וגטיוס

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כתב יד של הספר Mulomedicina מ-1250-1375 לערך

פּוּבְּלִיוּס פְלַבְיוּס וֶגֶטְיוּס רֶנָאטוּס (Publius Flavius Vegetius Renatus) היה סופר רומאי, שכתב בסוף המאה ה-4 לספירה או בתחילת המאה ה-5 חיבור בענייני צבא ששרד לימינו. מייחסים לו גם את כתיבת הספר בענייני וטרינריה: Mulomedicina ("הטיפול בסוסים ובפרדות").

חיבורו בענייני צבא נקרא "Epitoma rei militaris" ("תמצית התורה הצבאית"), והוא הקדישו לקיסר ששלט בימיו, שהיה לסברת החוקרים תאודוסיוס הראשון או ולנטיניאנוס השלישי. החיבור נחלק ל-4 ספרים. הספר הראשון עוסק בגיוסם ובאימונם של חיילים חדשים; הספר השני - במבנה ובארגון הלגיון הרומאי; הספר השלישי - באופן ההיערכות לקרב; הספר הרביעי - בלוחמת מצור ובלוחמה ימית. וגטיוס מציין, כי מקורותיו היו כתביהם של קאטו (De re militari), קורנליוס קלסוס, פרונטינוס, פאטרנוס והקונסטיטוציות של הקיסרים אוגוסטוס, טראיאנוס ואדריאנוס.

מיחסים לו את אמרת הכנף "הרוצה בשלום ייכון למלחמה" (בלטינית si vis pacem para bellum או בדבריו המדויקים של וגטיוס Igitur qui desiderat pacem, praeparet bellum).[1]

לקריאה נוספת

  • Vegetius: Epitome of Military Science. Translated with notes and introduction by N.P.Milner. Liverpool, Liverpool University Press, 2011 (Second revised edition).
  • "וגטיוס - על עיקרי המלחמה בים". תרגם מלטינית מאיר שָׂשׂ. "תורן - דפים לבית צים", מס' 48 (יולי 1964) ומס' 49 (אוגוסט 1964). (תרגום החלק הרביעי מחיבורו של וגטיוס, העוסק בלוחמה בים.)

קישורים חיצוניים

  • Vegetius, The Military Institutions of the Romans (De Re Militari). Trnaslated from the Latin by Lieutenant John Clarke. 1767. Digitized copy in: Digital Attic. (תרגום שלושת החלקים הראשונים בלבד.)

הערות שוליים

  1. De Re Militari, הקדמה לספר השלישי, בלטינית [1]; באנגלית [2]


שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0