חולית (קיבוץ)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חולית
הכניסה לקיבוץ חולית.jpg
הכניסה לקיבוץ חולית
מחוז הדרום
מועצה אזורית אשכול
גובה ממוצע[1] ‎76 מטר
תאריך ייסוד 1982
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2019[1]
  - אוכלוסייה 169 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 3.0% בשנה עד סוף 2019

חוֹלִית הוא קיבוץ במועצה אזורית אשכול שהוקם תחילה בחצי האי סיני והועתק לפתחת שלום. הקיבוץ הוקם כהיאחזות נח"ל של תנועת הצופים בסיני ב-1977, אוזרח ב-1978 לקיבוץ חולית בסיני, ולאחר פינוי סיני ויישום הסכם השלום בין ישראל למצרים ב-1982, הועתק לפתחת שלום. הקיבוץ משתייך לתק"ם.

הקיבוץ כונה "חולית" על שם אופייה החולי של הקרקע בה הוקם בסיני.

קיבוץ חולית כיום הוא קיבוץ מתחדש והחברים בו מתקיימים בעצמאות כלכלית מלאה. ענפי הפרנסה בקיבוץ מבוססים על חקלאות, בקיבוץ יש כלבו, פאב, מטע הדרים ומנגו, גד"ש, רפת גדולה, מפעל המסחטות "זקסנברג" רבים מתושבי הקיבוץ עובדים במגוון מקצועות חופשיים אחרים.

הקיבוץ בשיאה של תוכנית קליטה מורחבת שמטרתה להגדיל בצורה ניכרת את מספר החברים בקיבוץ, לייצר קהילה צעירה, מעורבת ומגובשת. הקיבוץ מעוניין לקלוט רווקים צעירים ומשפחות, דתיים וחילונים כאחד.

בקיבוץ מתגוררות היום מספר קבוצות אשר תורמות להתפתחותו:

הראשונה גרעין שותפים, גרעין עצמאי אידאולוגי של צעירים משוחררים טריים, זוגות ורווקים שנכנסו לתהליך קליטה בקיבוץ תחת הערכים של יישוב הנגב, לחיות בחיי קהילה ואורח חיים של עבודה, לימוד והתנדבות. חברי הגרעין עוסקים בחינוך וחקלאות בקיבוץ וברחבי המועצה.

קבוצה שנייה היא גרעין צבר, גרעין צבר בנוי כולו מצעירים יהודים מרחבי העולם שעלו לארץ לבדם כדי להתגייס לצה"ל הקיבוץ משמש בשבילם בית חם ודואג לכל צורכיהם. בני הגרעין שבחולית ברובם מארצות הברית ווישנם נוספים מקנדה, אוסטרליה וצרפת.

קבוצה שלישית ואחרונה היא פרויקט "מאהל ומגדל" של השומר החדש מאז אוקטובר 2012 קיימת בחולית תוכנית לחיילים משוחררים של הארגון, מדובר בכ-20 צעירים המתחלפים בצורה עקבית כל חצי שנה. התוכנית כוללת עבודה מועדפת בחקלאות בשאיפה להחזיר את הגאווה ואת הצבע ל"עבודה העברית" מספר הרצאות שבועיות הפתוחות לכלל הקיבוץ בעיקר בנושאים של הגות ומסורת יהודית, ציונות וסוגיות בחברה הישראלית וכמובן כחלק משירות מטרות הארגון יש גם תורנות שמירה התנדבותית על שטחים חקלאיים הנמצאים תחת איום והטרדה.

בהיותו יישוב חקלאי או יישוב באזור פיתוח, עובדים המעתיקים את מקום מגוריהם ליישוב וגרים בו לפחות שישה חודשים רצופים, נהנים מכך שאם התפטרו לשם כך מעבודתם, ההתפטרות תיחשב להם כפיטורים.[2] בהיותו אחד מיישובי עוטף עזה, ניתן לתושביו זיכוי ממס הכנסה בהתאם לסעיף 11 לפקודת מס הכנסה.[3]

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. תקנה 12(ב) לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים, והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), תשכ"ד-1964
  3. בהתאם לסעיף 11 לפקודת מס הכנסה ניתן לתושב יישוב זה זיכוי ממס הכנסה בשיעור מסוים מהכנסתו החייבת מיגיעה אישית, בתנאי שהתגורר ביישוב שנה לפחות. ראו חוברות ניכויים חודשיות - לוח עזר לחישוב מס הכנסה ממשכורת ושכר עבודה, באתר של רשות המיסיםFlag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא קיבוצים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.