חטיבה טכנולוגית ליבשה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל החט"ל

החטיבה הטכנולוגית ליבשה (חט"ל) הפועלת במסגרת זרוע היבשה, היא הגוף הצבאי האחראי על פיתוח אמצעי-לחימה (אמל"ח) המשמשים את כוחות-היבשה של צה"ל.

החטיבה ממוקמת במחנה דורי (תל השומר), וחלק מהיחידות הכפופות לה ממוקמות בצריפין ובבסיסים אחרים.

החטיבה מפתחת אמצעי לחימה, אמצעי סיוע לחימה ואמצעי תקשוב, משלב הפיתוח ועד לשימוש. החטיבה משמשת גם כסמכות מקצועית בתחומי הפיתוח בצה"ל, כגוף מטה לקביעת מדיניות אחזקה ומספקת מענה טכנו–מבצעי לכוחות היבשה. בנוסף, אחת ממטרות החטיבה היא לתת מענה לפעולות מבצעיות מיוחדות בלו"ז קצר ובזמינות גבוהה.

מוצרי החטיבה עוברים ניסויים מחמירים ובדיקות איכות רבות. היחידה איננה מפתחת מוצרים רק על פי בקשה, אלא מפתחת גם "מוצרי מדף" אותם אפשר להתאים לצרכים מבצעיים שונים בזמן קצר לפי מידת הצורך. אנשי היחידה מחפשים באופן תמידי למצוא "תרופה" שתקדים את "המכה" המבצעית. אחד האתגרים המרכזיים של היחידה הוא למצוא איזון בין שימוש במוצרים חדשים לבין פיתוח "מוצרי מדף" כראייה לעתיד.

פיתוח מוצר מתחיל לאחר שמהנדסי היחידה נתקלו בצורך של הדרג המבצעי או הרעיוני. במשך השנים הרכיבו מהנדסי היחידה מגוון מוצרים שונים ומסווגים הנותנים מענה כמעט לכל בעיה שאיתה מתמודדים הלוחמים בשטח. בזמן אמת מגיע ליחידה קצין מאחת היחידות המיוחדות של צה"ל ומציג בפני המהנדסים את הצורך הספציפי. על-פי דרישותיו של כל מבצע משנים ומתאימים רכיבים מסוימים כדי שיתאימו למטרה המוגדרת באופן ספציפי.

בחטיבה משרתים מהנדסים ומדענים (רובם המוחלט בוגרי העתודה האקדמית), תוכניתנים בוגרי קורס תכנות, הנדסאים, טכנאים, ואזרחים עובדי צה"ל (אע"צים). משרתי החטיבה הם קציני וחיילי חיל החימוש וחיל הקשר.

ראש החט"ל כיום הוא תא"ל זיו אבטליון.

היסטוריה

סמל יחט"ל בין השנים 1999 ל-2006

היחידה הטכנולוגית (יחט"ל) הוקמה על-בסיס המחלקות הטכניות במפקדת קצין חימוש ראשי (מקחש"ר) בשנת 1999, ומחלקת ציוד לוגיסטי במפקדת קצין תחזוקה (כיום לוגיסטיקה) ראשי (מקל"ר).

ב-2006, במהלך תהליך הרה-ארגון במפקדת זרוע-היבשה (מז"י), הוכפפה היחידה לזרוע, והפכה לחטיבת הטכנולוגיה ליבשה (חט"ל) במסגרתה. בשלב זה הוכפפו לחט"ל יחידת הניסויים (נס"א), יחידת יפת"ח ומספר ענפים מיחידת לוטם שהפכו ל"מחלקת מערכות תקשוב". בתהליך זה, מחלקת ציוד לוגיסטי נשארה באגף הטכנולוגיה (אז אלר"ם) ונתווסף אליה ענף רכב לוגיסטי.

מבנה

המחלקות הטכניות

החטיבה הטכנולוגית מורכבת משבע מחלקות טכניות, שכל אחת מהן אחראית לפיתוח וניהול משקים בתחום מסוים של אמצעי-לחימה. עם זאת, בפרויקטים מורכבים ניתן למצוא מעורבות של שתי מחלקות ואף יותר.

בשנת 2016, עקב רה-ארגון בחטיבה, שונו שמות המחלקות ומחלקת מח"מ התמזגה אל תוך מחלקת אל-אופ.

כל מחלקה אחראית על הפרויקטים והמשקים שבמסגרתה במשך כל מחזור-החיים שלהם, הכולל בין השאר את השלבים הבאים:


מחלקת מתמרנות (לשעבר מע"ם)

המחלקה עוסקת בפלטפורמות ומערכות-הנעה ב-:

מחלקת תקיפה ואיסוף (לשעבר אל-אופ, התמזגה עם מח"מ)

המחלקה עוסקת בתחומי:

המחלקה הטכנית לומ"ר (לשעבר מערכות תקשוב)

המחלקה עוסקת בתחומי:

יחידת הניסויים

היחידה לניסויים והבטחת איכות (נס"א, יחידת הניסויים של חיל החימוש לשעבר) עוסקת בתכנון, ביצוע וניתוח מערך הניסויים החימושיים והבטחת האיכות בכל שלבי הפיתוח של כל אמצעי-לחימה המפותח בחט"ל או הנרכש על ידי זרוע היבשה. לצורך כך, המחלקה מורכבת מענפים מקבילים למחלקות החט"ל: מע"ם, אל-אופ ונשק ותחמושת. לרשות המחלקה עומדים שטחי-ניסוי ובהם מעבדות-ניסוי ואמצעים מתקדמים לביצוע ותיעוד הניסויים.

נוסף על כך, המחלקה מתמחת במספר תחומים ובהם:

  • מיגון
  • חומרים וכימיה
  • הנדסת אנוש
  • אבטחת איכות


יפת"ח

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחידת יפת"ח

יחידת יפת"ח עוסקת בפיתוח אמצעים ליחידות מיוחדות בלוח-זמנים קצר.

מחלקת תכנון משאבים

המחלקה אחראית על תכנון, ניהול ובקרת המשאבים לטובת מימוש התוכניות הייעודיות שבאחריות החט"ל, אחראית על מיצוי המשאבים התקציביים בחט"ל, על תוכניות העבודה והאחזקה של גופי הביצוע, על כשירות ומוכנות המשקים בשגרה ואורך הנשימה בחירום, ואחריות על הניהול הפרויקטלי, כמטה החט"ל. כמו כן, אחראית המחלקה על תכנון ארגון ותקינת כוח אדם ואמצעים בחט"ל, על איתור ופיתוח כוח אדם, על התשתיות הפיזיות של החט"ל, כולל תשתיות המחשוב, התקשורת ומערכות המידע הארגוניות של החט"ל, והמענה הלוגיסטי-שירותי בחטיבה - אבטחה, הסעדה, לוגיסטיקה, בינוי ומחנה.

מחלקת תוכניות

המנהלת עוסקת בהובלה טכנית של פרויקט צבא יבשה דיגיטלי (צי"ד).

קישורים חיצוניים