רדיו קול ברמה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 501: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

רדיו קול ברמה בבני ברק

רדיו קול ברמה היא תחנת רדיו ישראלית בפריסה ארצית (למעט אזור הצפון) בעלת אופי חרדי ספרדי. התחנה משדרת 24 שעות ביממה, לאורך כל השבוע, למעט שבתות וחגים. בעבר התחנה הייתה מזוהה עם מפלגת ש"ס[1][2], ובמהלך בחירות 2015 זוהתה עם מפלגתו של אלי ישי[3].

התחנה הוקמה בשנת 2009, לאחר יותר מ-15 שנה שבהן שידרו תחנות חרדיות ללא רישיון. חלק משדרניה צמחו ב"ערוצי הקודש" הפיראטיים[4][5].

על פי סקר TGI ביולי 2011, לתחנה מאזינים 177,000 איש בממוצע מדי יום. נכון לשנת 2010 היא נחשבת לתחנה המואזנת ביותר במגזר הדתי והחרדי בישראל והתחנה האזורית החמישית בגודלה[1]. על פי הסקר שפורסם ביולי 2013 אחוזי ההאזנה של התחנה היו 5.6%. נכון לחודש יולי 2016 התחנה עומדת על 4.4% רייטינג[6].

התחנה משדרת על פי זיכיון של הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו. התחנה היא בבעלותם של אנשי העסקים גבריאל אדרי וצבי עמר[1]. המנכ"ל הוא אריאל דרעי.

תוכניות ושדרנים

לתחנה מערכת חדשות ומשודרים בה מבזקי חדשות מדי שעה. משדרי החדשות והאקטואליה כוללים את התוכניות "חדש על הבוקר" עם נועם זיגמן, "אחת בצהריים" עם רונן כץ הכתב הפוליטי של התחנה, המהדורה המרכזית עם משה גלסנר, "יומן חצות", ואחת לשבוע "ביני ובינך" בהגשת בני רבינוביץ.

בין התוכניות הבולטות: "חידודון" בהגשת עמי מימון, "שיר של יום" בהגשת אלי שפירא, "לקראת שבת" עם משה מרדכי (מונה) רוזנבלום, "הליכות עולם" - שו"ת עם הרב אהרון בוטבול, "אזמר בשבחין" עם משה חבושה, "מלווה מלכה" בהגשת עמירם בן לולו, "חד וחלק" עם שלמה בניזרי ו"אמונה וביטחון" עם הרב יעקב ישראל לוגאסי.

בתחנה משודרות גם תוכניות עונתיות, כגון "שירה חדשה" - תחרות שבה נבחר זמר ו"חתן ההלכה העולמי" עם הרב אופיר מלכה.

בעבר שודר במוצאי שבת שיעורו השבועי של הרב עובדיה יוסף בשידור ישיר מבית הכנסת בשכונת הר נוף. בתקופת אשפוזו של הרב עובדיה יוסף, ברדיו פתחו בקמפיין נרחב לתפילות לרפואתו, ואף אורגנה מטעם הרדיו עצרת תפילה בכותל המערבי. במשך השבעה לאחר פטירתו לא הושמעו שירים או פרסומות והובאו סיפורים על הרב ממאזינים. פתיח החדשות שונה למנגינה של "נפלה עטרת ראשנו" שמשודרת בתשעה באב.

דעת הרבנים הספרדים על התחנה

באוקטובר 2013 תקף נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב שלום כהן, את התחנה וקרא לסגור אותה[7]. הוא תקף שוב את התחנה כעבור שנה, במהלך עצרת מרכזית במלאת שנה לפטירת הרב עובדיה יוסף, ששודרה בשידור חי בתחנה. הראשון לציון הרב יצחק יוסף אישר את דבריו[8]. בעקבות כך בוטל השידור הקבוע במוצ"ש של דרשתו השבועית של הרב יצחק יוסף.

בתגובה גיבו רבנים ספרדים אחרים את התחנה, בהם: הרב שלמה משה עמאר[9], הרב מאיר מזוז[10] והרב בניהו שמואלי[11].

אי השמעת נשים

בדצמבר 2010 הוגשה לרשות השנייה, לשר התקשורת ולמבקר המדינה תלונה נגד התחנה בטענה שמתקיימת בה אפליית נשים משום שנשים אינן עולות בה לשידור. התחנה טענה בתגובה כי היא עושה זאת בהמלצת ועדת פיקוח הלכתית שקמה על פי תנאי הזיכיון[12]. מועצת הרשות השנייה פתחה במגעים עם התחנה. לבסוף החליטה הוועדה הרוחנית של הרדיו כי מסרים חשובים מטעם נשים במעמד ציבורי גבוה יושמעו בתחנה, וכן הוחלט על הוספת רצועת שידור שבה ישדרו נשים עבור נשים[1]. עמותת קולך הגישה תובענה ייצוגית נגד התחנה. תביעתה אושרה, בנימוק שנשים חרדיות נרתעות מעמידה בחזית המאבק להגברת השוויון המגדרי בקהילה. ערעור של התחנה על אישור זה בבית המשפט העליון נדחה בדצמבר 2015, שפסק שלא רק המרואיינות הפוטנציאליות, אלא גם ציבור המאזינות זכאי לפיצוי. בגין הערעור התחנה חויבה בתשלום שכר טרחת עורך דין והוצאות משפט בסך כולל של 50,000 ש"ח[13].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. 1.0 1.1 1.2 1.3 דוד אברהם, לאחר שהותקפה בתקשורת החילונית, "קול ברמה" שוכרת משרד יחסי-ציבור, באתר של "רשת 13", 30 באוגוסט 2011 (במקור, מאתר "nana10")
 2. אופיר בר-זהר, לאחר מאבק: הרדיו החרדי קול ברמה יאפשר לנשים לעלות לשידור, באתר TheMarker‏, 6 ביולי 2011
 3. אלכסנדר כץ, "תג המחיר" של ש"ס: לא מתראיינים לרדיו 'קול ברמה' - ואת הכסף שמים ב'קול חי', 26 באוקטובר 2015, באתר אייס
 4. אורי פז, ‏דפוסי האזנה לרדיו בחברה החרדית, בארכיון האינטרנט של אתר "אנשים ישראל", 16 בספטמבר 2009
 5. שמואל בן עטר יוצא בקרוב מהכלא וחוזר לרדיו
 6. אלכסנדר כץ, סקר TGI: האזנה לרשת ב' יורדת בכמעט 15%, גם בתחנות גל"צ המצב לא פשוט, 21 ביולי 2013, באתר אייס
 7. הרב שלום כהן הכריז מלחמה על 'קול ברמה': "צריך לסגור אותם", קוקר, 20 באוקטובר 2013
 8. הגר"ש כהן: "קול ברמה נשמע ביללה, אסור לשמוע אותו!", חרדים10 25 באוקטובר 2014
 9. הגר"ש עמאר: "רדיו קול ברמה מביא את דבר ה'", כיכר השבת 27 באוקטובר 2014
 10. ישי כהן, "אסור לחרוץ משפט על רדיו שרבבות נהנים ממנו", באתר כיכר השבת, ‏26 באוקטובר 2014
 11. קול ביללה? הרב שמואלי: "קול ברמה זה מרן זצ"ל", כיכר השבת 14. 10. 26
 12. אופיר בר-זהר, טענות נגד רדיו קול ברמה: לא מאפשר לנשים לעלות לשידור, באתר TheMarker‏, 16 בדצמבר 2010
 13. לילך דניאל, ‏העליון אישר: ייצוגית נגד רדיו "קול ברמה" בגין אי השמעת נשים בשידורי התחנה, באתר "תקדין", 10 בדצמבר 2015


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0