צבי תומסון

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צבי תומסון
2009-thom-gazelle.jpg
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה מכפילי פרסה
משפחה פריים
תת-משפחה צבאיים
סוג צבי אמיתי
מין צבי תומסון
שם מדעי
Eudorcas thomsonii
תחום תפוצה
Eudorcas thomsonii.png

צבי תומסון (שם מדעי: Eudorcas thomsonii) הוא אחד המינים הידועים ביותר בתת-משפחת הצבאיים. הוא קרוי על שם החוקר ג'וזף תומסון. ככל הנראה קיימים כ-650,000 צביי תומסון בעולם והוא נחשב לצבי הנפוץ ביותר במזרח אפריקה.

צבעו של צבי תומסון הוא חום בהיר (בעיקר על גבו וצווארו) בטנו לבנה ושני פסים שחורים על צדדיו. הוא מגיע לגובה של בין 50 ל-70 ס"מ ומשקלו מגיע בין 15 ל-25 ק"ג (אצל נקבות) ובין 20 ל-30 ק"ג (אצל זכרים). צבאי תומסון חיים לרוב כ-10.5 שנים בטבע[1].

צבאי תומסון חיים בערבות הסוואנה של אפריקה, בעיקר במחוז סרנגטי בקניה וטנזניה. הם מעדיפים ערבות בעלות עשב קצר בתור בית גידול, אך שוהים הרבה פעמים גם בערבות בעלות עשבים גבוהים ובחורשות עצים סבוכים כאשר נודדים.

הטורף העיקרי של צבי התומסון הוא הברדלס (צ'יטה) אשר יכול להתחרות במהירותו הגבוהה של הצבי, שיכול לרוץ במהירות של 70–80 קמ"ש (ואפילו 90 קמ"ש לעיתים), לעומת הברדלס אשר יכול לרוץ במהירות של 110 קמ"ש. לרוב מה שמציל את הצבי הוא יכולתו לרוץ הרבה יותר זמן מהברדלס: צבי יכול לרוץ כמה ק"מ במהירותו המקסימלית, בניגוד לצ'יטה היכולה לרוץ מאות מטרים ספורים במהירותה המקסימלית. יכולת נוספת שיש לצבי היא יכולת לבצע פניות חדות מהר יותר מהצ'יטה ואף לזגזג, לעיתים תוך כדי שהוא מדלג גבוה. טורפים נוספים של צבי תומסון הם האריות והצבועים (אשר משתמשים בכוח הלהקה בשביל לגבור על מוגבלויות המהירות שלהם) ולעיתים גם נמרים. הצעירים נטרפים על ידי תן שחור גב, קרקל, פיתון סלעים אפריקני, בבון זית ואף עיטים. הצבי נלחם באחרונים בקרניו ולעיתים מצליח להבריחם.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. Auman, A.; R. Fye and T. Dewey 2009. "Eudorcas thomsonii", Animal Diversity Web. Accessed June 06, 2012


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0