קהלא קדישא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Internet-news-reader.svg קהלא קדישא
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
לוגו העיתון
תדירות חודשית
מו"ל איגוד 'אחים לדעה'
נוסד ה'תשע"ז (2016)
שפה עברית, אידיש

קהלא קדישא הוא עיתון חרדי המשויך לקבוצה מתוך העדה החרדית בירושלים.

היסטוריה

העיתון הוקם לקראת תחילת שנת ה'תשע"ז (2016)[1] על רקע הקרע בעדה החרדית שהעמיק עם הסערה אודות מתחם גולובנציץ. קהילות מתוך העדה החרדית טענו שהעיתון מביע רק את דעת הגאב"ד רבי יצחק טוביה ווייס, מפני שעורך עיתון העדה הרב טוביה ליברמן, מזוהה עם הגאב"ד והקהילות היותר קיצוניות ומסורתיות בעדה החרדית, והחליטו לייסד לעצמם, עיתון עצמאי.

קודם הקמת העיתון נעשה ניסיון להקים עיתון בשם 'עדתנו', אך הוא נסגר לאחר שהגאב"ד רבי יצחק טוביה ווייס הורה לחברי הנהלת העדה החרדית לסגור את העיתון[2], בטענה כי מציאות של שני עיתונים בתוך המגזר תגרום לפילוג יתר. אך לאחר תקופה כאשר, לטענתם, עיתון העדה (במדור 'דעת הקהל') תקפו את האדמו"ר הרב דוד קאהן מתולדות אהרן על דברים שכתב בנושא הקנאות[3], שבו והקימו את העיתון מחדש והפעם תחת השם 'קהלא קדישא'. כפשרה העיתון יוצא לאור רק פעם בחודש, ואילו עיתון העדה נשאר העיתון השבועי הבלעדי במגזר.

על העיתון

מו"ל העיתון הוא עמותת איגוד 'אחים לדעה'[4], המזוהה עם הקהילות המתונות יחסית בתוך העדה החרדית, בעיקר עם חסידות סאטמאר. העיתון משמש במה לפרסום תפיסת עולמה של הקבוצה, אשר למרות המתינות היחסית שלה, השקפתה היא אנטי ציונית. כן מסקר העיתון את החדשות וההתרחשויות של הקהילות הנמנות על קבוצה זו.

העיתון מבטא בעיקר את השקפת עולמן של קהילות דוגמת דושינסקי, תולדות אהרן, וסאטמאר, הנחשבות כאמור מתונות יחסית בתוך העדה החרדית.

חבילת העיתון כוללת גיליון חדשות בשם 'קהלא קדישא', מגזין אקטאולי בשם 'עטרת קהלינו', מוסף ילדים בשם 'קהלא קינדער' ומוסף לנשים בשם 'קהלא'ס פאמיליע.

מחודש אדר ב' תשע"ט החל העיתון להופיע באמצע החודש.

מדיניות העיתון, שלא להפלות שום קהילה או מגזר המתשייכים להעדה החרדית. הקהילות התומכות בו בעיקר הן: תולדות אהרן, ודושינסקיא.

למעט מקרים בודדים, לא הושמעה ביקורת פומבית על העיתון מתוך המגזר.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים