סכר הובר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 532: attempt to index field 'wikibase' (a nil value). סכר הובראנגלית: Hoover Dam) הוא סכר שהוקם בקניון השחור על נהר הקולורדו בארצות הברית ליד לאס וגאס, נבדה וגובל במדינת אריזונה. הסכר נחשב לאחד הפלאים ההנדסיים המודרניים של אמריקה ולשיא בבנייה הנדסית.

הסכר נקרא על שם הרברט הובר, הנשיא ה-31 של ארצות הברית. הסכר נקרא בהתחלה סכר בולדר היות שהיה מתוכנן להיבנות בקניון בולדר. השם סכר הובר הוענק לו באופן קבוע ב-30 באפריל 1947 על ידי הקונגרס האמריקאי. הנשיא הובר תמך באופן נלהב בבניית סכר בטון גבוה מעל נהר הקולורדו שישלוט בזרימת הנהר, יספק מי השקיה לאדמות המעובדות הסמוכות ויאפשר אספקה מבוקרת של מים לקהיליות של דרום קליפורניה.

בניית הסכר החלה בשנת 1931 ויציקת הבטון האחרונה בוצעה בשנת 1935. הנשיא פרנקלין רוזוולט חנך את הסכר ב-30 בספטמבר 1935, הכנפיים של תחנת הכוח ההידרואלקטרית הושלמו בשנת 1936, והגנרטור הראשון החל את פעולתו באוקטובר אותה שנה. הגנרטור מספר שבע-עשרה נכנס לפעילות מסחרית בשנת 1961. באותה עת היה סכר הובר הסכר הגדול ביותר.

בניית הסכר הובילה ליצירת מאגר מים על נהר הקולורדו. מאגר המים נקרא אגם מיד על שם נציב לשכת הטיוב של ארצות הברית ד"ר אלווד מיד והוא מאגר המים הגדול ביותר באמריקה אשר נוצר ביד אדם. בכוחו לאגור 35.2 קילומטר-מעוקב מים, כמות שוות ערך כמעט לכמות המים הזורמת בנהר במשך שנתיים בממוצע.

עלות הסכר המקורית, 165 מיליון דולר, הוחזרה בתוספת ריבית למשרד האוצר הפדרלי ממכירת חשמל המופק מן הסכר.

הסכר, המשמש לאגירת מים ושליטה בזרימת הנהר, מספק מים להשקיה של יותר מ-250,000 דונם, אספקת מים לצרכים ביתיים של יותר מ-18 מיליון אנשים בלאס וגאס, לוס אנג'לס, סן דייגו, פיניקס, טוסון ובערים ויישובים נוספים בדרום מערב ארצות הברית, וכן לשמורות האינדיאניות באריזונה, נבדה וקליפורניה.

סכר הובר וסביבותיו הם אתרי נופש, המושכים יותר מ-9 מיליון מבקרים, לכל אורך השנה. במהלך מלחמת העולם השנייה היה קיים חשש שהיפנים יפציצו את הסכר מהאוויר, ולכן האזור כולו נסגר למבקרים עד תום המלחמה.

בשנת 1999, זכה הסכר בתואר ה"הישג המבני"[דרושה הבהרה] החמישי במספר של המאה ה-20.

גלריית תמונות

קישורים חיצוניים