קהלא קדישא

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Internet-news-reader.svg קהלא קדישא
לוגו קהלא קדישא.jpg
לוגו העיתון
תדירות חודשית
מו"ל איגוד 'אחים לדעה'
נוסד ה'תשע"ז (2016)
שפה עברית, אידיש

קהלא קדישא הוא עיתון חרדי המשוייך לקבוצה מתוך העדה החרדית בירושלים.

היסטוריה

העיתון הוקם לקראת תחילת שנת ה'תשע"ז (2016)[1] על רקע הקרע בעדה החרדית שהעמיק עם הסערה אודות מתחם גולובנציץ. קהילות מתוך העדה החרדית טענו שהעיתון מביע רק את דעת הגאב"ד רבי יצחק טוביה ווייס, מפני שעורך עיתון העדה הרב טוביה ליברמן, מזוהה עם הגאב"ד והקהילות היותר קיצוניות ומסורתיות בעדה החרדית, והחליטו לייסד לעצמם, עיתון עצמאי.

קודם הקמת העיתון נעשה ניסיון להקים עיתון בשם 'עדתנו', אך הוא נסגר לאחר שהגאב"ד רבי יצחק טוביה ווייס הורה לחברי הנהלת העדה החרדית לסגור את העיתון[2], בטענה כי מציאות של שני עיתונים בתוך המגזר תגרום לפילוג יתר. אך לאחר תקופה כאשר, לטענתם, עיתון העדה (במדור 'דעת הקהל') תקפו את האדמו"ר הרב דוד קאהן מתולדות אהרן על דברים שכתב בנושא הקנאות, שבו והקימו את העיתון מחדש והפעם תחת השם 'קהלא קדישא'. כפשרה העיתון יוצא לאור רק פעם בחודש, ואילו עיתון העדה נשאר העיתון השבועי הבלעדי במגזר.

על העיתון

המו"ל הם עמותת איגוד 'אחים לדעה'[3], המזוהים עם הקהילות המתונים בהעדה החרדית, ובעיקר עם חסידות סאטמאר, העיתון מבטא את תפיסת עולמה האנטי ציונית של קבוצה זו ומספק מידע על המתרחש בקהילות הנמנות עמה.

העיתון מביע בעיקר את השקפת עולמם של הקהילות המתונות יותר בעדה החרדית, כדושינסקי, תולדות אהרן, וסאטמאר.

חבילת העיתון כוללת עיתון חדשות בשם 'קהלא קדישא', מגזין אקטאולי בשם 'עטרת קהלינו', מוסף ילדים בשם 'קהלא קינדער' ומוסף לנשים בשם 'קהלא'ס פאמיליע.

מחודש אדר ב' תשע"ט מופיע העיתון באמצע החודש.

העיתון שם לעצמו מטרה לא להפלות שום קהילה או מגזר שמשתייך להעדה החרדית, הקהילות התומכות העיתון הם בעיקר תולדות אהרן, ודושינסקיא, וחוץ ממקרים בודדים, לא הושמעה ביקורת פומבית על העיתון מתוך המגזר.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אברמי פרלשטיין, קרבות 'העדה החרדית': הוקם עיתון מתחרה ל'העדה' - "קהלא קדישא", באתר בחדרי חרדים, 13 באוקטובר 2016
  2. כך נכתב בהודעת הסגירה של העיתון בערב פסח תשע"ה
  3. פרטי עמותה באתר גיידסטאר