הרב שלמה לוונשטיין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שלמה לוונשטיין
אין תמונה חופשית
לידה ה'תשכ"ז (1967)
תפקידים דרשן, מחבר ספרי דרוש על פרשת השבוע וחגי ישראל ומועדיו ומראשי ארגון משמרת הקודש והחינוך

הרב שלמה לוונשטיין (נולד בשנת ה'תשכ"ז, 1967) הוא דרשן ומחבר ספרי דרוש על פרשת השבוע וחגי ישראל ומועדיו.

ביוגרפיה

נולד בפתח תקווה לשרגא והדסה לוונשטיין. אביו הוא ממשפחה מיוצאי גרמניה שכמה מבניה שימשו ברבנות ובעסקנות ציבורית. סבו היה חבר הכנסת מאיר דוד לוינשטיין. למד בישיבת היישוב החדש, ולאחר מכן בישיבת "היכל התורה" בירושלים אצל הרב צבי קושלבסקי. נישא לבתו של המשפטן החרדי יעקב הורביץ. אחיו היה העסקן טוביה לוונשטיין לשעבר יושב-ראש ארגון קו לחיים.

לאחר נישואיו למד בכולל אברכים, ועם הזמן פנה לתחום הדרשנות. אחת לכמה זמן הוא מוזמן לקהילות היהודיות בחו"ל. שיעורו ב"עין יעקב" בבית הכנסת הגדול בבני ברק מושך קהל רב. מדי שנה לפני חג הפסח הוא מעביר סדרת הרצאות ובה הוא מתאר בתיאורים חיים את סיפור יציאת מצרים ועשר המכות. שיעוריו ודרשותיו מועברים בערוצים שונים, ובהם קול הלשון, וכמו כן מופצות הדרשות בקלטות שמע ובתקליטורי די.וי.די לצפייה.

הרב לוונשטיין הוא מראשי ארגון משמרת הקודש והחינוך, הפעיל בתחום שמירת גדרי הצניעות של בני הנוער החרדי בבני ברק.

בשנת 2012 הוא החל לשדר ברדיו קול חי תוכנית שבועית בשם "ומתוק האור" על פרשת השבוע, ב-2015 עבר לשדר את תוכניתו ברדיו קול ברמה.

שיטתו וסגנונו

הרב לוונשטיין מחשיב עצמו כתלמידו של הדרשן הרב ראובן קרלנשטיין, ההולך בסגנונו של רבי שלום שבדרון, והרב יוחנן דוד סלומון (נכדו של יואל משה סלומון) מחבר ספרי עין יהודית. הרב לוונשטיין מעביר את המסרים באמצעות סיפורים ומשלים. הרב לוונשטיין מקורב לרבנים ידועים, ובהם רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן והרב חיים קנייבסקי, והוא משלב בדרשותיו סיפורים מחצרותיהם.

בשונה מדרשנים ומרצים בעלי סגנון אופייני המותאם לקהל יעד מסוים, דרשותיו והרצאותיו של לוונשטיין מותאמות לקהלים שונים ומגוונים - החל מציבור אברכים, תלמידות סמינר, ילדי בתי ספר חרדים, ציבורים עממיים מהפריפריה, וכלה בציבור אקדמאי חילוני.

עלוני פרשת השבוע

מאז שנות ה-90 יוצאים לאור עלונים שבועיים ובהם לקט מדרשותיו של הרב לוונשטיין. במשך שנים רבות יצא העלון השבועי "אש-דת", שהיה מבוסס על דרשתו השבועית בפרשת השבוע המתקיימת בבית הכנסת "דברי שיר" במרכז בני ברק. לאחר מכן יצא לאור העלון במסגרת ארגון "רוצים יהדות", וכיום יוצא העלון תחת השם "לאור הנר" (הקרוי על שם אביו 'שרגא', שהוא שם ארמי ופירושו בעברית נר).

מספריו

  • סדרת ומתוק האור (הוצאת "יפה נוף", בעריכת יעקב ישראל פוזן) ביאורים ופנינים על:
  • לאור הנר - פירושים וביאורים על הגדה של פסח
  • אש-דת - אסופת עלוני פרשת השבוע (5 כרכים)
  • חיים של תורה - רמזים וגימטריות על התורה (2 כרכים)
  • עלי ורדים - ביאורים ופירושים על מסכת ברכות (יחד עם הרב צבי קריזר)
  • עלי ורדים - ביאורים ופירושים על מסכת מגילה (יחד עם הרב צבי קריזר)
  • קובץ לחג השבועות - ליקוטים וביאורים לחג השבועות ומגילת רות
  • אדוננו דוד עבד ה' - תיאור תולדות חייו של דוד המלך לאור פרשנות חז"ל

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0