מתקן אדם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מתקן אדם
MitkanAdam.png
תג בסיס מתקן אדם החדש
פרטים
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צה"ל
יחידת אם מרכז הטסה והכשרות מיוחדות
סוג בסיס הכשרות ואימונים
בסיס האם מתקן אדם (נטוף)
נתוני היחידה
כוח אדם * יחידת הלוט"ר
פיקוד
יחידת אם מרכז הטסה והכשרות מיוחדות
דרגת המפקד סגן אלוף  סגן אלוף

מתקן אדם (בעבר נטוף) הוא בסיס צה"ל השוכן בשיפולי הרי בנימין בתחומי המועצה אזורית חבל מודיעין. המתקן קרוי על שמו של האלוף יקותיאל אדם, שנהרג במלחמת לבנון הראשונה ונמצא בבקעה שתחומה מדרום ביער בן שמן ואותה חוצה נחל נטוף, שהוא מקור שמו הראשון של הבסיס.

מפקד המתקן הוא קצין בדרגת סגן אלוף.

בחלקו המערבי גובל הבסיס במושב בית נחמיה ובחלקו המזרחי גובל בנאות קדומים. בקצה הצפוני של שטחי האש הצפוניים של הבסיס, ומעבר לגדר ההפרדה נמצאים היישובים הפלסטיניים בודרוס וקיביה.

היסטוריה

בסוף שנות ה-80 ובשנות ה-90 שימש מתקן אדם כבסיס הטירונות של כל היחידות המיוחדות: סיירת מטכ"ל, שלדג, שייטת 13, 669, מורן, מגלן, שמשון, דובדבן, דוכיפת, חרמ"ש וקורס חובלים. במתקן בוצעו האימונים לחטיפתו של שייח' עובייד.

בשנת 2002 העבירה דובדבן את בסיס הטירונות של חייליה מהמתקן אל בא"ח צנחנים, לאחר שאחד מטירוניה "טורטר" עד מותו במהלך הכשרתו במתקן. עוד לפני דובדבן, יחידות הקומנדו הימי, סיירת מטכ"ל ויחידת מגלן העבירו את הכשרת טירוניהם אל בסיסים אחרים[1].

בעבר שימש הבסיס כבסיס הטירונות של גדודי חטיבת החי"ר כפיר, וזאת גם לפני הקמת החטיבה באופן רשמי ב-2006. כמו כן, שימש כבסיס הטירונות של גדוד קרקל, תוכנית תלפיות, וגדוד הנח"ל החרדי. כיום המתקן כפוף לפיקוד "מרהו"ם - מרכז הטסה והכשרות מיוחדות" ומשמש כמשכנם של יחידת הלוט"ר ויחידת הכלבנים עוקץ.

באוקטובר 2008 מונה סגן אלוף אריאל בן דיין למפקד המתקן.

ביולי 2014 נחשף כי נערכה במתקן חגיגה בת מצווה לבתו של תורם וכי חיילים מיחידת הלוט"ר ומיחידת עוקץ הציגו באירוע את יכולותיהם המבצעיות על מנת לשעשע את האורחים. בעקבות החשיפה ערך האלוף גיא צור, מפקד זרוע היבשה, תחקיר בנושא וקבע כי אלוף משנה אריאל בן דיין, הממונה על מפקד המתקן, יישפט עקב כך על ידי קצין חי"ר וצנחנים ראשי, יהודה פוקס. בנוסף, הוחלט על הקמת ועדה בראשותו של תת-אלוף חגי מרדכי שתגבש נהלים למקרים דומים בעתיד[2].

תגים ישנים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. פליקס פריש, טירונות דובדבן עוזבת את מתקן אדם, באתר ynet, 13 בספטמבר 2002.‬
  2. שוקי שדה וגילי כהן, בעקבות חגיגת הבת מצווה במתקן אדם: קצין בדרגת אל"מ נשפט, באתר TheMarker‏, 3 ביולי 2014.סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0