זרקור (כתב עת)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל כתב העת
שער זרקור בעבר

זרקור הוא עיתון ילדים חרדי שנוסד בשנת ה'תשכ"ט (1969) על ידי התנועה להפצת תורה (תל"ת), והעורך הראשון היה משה בן-ישר. לאחר מכן ערכה אותו גברת שושנה הוכוולד, כיום העורכת הראשית מאז אמצע העשור השני של שנות האלפיים, היא לאה פריד.

היסטוריה

עד אמצע שנות ה-60 של המאה העשרים, התבססה הספרות החרדית, בעיקר על סיפורי צדיקים, סיפורי חסידים, אגדות חז"ל משוכתבות לעברית בשפה המובנת לנוער, ספרות יידיש וסיפורי עלילה למתבגרים ומבוגרים פרי עטם של הרב ד"ר מאיר להמן, דוד זריצקי, משה פראגר ואחרים. בשנות החמישים פעל השבועון המודיע הצעיר שהפסיק את פעילותו בשנת תשי"ט (1959).

בשלהי שנות ה-60 החלו מספר הוצאות לאור חרדיות להוציא לאור ספרות ילדים. כמו כן תנועות הנוער החרדיות הנוער האגודתי, "בתיה", "פרחי ויז'ניץ" ואחרים, הפיקו ביטאונים במתכונת חודשית או כרבעונים שבהם ניתנה במה לסיפורת חרדית בת זמננו.

כתב העת ומרכיביו

העיתון יצא לאור תחילה כדו שבועון, ובהמשך הפך לשבועון. הוא נשלח למנויים באמצעות הדואר, וכן נמכר בדוכני העיתונים בריכוזים החרדיים. זרקור היה עיתון הילדים החרדי הראשון הפונה לכל חלקי המגזר החרדי והדתי. הוא פרסם קומיקס וסיפורי מתח עם מוטיבים של מדע בדיוני, סוגות ספרותיות שלא היו בשימוש עד אז בעולם החרדי. העמוד האחורי של העיתון כולל קומיקס בהמשכים.

הסיפור הגרפי "פי הבאר" בעמוד האחורי

מדורים נוספים: פינת פרשת השבוע "להבין אמרי בינה", המביאה מדרש בתוספת "מוסר השכל"; הפינה ההלכתית "ככל אשר שאלת", שבה רב עונה על שאלות של הקוראים הצעירים; סיפורים בהמשכים; מתכונים; מכתבים, שירים ויצירות של הקוראים; ומדור חידות, תשבצים, ושעשועונים נושאי פרסים.

בית ההוצאה לאור של העיתון הפיק עשרות ספרים מהסיפורים בהמשכים שהתפרסמו בו, בעיקר של הסופרים שמואל ארגמן ורבקה שזורי[1].

הופעת עיתוני ילדים מתחרים והעובדה שמטעמים חינוכיים לא מופיעות בעיתון מודעות פרסומת, הובילו לכך שבשנת 2002 הודיעה המערכת כי בשל קשיים תקציביים הוא יחדל לצאת לאור. בעקבות התגייסות הקוראים נפתח "זרקור" מחדש לאחר שהחסיר מהדורה אחת.

בינואר 2015 רוענן העיתון. שושנה הוכוולד, שערכה את העיתון במשך עשרות שנים, עזבה ולמקומה נכנסה הסופרת לאה פריד. התכנים והעיצוב חודשו ומספר העמודים הוגדל מ-32 ל-48. לאחר כניסתה של לאה פריד כעורכת הצטרפו אליו סופרות חרדיות ידועות כמו מיה קינן, תמר מור, דבורה צוף (שכתבה בו כבר בגלגולו הקודם), ושרה קיסנר. לאה פריד עצמה כותבת בו ספרי המשך לסדרתה הפופולרית 'נאן'. מתכונת העיתון שונתה, והוא מחולק ל'שתי קומות'. הקומה הראשונה מיועדת לילדים וכוללת חומר תורני על פרשיות השבוע, סיפורים לילדים קטנים וגדולים, סדרות, סדנאות וחומר הפעלתי ושני קומיקסים. בקומה השנייה לנוער ישנו מדור מוסר תורני אקטואלי, סיפור מתחלף, סיפורים בהמשכים ומדור חידות. העיתון מופץ גם בקרב דוברי עברית בארצות הברית, קנדה, אנגליה, בלגיה ועוד.

משרדי העיתון שוכנים ברחוב ישא ברכה בירושלים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. על ספרי שמואל ארגמן וזרקור כתבה באתר "בחדרי חרדים"