אטנה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 532: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

הר אטנה
Flag of UNESCO.svg אתר מורשת עולמית
Etna Volcano Paroxysmal Eruption July 30 2011 - Creative Commons by gnuckx (5992681338).jpg
התפרצות ההר ב-2011
מדינה איטליהאיטליה  איטליה
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית טבעי בשנת 2013, לפי קריטריונים 8

אֵטְנה (איטלקית וסיציליאנית Etna) הוא הר געש פעיל השוכן באיטליה במזרח האי סיציליה. אטנה הוא הר הגעש הפעיל והגבוה ביותר באירופה. גובהו 3,330 מטר. הר אטנה הוא אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם ומתרחשת בו פעילות געשית קבועה. בסביבתו הקרובה מצויים כפרים רבים, אולם תושביהם מסרבים לעקור למקומות יישוב חלופיים בשל האדמה הגעשית הפורייה שסביבו.

הר אטנה הוכרז על ידי האגודה הבינלאומית לוולקנולוגיה ולכימיה של פנים כדור הארץ כאחד מהרי הגעש של העשור. בשנת 2013 הוכרז ההר כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו.

היסטוריה גאולוגית

הר אטנה נמצא באזור הפחתה של לוחות טקטוניים, בו שוקע הלוח האפריקאי הנע צפונה מתחת ללוח האירואסייתי. תהליך זה יוצר פעילות געשית באזור ההפחתה וזו יוצרת את הר הגעש אטנה, כמו גם הרי געש נוספים כדוגמת האיים הליפאריים מצפון לסיציליה.

הפעילות הגעשית באטנה החלה לפני אלפי שנים בהתפרצויות תת-מימיות סמוך למה שהיה אז קו החוף של סיציליה. מאז המשיכה הפעילות הגעשית באזור בצורת התפרצויות סוערות וקילוחי לבה אשר יצרו הר געש שכבתי. בעת העתיקה אירעה התפוצצות גדולה בהר אשר יצרה באזור סלעי איגנימבריט ואפר געשי מההתפרצות הגיע למרחק של כ-800 קילומטר מההר.

בתחילת המאה ה-21 יש ארבעה לועות בפסגת ההר: הלוע הצפון מזרחי אשר נוצר בשנת 1911, לוע וורג'ין (Voragine, סדק או בולען) אשר נוצר ב-1945, בוקה נואבה (Bocca Nuova, הלוע החדש) אשר נוצר ב-1968, והלוע הדרום מזרחי אשר נוצר בהתפרצות בשנת 1971.

בצידו המזרחי של ההר ישנו עמק אשר נוצר לפני כמה אלפי שנים בעקבות קריסת הצד המזרחי של ההר, אשר יצרה שקע הנקרא באיטלקית 'Valle del Bove' ("עמק השוורים"). ב-2006 נטען במחקר כי קריסת ההר אירעה לפני למעלה מ-4,000 שנים ובעקבותיה נוצר גל צונאמי אשר שטף את חופי מזרח הים התיכון, וייתכן שגרם לנטישת ההתיישבות בעתלית-ים. בקירות העמק נחשפות שכבות הסלעים הגעשיים והם מהווים מקור מידע חשוב לחקר התפרצויות העבר של ההר. מאז 1991 מכוסה Valle del Bove בשכבת לבה עבה אשר זרמה בעמק כתוצאה מההתפרצות שהסתיימה בשנת 1993.

היסטוריה של פעילות געשית

אטנה הוא אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם, והתפרצות שלו אינה אירוע נדיר. ההיסטוריה הוולקנית שלו מתועדת למן המאה ה-16 לפני הספירה.

נכון לתחילת המאה ה-21 מוכרות כתשעים התפרצויות קשות. ההתפרצות בשנת 1169 גרמה להרס העיר קטניה ולמותם של כ-15,000 נפש. התפרצות ידועה נוספת התרחשה ב-1669. לבה זרמה במורד הדרומי של ההר, ומספר כפרים נהרסו. העיר קטניה הייתה מוקפת חומה אשר הסיטה את זרם הלבה אל הנמל מדרום לעיר, ומנעה ממנה לזרום לתוך העיר. מספר ההרוגים בהתפרצות אינו ברור. מקורות רבים מציינים כי נהרגו כ-20,000 איש, אולם מקורות אחרים אינם מציינים כלל מקרי מוות.

ההתפרצות בשנת 1983 ארכה 131 ימים והלבה קלחה במורד הדרומי של ההר מסדקים בגובה של כ-2,500 מטרים. זרם הלבה פגע במרכז התיירות Rifugio Sapienza תוך שהוא גורם נזק לרכבל, ומספר מסעדות ובתי מלון נקברו תחת הלבה. זרם הלבה אף איים להגיע ליישובים בגובה 900 מטרים כדוגמת ניקולוסי בטרם נעצר.

בדצמבר 1991 החלה ההתפרצות הארוכה ביותר של ההר במאה ה-20, והיא נמשכה 473 ימים, עד מרץ 1993. הלבה קלחה מזרחה מסדקים קרוב לפסגת ההר וכיסתה את Valle del Bove.

ביוני 2000 הייתה התפרצות שנמשכה 23 דקות והפיקה לבה שנפלטה למרחק של קילומטר. אבני בזלת נורו למרחק של שני קילומטר. בשנת 2001 התפרץ ההר פעם נוספת. לבה התפרצה לגובה של יותר מ-100 מטר וזרמה בצד הדרומי של ההר. חום הלבה הגיע למאות מעלות צלזיוס והעשן והאפר שנפלטו מן ההר כיסו את כפרי האזור. בנובמבר 2007 התפרץ הר הגעש פעם נוספת.

מאז תחילת המאה ה-21 מתרחשות התפרצויות קטנות כמעט מדי שנה/ בשנת 2011 נמנו 16 התפרצויות.[2] התפרצויות נוספות נרשמו באוקטובר 2013, ביולי 2014, בדצמבר 2015 ובפברואר 2017. ב-25 בדצמבר 2018 התפרץ ההר שוב. יומיים מאוחר יותר נרשמה באזור רעידת אדמה בעוצמה של 4.8 בסולם מגניטודה לפי מומנט.

תיירות

הר אטנה הוא אחד מהרי הגעש הפעילים הנגישים ביותר בעולם, ובכל שנה מבקרים בו אלפי אנשים. ההר הוא גם אחד האטרקציות העיקריות בסיציליה. הדרך העיקרית המובילה להר היא מדרום. כביש סלול מוביל לאתר סקי (Rifugio Sapienza) בגובה 1,900 מטרים, מצפון לעיר ניקולוסי (Nicolosi) ומשם ישנו רכבל העולה עד לגובה של 2,500 מטרים. מנקודה זו ניתן לנסוע במשאיות עד לגובה של 2,900 מטרים ומשם ועד לפסגת ההר ישנו שביל הליכה. דרך דומה מובילה להר מכיוון צפון-מזרח. בהר ישנם שני אתרי סקי.

פואמות אודות אטנה

"אטנה" הוא שמן של פואמות העוסקות בוולקנולוגיה המיוחסות בין היתר לוורגיליוס, לאובידיוס, לקורנליוס סוורוס, למרקוס מאניליוס וללוקיליוס הצעיר. במכתב מוסר מספר 79 שנכתב בשנת 64 מעודד סנקה לוקיליוס הצעיר לטפס על אטנה ולכתוב פואמה על אודות הר געש זה:

אני בטוח שלא תסרב לעשות זאת למעני, כי היית עושה כן גם איש לא היה מבקש זאת ממך... האם יש בכוחי למנוע ממך לתאר הר זה בשירתך - נושא שבו עסקו משוררים רבים לפניך? אובידיוס לא נמנע מלעשות כן למרות שורגיליוס כבר טיפל בנושא זה לפניו, וקורנליוס סוורוס עשה את אותו דבר עצמו. אגב, נושא זה מהווה שדה מחקר עשיר בעבור מחברים רבים. לדעתי, אלה שטיפסו על ההר לפני כן לא מיצו את הנושא ואת כל אשר ניתן לומר על אודותיו, אלא פשוט סללו את הדרך בעבור הבאים אחריהם.[3]

גלריה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0