אש התורה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אש התורה
Aishlogo.jpg
לוגו אש התורה
עמותה בינ"ל
תאריך ייסוד 1974
השתייכות חרדים ליטאים אנגלו-סכסים
מייסדים הרב נח וינברג
מיקום הרובע היהודי, ירושלים, ישראל ישראלישראל
http://www.aish.co.il

אש התורה (מוכר גם כ-"Aish") הוא ארגון בינלאומי להפצת יהדות.

היסטוריה

מוסדות אש התורה הוקמו בשנת ה'תשל"ד על ידי הרב נח וינברג. המרכז הוקם ברובע היהודי בירושלים. על פי נתוני הארגון, נכון ל-ה'תשע"ה, הוא מונה 26 סניפים ב-17 ארצות[1].

מטרות והשקפת הארגון

מטרת הארגון היא הפצת ערכים בקרב יהודים בישראל ובעולם שאינם שומרי מצוות, באמצעות סמינרים ותוכניות נוספות. למרות שאנשי הארגון הינם חרדים, הארגון מביע תמיכה גלויה במדינת ישראל[2] ושומר על קשרים טובים עם מנהיגי המדינה.

הארגון מגדיר את בירוריו ביהדות כ"מסע רוחני". ראש הארגון הגדיר את המסע בסדרת מאמרים בשם "48 דרכים לחכמה"[3] (המבוססים על הברייתא המובאת בסוף מסכת אבות).

פרויקטים בולטים

בניין המרכז העולמי אש התורה
בית המדרש בישיבת אש התורה
 • המרכז העולמי של אש התורה נמצא בבניין בן 7 קומות מול רחבת הכותל המערבי. בבניין נמצאים שרידי אמת מים מתקופת בית שני. מהתצפית בגג המרכז ניתן להשקיף אל ירושלים העתיקה, הר הבית והכותל, ובימים של ראות טובה אף לים המלח וירדן. הבניין מארח עשרות אלפי מבקרים בשנה.

במקום פועל גם מרכז המבקרים 'אש ישראל' ברחבת הכותל המערבי שמטרתו היא העשרת הזהות היהודית בציבור הישראלי ומציע תוכניות לגילאים שונים, בנושאי חגים ומעגל החיים.

 • ישיבת אש התורה נמצאת גם היא בצמוד לבניין המרכז העולמי. הוקמה בשביל חוזרים בתשובה, אך היום קיימת בה גם מסגרת לבחורים אמריקאים שאינם חוזרים בתשובה. בישיבה בית המדרש מפואר ובו ארון קודש העשוי כולו מזכוכית.
 • ישיבת ההסדר אש התורה: נוסדה בשנת תשס"ו ובראשה עמד הרב צבי שוורץ. בשנת תש"ע עברה ישיבת ההסדר לתל אביב, והיא נמצאת כיום בבית הכנסת "תפארת צבי" ברחוב הרמן כהן. בראשות הישיבה עומד הרב ניר יעקב מס ולומדים בה כשלושים בחורים[4].
 • אש ג'רוזלם פלושיפס היא תוכנית שבמסגרתה מגיעים בני נוער מחו"ל לביקור של שלושה שבועות בישראל. במהלך התוכנית הם משתתפים בהרצאות ושיעורים ביהדות וכן מבקרים ומטיילים בישראל.
 • פרויקט חזון הוא סדרת הרצאות לקבוצות בחורי ישיבה במטרה להכשירם לשמש כפעילים להעשרת ידע יהודי. ההרצאות נמסרות על ידי הרב יעקב ליכטמן. בסיום ההרצאות מקבלים המשתתפים הסמכה רשמית לשמש כפעילים מטעם "אש התורה".
 • מודעות (נקרא גם פרויקט "חברותא") היא תוכנית המקשרת בין נשים חילוניות לנשים דתיות להעשרת היהדות באמצעות שיחות טלפון, ומאוחר יותר גם מפגשים.
 • אחים יחדיו - inspire הוא ארגון שמטרתו להעניק לישראלים חילוניים היכרות ראשונית עם העולם החרדי על ידי קשר ישיר. במסגרת הפרויקט מחולקות מתנות הקשורות לחג הקרב.
 • מצלמות הכותל באתר אש התורה ניתן לצפות 24 שעות ביממה בכותל המערבי.
 • ארגון ההסברה הפרו-ישראלי Honest Reporting הוקם בשנת ה'תש"ס במימון קרן של אש התורה[5].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ש=אודות
 2. דף ה"אודות" באתר הארגון
 3. קישור לספר
 4. בית מדרש תל אביב - מכון יאיר - ישיבה בתל אביב

 5. שגיאות פרמטריות בתבנית:Ynet

  פרמטרים ריקים [ 5 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  גל מור, מלחמות ישראל והפלסטינים, באתר ynet, 26 ביוני 2001
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0