רבי משה בידרמן

מתוך המכלול
(הופנה מהדף משה בידרמן)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי משה בידרמן
כתובת סמוכה לקבר זכריה
מקום לידה ללוב
מקום קבורה הר הזיתים בירושלים
מקום פטירה ירושלים
חסידות לעלוב
מקום מגורים ללוב, ירושלים
מקום פעילות פולין
מספר בשושלת 2
הקודם רבי דוד
הבא רבי אלעזר מנחם מענדל
רבותיו רבי יעקב יצחק הורוביץ, אביו רבי דוד, וחותנו רבי יעקב יצחק מפשיסחה.
נושאים בהם עסק אהבת ישראל
אב רבי דוד
אם מרת חנה
בת זוג מרת רבקה רחל
ילדים רבי אלעזר מנחם, רבי יצחק דוד, רבי שלמה יחיאל, ובתו מרת גולדא אסתר.

רבי משה בידרמן (ה'תקל"ז - י"ג בטבת ה'תרי"א) היה האדמו"ר השני בשושלת אדמו"רי חסידות לעלוב, עמד בראשה משנת ה'תקע"ד ועד לפטירתו בשנת ה'תרי"א.

קורות חייו

נולד לרבי דוד בידרמן מלעלוב. נחשב לאדמו"ר של החסידות העממית בפולין. היה תלמידו של רבי ישעיה וולטפרייד מפשדבורז', משנת תר"ג ועד תר"י כיהן כרב בעיירה פשדבורז' ואז התחיל במסעו לארץ ישראל.

רבי משה שאף כל ימיו לעלות לארץ ישראל, בסוף ימיו החליט סופית לעלות ונפרד מכל גדולי החסידות בפולין, רבי משה הגיע לארץ בשנת ה'תרי"א, יחד עם חלק גדול ממשפחתו. ספינתו הגיע לעכו ונסע לבקר בצפת ובטבריה ואחרי זה נסע לירושלים כשבכוונתו להגיע לכותל המערבי ולהתפלל לקירוב הגאולה, אך מיד כשהגיע לירושלים חלה ולאחר זמן קצר נפטר, שבעים ושנים יום בלבד אחרי שהגיע לארץ. ונקבר בבית הקברות בהר הזיתים ליד קבר זכריה. בשנת ה'תש"ך חפרה משלחת ארכאולוגית את סביבותיו של קבר זכריה והסירה את כל הקברים.

תלמידו הידוע היה רבי שלמה מראדומסק, אשר ליווה אותו במסעו בין העיירות לקראת נסיעתו לארץ ישראל, ולפני עלייתו לאניה ביקשו לברכו בברכת כהנים.

בניו היו רבי אלעזר מנחם מנדל ממלא מקומו בירושלים, רבי יצחק דוד וחתניו רבי יצחק מנחם מוואלברום, ממלא מקומו בפולין ורבי פנחס משטקשין.


תקופת חייו של רבי משה בידרמן על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0