הרב דוד נשר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף רבי דוד נשר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב דוד נשר (אדלר) (תרפ"ג - תשמ"ז), רבה הראשון של בית שאן וראש מחלקת הכשרות הארצית של הרבנות הראשית לישראל.

קורות חייו

הרב נשר נולד בשנת תרפ"ג לרב אברהם נשר (אדלר), ראש לשכת הרבנות בירושלים ולפשה רייזל בתו של הרב משה גרודזינסקי. את השכלתו התורנית הוא רכש בלימודיו בישיבת לומז'ה ולאחר מכן בישיבת חברון, אליה הוא נכנס בגיל צעיר במיוחד.

בשנת תש"ו התמנה על ידי הרב הרצוג לרב הקיבוץ הדתי "טירת צבי" שבעמק בית שאן, הצורך במשרה זו התעורר לאחר הקמת מפעל שימורי הבשר של הקיבוץ "טיב טירת צבי", מה שדרש רב ושו"ב. במלחמת השחרור נשאר בקיבוץ ושימש ברץ במפקדה המקומית.

בהמשך מונה לרבה הראשון של העיר בית שאן, הקים שם את מוסדות החינוך הדתי הראשונים, ושימש כרב איזורי של יישובי העמק. לאחר שש שנות רבנות עבר לכהן למשך שמונה חודשים כרבה של העיר באר שבע, ולאחר מכן עבר לירושלים. בירושלים נתמנה לרב שכונת מיימון ובית הכנסת "בית יהודה" שבבית "מוסד הרב קוק" שבשכונה.

בשנת תשט"ז התמנה כסגן מנהל מחלקת הרבנות במשרד הדתות, ולאחר מכן בשנת תשל"ג נתמנה לממונה הארצי על הכשרות ברבנות הראשית לישראל. אחד מפועליו המרכזיים במשרה זו היה פתיחת שוק הבשר הכשר לייבוא מחו"ל, באמצעות ייסוד מערך משחטות, שוחטים ומשגיחים במדינות דרום אמריקה - מה שהיוה אז פריצת דרך.

משפחתו

אשתו דבורה נשר, בתו של הרב אהרן טייטלבוים, ונכדתו של שמחה מנדלבוים.

אחיו הרב יצחק נשר - רב ודיין בתל אביב.

גיסו הרב פרץ אריאל - רבה של מגדיאל.

בנו הרב אהרן נשר (אדלר) - ממלא מקומו ברבנות שכונת מיימון ובית הכנסת "בית יהודה", ראש מכון "משכיל לדוד" לתורה, כשרות ומדע ומייסד ארגון הכשרות האירופי ה"ECK".

לקריאה נוספת

  • נשר, דוד בתוך ה"אנציקלופדיה של הציונות הדתית", כרך ו, עמודה 673 באתר "אוצר החכמה".