מבצע חנוכה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תבנית:מבצעי הרבי מבצע חנוכה הינו מבצע שתיקן הרבי מליובאוויטש על מנת לפרסם את נס החנוכה, ולדאוג שבכל בית ומקום ציבורי תודלק חנוכייה. במסגרת המבצע החלו חסידי חב"ד והשלוחים להדליק מנורות חנוכה מרכזיות בכל מקום בו נמצאים יהודים. כמו כן שלח הרבי את החסידים אל חיילי צה"ל, מאושפזים בבתי רפואה, אסירים ועוד על מנת לוודא שכולם יקיימו את מצות ההדלקה.

היסטוריה

החל ממלחמת ששת הימים יצאו חסידי חב"ד לשמח את חיילי צה"ל, והביאו להם דמי חנוכה מהרבי מליובאוויטש.

בשנת תשל"ד פתח הרבי בתנופה מיוחדת במבצע חנוכה. בשבת פרשת וישב עורר להגביר את ההשתדלות שבכל בית יהודי ידליקו נרות חנוכה. באותה שנה חילק הרבי מליובאוויטש דמי חנוכה רק לאלו שעסקו במבצע חנוכה, והציגו אישור על כך מצעירי אגודת חב"ד. בהתוועדות זאת חנוכה הורה שאלו שעסקו במבצע חנוכה יאמרו לחיים. כמו כן שלח הרבי מליובאוויטש לארץ הקודש דמי חנוכה עבור המתעסקים במצבע חנוכה.

באותה שנה הורה כהוראת שעה שאף הבנות ידליקו נרות חנוכה.

בשנת תשמ"ז, בעקבות פרשת הספרים, קרא הרבי להגביר את המבצע ואף להוציא ספר בו ירוכזו תמונות של פעילות המבצע אצל כל השלוחים ברחבי העולם[1]. הרבי התבטא שההצלחה באותה שנה היתה "למעלה מן המשוער"[2]. בעקבות זאת הודפס הספר "ויהי אור" בהוצאת קה"ת.

המבצע

קובץ:צרפת1.jpg
הדלקת חנוכיה למרגלות מגדל אייפל

הרבי הורה לדאוג שידליקו נרות חנוכה בכל בית יהודי, ובמקרה הצורך להעניק להם חנוכיה[3]. גם ילדים רכים ידליקו חנוכיה לעצמם. הרבי הדגיש במיוחד את הצורך להגיע לחולים, אסירים וזקנים, ובמיוחד לחיילי צה"ל[4].

הרבי מליובאוויטש הורה לערוך כינוסי ילדים, לספר להם את סיפור הנס ולתת להם דמי חנוכה. כמו כן לעורר את הילדים - לתת צדקה במשך ימי החנוכה, וכן לתת דמי חנוכה לחבריהם, ולהוסיף בלימוד התורה בימי החנוכה.

כחלק ממבצע חנוכה הורה הרבי מליובאוויטש להדליק חנוכיה ללא ברכה גם ביום 'זאת חנוכה', וכל שכן בשאר הימים, בכינוסים ואסיפות במעמד עשרה מישראל, ובמיוחד ילדים רבים, עם סיפור פרסום הנס[5].

ענין נוסף שהורה הרבי מליובאוויטש הוא לערוך התוועדויות של שמחה בימי חנוכה, שבהם ידברו ויספרו את הניסים שהקב"ה עושה[6].

הדלקות ציבוריות

היוזמה להדלקת חנוכיה ציבורית החלה על ידי שלוחי הרבי מליובאוויטש במסגרת מבצע חנוכה. בהדלקה זו לא יוצאים ידי חובת המצוה, אך היא נעשית על מנת לפרסם את נס חנוכה באופן המקסימלי לכמה שיותר יהודים. כיום התפשטו החנוכיות הציבוריות לכל פינה ברחבי העולם, מהם במקומות בולטים כמו בבית הלבן, ליד מגדל אייפל ועוד.

היוזמה נתקלה בעבר בהתנגדות עזה מצד חוגים יהודיים שונים באמריקה, כמו הרפורמים ודומיהם, אולם לאחר מאבק משפטי ממושך נחלו חסידי חב"ד ניצחון מוחץ בעידודו של הרבי מליובאוויטש.

הרבי התייחס בכמה הזדמנויות לחשיבות של הדלקות ציבוריות[7], והורה לערוך אותם "במקום הציבורי והמרכזי ביותר"[8]. יש להדגיש שלא יוצאים בהם ידי חובה אלא כל אחד צריך להדליק בביתו[8]. כאשר נמצאים במקום אנשים מאומות העולם יש לעורר אותם על קיום שבע מצוות בני נח[8].

שיירות ורכבים

יוזמה נוספת שהומצאה על מנת לפרסם יותר את נס חנוכה, היא יצירת חנוכיות חשמליות אותם נוהגים רבים מחסידי חב"ד להניח על הרכב בימי חג החנוכה.

במהלך החג נערכות ברבות מערי הארץ והעולם שיירות רכבים עם חנוכיות לפרסום הנס. שיירה מרכזית הנערכת מידי שנה בארץ היא שיירת הטנקים על ידי 'ניידות חב"ד בארץ הקודש' בה נוסעים עשרות טנקים ורכבים במקומות מרכזיים בכל רחבי הארץ מהצפון לדרום ומפרסמים את נס חנוכה ואת בשורת הגאולה. בשנים האחרונות מצטרפים לשיירה גם אופנועי הגאולה.

ראו גם

קישורים חיצוניים  1. שיחת ו' דחנוכה תשמ"ז. וראה הנסמן בהערה 60 שם.
  2. שיחת ש"פ מקץ תשמ"ז סעיף יב.
  3. שיחת ש"פ וישב תשל"ד.
  4. שיחת י"ז כסלו תשמ"א - לקוטי שיחות חלק כ' ע' 429.
  5. מוצאי זאת חנוכה תשל"ד.
  6. שיחת ש"פ וישב תשנ"ב.
  7. שבת פרשת וישב ונר ו' דחנוכה תשמ"ז. שבת פרשת וישב תשמ"ח.
  8. 8.0 8.1 8.2 נר ו' דחנוכה תשמ"ז.
באדיבות חב"דפדיה,
קרדיט GFDL