפרדים (כפי שמעידים הצבעים השונים הנראים בלהבת הנר). באזורים שצבעם כחול, מימן מופרד מהדלק ונשרף תוך יצירת אדי מים. באזורים הבהירים שצבעם נוטה יותר לצהוב מתרחש חימצון של פחמן אשר יוצר פחמן דו-חמצני.

נוסחה כימית אפשרית עבור בעירת הנר, כאשר מדובר על נר שעווה, היא '"`UNIQ--postMath-00000001-QINU`"' כאשר '"`UNIQ--postMath-00000002-QINU`"' היא הנוסחה הכימית למולקולה נפוצה שנמצאת בנרות עשויים פרפין, '"`UNIQ--postMath-00000003-QINU`"' הוא חמצן מהאוויר, '"`UNIQ--postMath-00000004-QINU`"' הוא פחמן דו-חמצני ו-'"`UNIQ--postMath-00000005-QINU`"' היא הנוסחה למים. הנוסחה המאוזנת היא '"`UNIQ--postMath-00000006-QINU`"'.

כאשר מסת הדלק המוצק מומסת, הנר מתקצר באורכו. חלקי הפתיל אשר כבר אינם משחררים את הדלק הנוזלי נאכלים על ידי הלהבה. בעירת הפתיל מגבילה את אורכו החשוף של הפתיל, וכך שומרת על טמפרטורת הבעירה וקצב צריכת הדלק קבועים. פתילים מסוימים דורשים קיצוץ ידני באמצעות מספריים או מכשירים ייעודיים, בדרך כלל לאורך של כ-0.7 ס"מ, על מנת לשמור על בעירה איטית ויציבה ולמניעת פליטת עשן.

הנר ביהדות

בשפת התנ"ך והמשנה 'נר' נקרא הכלי שמחזיק בתוכו את חומר הבעירה של האש, ואילו הנר מרובה הקנים נקרא 'מנורה'. לדעת מהר"ל מפראג הנר המוצק אינו נחשב 'נר' אלא 'אבוקה'שגיאת לואה: (בקריאה לתבנית:הערה) תוכן כפול: ספר נר מצווה וגם 2=וראו שם שלדעתו נרות השעווה פסולים להדלקת נרות חנוכה..

במשנה מסכת שבת פרק במה מדליקין שבת דף כ: מופיעה בהתייחסות למצות הדלקת נר שבת, רשימה של חומרי בעירה שונים ומספר סוגי פתילות שמקורן במיני צמחים שונים, כאשר הדלקת נר השבת צריכה להיות בשמן ופתילה באיכות ראויה, כנפסק בשולחן ערוך אורח חיים סימן רסד סעיפים א ג: "אין עושין פתילה לנר של שבת, בין נר שעל השלחן בין כל נר שמדליק בבית, מדבר שהאור אינו נאחז בו אלא נסרך סביביו והשלהבת קופצת כגון: צמר ושער וכיוצא בהם, אלא מדבר שהאור נתלה בו, כגון: פשתה נפוצה ובגד שש וצמר גפן וקנבוס וכיוצא בהן... אין מדליקין נר לשבת אלא משמן הנמשך אחר הפתילה, ולפיכך אין מדליקין בזפת ולא בשעוה, ולא בשמן העשוי מצמר גפן, ולא באליה ולא בחלב..." נר השעווה המוצק מופיע בספרות הגאונים, בתשובת רב שרירא גאון שפסל אותו לנר שבת[1], וכן נזכר ברש"י שהתיר אותו להדלקה. ובפסקי הרא"ש מצוין, שבתקופתו, ימי הביניים, נהוג היה באשכנז וצרפת להדליק נרות שבת בנרות שעווה[2].

מצוות התורה להדליק נרות תמיד באוהל מועד (ואחר כך בבית המקדש), שבעה נרות במנורה: "צַו אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִקְחוּ אֵלֶיךָ שֶׁמֶן זַיִת זָךְ כָּתִית לַמָּאוֹר לְהַעֲלֹת נֵר תָּמִיד. מִחוּץ לְפָרֹכֶת הָעֵדֻת בְּאֹהֶל מוֹעֵד יַעֲרֹךְ אֹתוֹ אַהֲרֹן מֵעֶרֶב עַד בֹּקֶר לִפְנֵי ה' תָּמִיד חֻקַּת עוֹלָם לְדֹרֹתֵיכֶם. עַל הַמְּנֹרָה הַטְּהֹרָה יַעֲרֹךְ אֶת הַנֵּרוֹת לִפְנֵי ה' תָּמִיד." (ויקרא, כ"ד, ב'-ד').

על פי ההלכה, יש להדליק נר בערבי שבת ויום טוב. נוהגים להדליק בערב שבת שני נרות, לסמל את שני לשונות הציווי שנאמרו בהקשר לשבת: "זכור" ו"שמור"[3]. יש שנהגו להדליק שבעה נרות כמספר ימות השבוע, יש שנהגו להדליק עשרה נרות כמספר עשרת הדיברות שבלוחות הברית[4]. כיום נפוץ המנהג, להוסיף נר עבור כל ילד המצטרף למשפחה[5].

במוצאי שבת מברכים על ראיית נר הבדלה, ובמוצאי יום הכיפורים מברכים על ראיית "נר ששבת" כלומר נר שנשאר דולק מערב יום הכיפורים.

בחג החנוכה מדליקים נרות בחנוכייה בכל אחד מימי החנוכה, לזכר חנוכת בית המקדש ונס פך השמן.

בלילה שלפני חג הפסח נוהגים להשתמש בנר לצורך בדיקת חמץ[6].

וכן נוהגים גם להדליק נרות נשמה בימי זיכרון, וכן בערב יום הכיפורים לעילוי נשמת ההורים שנפטרו[7].

מנהג נוסף מובא ברמ"א[7], שכל איש, גדול או קטן, עושים לו נר ליום הכיפורים. ואולם המשנה ברורה, סימן תר"י, סעיף קטן י"א כתב, שכיום הדבר נוהג רק באנשים נשואים.

במסכת תלמוד בבלי, מסכת שבת, דף כג עמוד ב נאמר "הרגיל בנר הווין לו בנים תלמידי חכמים", כלומר מי שרגיל בנר מצוה (חנוכה, שבת) זוכה שבניו יהיו תלמידי חכמים ומחבבין המצוות.

הנר מסמל את נשמת האדם כנאמר: "נֵר ה' נִשְׁמַת אָדָם חֹפֵשׂ כָּל חַדְרֵי בָטֶן" (משלי, כ', כ"ז), ואת הארת המצוות: "כִּי נֵר מִצְוָה וְתוֹרָה אוֹר וְדֶרֶךְ חַיִּים תּוֹכְחוֹת מוּסָר" (משלי, ו', כ"ג). מהר"ל מפראג רואה את היחס שבין ה'נר' - הכלי הפיזי, לבין ה'אור' הרוחני, את היחס שבין גוף האדם הפיזי הנושא את הנשמה הרוחנית, וכן בין קיום המצוות הנעשה בשיתוף הגוף לבין לימוד התורה הנעשה רק בשכל האדם הרוחני[8].

הנר בדתות השונות

קוואנזה

משתמשים בנרות גם בחגיגות הקוואנזה - חג האפרו-אמריקאים הנמשך מ-26 בדצמבר עד 1 בינואר.

מדידה

נר בעל פמוט
נר בעל סימונים למדידת זמן

ניתן להשתמש בנרות למדידת זמן, אם כי דיוק המדידה מוטל בספק, היות שגם עבור סט נרות כמעט זהה בממדיו, אורך הבעירה תלוי מאד באורך המדויק של הפתיל.

ישנם נוצרים הנוהגים להדליק נרות בימים שלפני חג המולד כדי למדוד כמה זמן נותר עד לחג.

כמות האור הנפלט מלהבת נר 'טיפוסי' שימשה בעבר להגדרת עוצמת אור (קנדלה).

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. שערי תשובה סימנים רלב-רלה, מובא בבית יוסף אורח חיים סימן רסד
  2. ראה בית יוסף שם
  3. שולחן ערוך אורח חיים סימן רסג סעיף א
  4. משנה ברורה סימן רסג ס"ק ו
  5. ליקוטי מהרי"ח ח"ב, סדר התנהגות ערב דף יג עמוד ב; משנה ברורה הוצאת דרשו, שם הערה 10
  6. הסיבות לכך הן ארבע, ראו פורטל:דף היומי/תמצית הדף/בבלי/פסחים ח
  7. 7.0 7.1 שולחן ערוך, אורח חיים, סימן תרי, סעיף ד
  8. נר מצווה. ראו שם בהערות הרב הרטמן שבהוצאת 'מכון ירושלים'
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0