הרב אריה בינה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אריה בינה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ר' אריה בינה, עורך חופה וקידושין

הרב אריה בינה (תרע"ג, 1913תשנ"ה, 26 באוקטובר 1994) היה רב ציוני, מייסד וראש ישיבת נתיב מאיר.

תולדות חייו

אריה בינה (בינוסובסקי) נולד בשנת ה'תרע"ג בסלונים, אז באימפריה הרוסית. אביו היה ראש ישיבה קטנה במקום. למד אצל אביו וכן בישיבת מיר שבפולין. בשנת 1933 עלה לארץ כדי להימנע מגיוס לצבא ועבד כפועל בניין בתל אביב. ב-1935 הצטרף למושב כפר הרא"ה שבעמק חפר. בד בבד עם העבודה החקלאית, הקדיש זמן לפעילות "ההגנה" באזור, וכן לימד בישיבה אותה הקים הרב משה צבי נריה. הממונה עליו ב"הגנה" היה דן אפשטיין, חבר קיבוץ גבעת חיים. בהשפעתו התגייס בראשית מלחמת העולם השנייה ליחידה הטכנית של חיל האוויר המלכותי.

הוא עבר את אימוני הטירונות במחנה צריפין ונשלח לשרת במצרים. מטעם "ההגנה" הוטל עליו להשיג פריטי נשק ולהעבירם ארצה. הוא הצטרף לפלוגת תפעול הנמלים של חיל ההנדסה המלכותי שבנמל טוברוק שבלוב. בראש היחידה עמדו שמעון הכהן ויוסף קורנבלום, לימים יוסף אלמוגי, ראש עיריית חיפה. היחידה נשלחה ליוון כדי לסייע לחיל המשלוח הבריטי בפריקת אספקה מאוניות. כאשר הגיעו ליוון הסתבר כי הצבא הבריטי בנסיגה, כאשר היחידות הגרמניות מזנבות בו תוך הפצצות כבדות. בתחילת קיץ 1941 נפלה יוון בידי הגרמנים. הרב בינה, עם חיילים יהודיים נוספים מארץ ישראל, נפל בשבי הגרמני, בו שהה כ-4 שנים, עד תום המלחמה.

עבודתו החינוכית

הרב בינה שב מן השבי הגרמני לכפר הרא"ה, והמשיך לפתח את המשק החקלאי שלו ואף השתלב בסגל ההוראה של ישיבת כפר הרואה. כר"מ הצטיין בפשטות הליכותיו ולפעמים בא לתת שיעור במגפי גומי ישר מעבודתו ברפת. דרכו בלימוד הייתה ישרה, בהירה וברורה, עד שתלמידיו סירבו לעזוב את שיעוריו על מנת לעלות לשיעור גבוה יותר. פיתח יחס של חיבה אל כל תלמידיו, ועם רבים מהם שמר על קשר של ידידות עד סוף ימיו. בשנת 1953 יצא עם קבוצת תלמידים והקים בשכונת אבו תור בירושלים, מול העיר העתיקה את ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר. במקום עמד מבנה נטוש של בית חולים לחולי עיניים[1]. לאחר כשנתיים עברה הישיבה לשכונת בית וגן, שם נדדה בין כמה מבנים עד שהתבססה במבנים ברחוב הפסגה, ושם מקומה עד היום.

רעייתו, רחל, עזרה לידו הן במשק, הן בניהול הישיבה והן בחינוך, והתייחסה אל התלמידים כאל ילדיה.

בבחירות לכנסת השישית הוצב במקום ה-108 של רשימת המפד"ל[2]. בעקבות מחלה, פרש הרב בינה מתפקידו והתמנה לנשיא הישיבה בשנת ה'תשמ"ו 1986.

נפטר בכ"א בחשוון ה'תשנ"ה.

משפחתו וצאצאיו

אשתו, רחל אסתר בינה לבית אפלגרד, נפטרה בפורים תש"ס בירושלים. לבני הזוג שלושה ילדים.
בנו, הרב אהרן בינה, הוא ראש ישיבת נתיב אריה. אשתו של הרב אהרן, מלכה בינה, היא מייסדת מדרשת מת"ן.

משנתו החינוכית

היה חבר בתנועת תורה ועבודה. לאחר מלחמת ששת הימים הקימו תלמידיו ביוזמתו כמה ישיבות הסדר: ישיבת הכותל, ישיבת ברכת משה במעלה אדומים, ישיבת הגולן, וישיבת מעלות. הדגש בישיבות האלה היה הצטרפות לפעולות רבות ברחבי המדינה: חינוך, קליטת עליה, משימות חברתיות, ביטחון והתיישבות. נהג לחזור על הסיסמה: "ארץ ישראל לעם ישראל על פי תורת ישראל". לדעתו הברית בין היהדות הדתית לבין התנועה הציונית חרותה בסלע קיומנו.

לקריאה נוספת

  • דב קנוהל, עורך ראשי, בהתנדב עם - מתנדבים דתיים במלחמת העולם השנייה, הרב אריה בינה, סיפור מהשבי, ועוד רשימות בנושא איגוד החיילים המשוחררים בישראל, מורשת, הוצאת ספרים בע"מ, תל אביב תשמ"ט, עמוד 433.
  • נחום סטפנסקי: ממיר נתיב מאיר, פרקים ממשנתו של הרב אריה בינה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. היום, לאחר שיפוצו, שוכן בבניין מלון הר ציון.
  2. רשימת המפד"ל לכנסת השישית, אתר המכון הישראלי לדמוקרטיה