אלתא מערכות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אלתא)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ELTA new logo.png

אלתא מערכות בע"מ היא חברה בת של התעשייה האווירית לישראל, ואחת החברות המובילות בעולם במערכות אלקטרוניות צבאיות בתחום המכ"ם, התקשורת והלוחמה האלקטרונית. השם אלת"א הוא ראשי תיבות של "אלקטרוניקה תעשייה אווירית".

אלתא ממוקמת באשדוד, מזרחית לרובע ג', וכוללת חמישה מפעלים:

 • מפעל משגב - עוסק בפיתוח וייצור מערכות תצפית, מודיעין, הגנה ומיגון בתחום הימי והיבשתי
 • מפעל מרום - עוסק בפיתוח וייצור מערכות תצפית מודיעין והגנה בתחום אווירי (כולל מטוסי משימה)
 • מפעל מעלות - עוסק בפיתוח וייצור מערכות לוחמה אלקטרונית, מודיעין אותות (סיגינט) ותקשורת.
 • מפעל אלתא טכנולוגיות - מתמחה בפיתוח וייצור טכנולוגיות ליבה, מוצרי בסיס ומכלולים בתחומים. משדרים, מעבדי אותות ומחשבים, מערכות בדיקה ועוד.
 • מפעל מיקרוגל - מתמחה בפיתוח מכלולים ואנטנות למערכות מכ"ם ומודיעין אותות.

אלתא מעסיקה כ-3,600 עובדים (בהם מדענים, מהנדסים, תוכניתנים, הנדסאים וטכנאים).

אלתא הוקמה על ידי פלטיאל מקלף בשנת 1967 כחברת-בת של התעשייה האווירית ופעלה בחצר התעשייה האווירית בנתב"ג לוד. בשנת 1969 הועברה החברה לעיר אשדוד במסגרת מדיניות ממשלת ישראל בראשות לוי אשכול לפיזור התעשיות ולתמיכה בערי הפיתוח.

בשנת 2005 זכתה אלתא מערכות בפרס האיכות הלאומי בתעשייה ובפרס האיכות של איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה. נכון לראשית 2013 זכתה אלתא 13 פעמים בפרס ביטחון ישראל[1].

בתחילת מאי 2006 נבחר ניסים הדס לתפקיד מנכ"ל אלתא מערכות, במקום ישראל ליבנת שפרש.

ב-2011 הסתכמו מכירות אלתא בכמיליארד דולר אמריקני, כש-85% מהסכום הגיעו מייצוא. הרווח הנקי של החברה עמד בשנה זו על כ-100 מיליון דולר אמריקני. צבר ההזמנות של החברה בשנה זו עמד על 2.47 מיליארד דולר. נכון לראשית 2013, 90% ממכירות אלתא הן לייצוא. לקוחות החברה פרושים על פני 69 מדינות. שיעור הצמיחה השנתי של אלתא הוא 7%-8% ובעשור שקדם לשנת 2013 היא שילשה את הכנסותיה[1].

ממוצרי החברה

 • מטוס לאיסוף מודיעין אותות המכונה "נחשון שביט", ומערכת מוטסת לשליטה והתרעה מוקדמת המכונה "נחשון עיטם", שניהם על בסיס מטוסי גאלפסטרים 5.
 • ר"ז: מכ"ם מתקדם המסוגל לאכן שיגורי רקטות, לסווגם, ולזהות מאין שוגרו והיכן יפגעו.
 • מכ"ם טכסאר (ELM-2070): מטעד מכ"ם מפתח סינתטי הפועל בתחום ה־X (חלק מלווין טכסאר)
 • מכ"ם "מעיל רוח" (ELM-2133) - מכ"ם הגנה על רק"מ
 • מכ"ם Ultra - מכ"ם מודולארי, בעל יכולת זיהוי של מטרות בעלות חתימה נמוכה וטילים בליסטיים בטווחים ארוכים ובכל תנאי מזג אוויר[3].
 • מערכת טרה - מערכת המשלבת את מכ"ם האולטרא לזיהוי הראשוני של המטרה והספקטרה, ש"רוכש" את המטרה מההאולטרא ומספק נתונים ברזולוציה גבוהה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. 1.0 1.1 אמיר טייג, ענבל אורפז, עסקי הנשק // סיור בלעדי אצל הבת האליטיסטית של התעשייה האווירית, באתר TheMarker‏, 24 בינואר 2013
 2. דניאלה בוקור ועידן סונסינו, אתר צה"ל, ‏"הצלחתה של 'כיפת ברזל' – גדולה מהמצופה", באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 11 במרץ 2012
 3. מערכות מכ"ם חדשות להתראה מוקדמת לטווחים ארוכים, Israel Defense, ‏8 ביוני 2015
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0