אפקה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אפקה
שכונה אפקה צילום אוויר
שכונה אפקה בצילום אוויר
מידע
עיר תל אביב-יפו
שטח 534 דונם
מספר תושבים 2,390 (2012)
בית חדש בשכונה, ספטמבר 2007
כיכר ההגנה בכניסה לשכונת אפקה
אחד מבתיה הראשונים של השכונה (לאחר שיפוץ מאוחר), ספטמבר 2007
מבני שיכונים בצפון השכונה, ספטמבר 2007

אפקה היא שכונה בצפון העיר תל אביב, השוכנת צפונית לנחל הירקון. מקור השם אפקה הוא, על שם "אגודת אפק" שהוקמה בשנת 1943 ואשר הקצתה את הקרקעות לאנשים שרצו להתגורר בשכונה. חלקים משכונת אפקה שוכנים על אדמות הכפר הערבי שייח' מוניס ששכן בסמיכות לשכונה עד לשנת 1948.

השכונה גובלת במזרח-בנתיבי איילון, בדרום-באוניברסיטת תל אביב, במערב-בשכונות רמת אביב ג' ונווה אביבים ובצפון-ברמת אביב ג'. השכונה מחולקת לשני חלקים המופרדים על ידי רחוב קק"ל - אפקה צפון, ואפקה דרום, הקטנה בהן. שני החלקים מתאפיינים בריבוי בתים פרטיים (וילות וקוטג'ים), יחד עם מספר מאד מצומצם של מבני שיכון בני ארבע קומות.

היסטוריה

השכונה נוסדה בשנת 1955, על ידי מפקדי ההגנה, שחיפשו מקום מתאים להקמת שכונה להם ולמשפחותיהם ובחרו באתר זה לקניית קרקע ולבניית בתים למגוריהם. השכונה נחשבה לפרבר מרוחק של העיר, עד להקמת אוניברסיטת תל אביב בסמוך, אשר הובילה לפיתוחה של השכונה והפיכתה, בזכות הקירבה לאוניברסיטה, למקום מגורים מבוקש יותר.

כיום נחשבת השכונה לאחת מהשכונות היוקרתיות בתל אביב, ומחירי הבתים בה גבוהים במיוחד. השכונה מטופחת מאד, משלבת עצים רבים, גנים ציבוריים וחורשות גדולות. בשנת 2007 גרו בשכונה כ-2,500 תושבים[1].

הכיכר בכניסה לשכונה נקראת "כיכר ההגנה".

אפקה דרום

  • גן קרטר - הגן הוותיק בשכונה, הנו גן ציבורי הכולל מתקני שעשועים וכרי דשא רחבי ידיים.
  • יד אבנר - בניין המחלקה לגאוגרפיה של אוניברסיטת תל אביב, וכן כנקודת שיטור למשמר האזרחי, קרוי על שמו של אלוף אלימלך אבנר. המבנה שתוכנן על ידי האדריכל סם ברקאי, תוכנן במקור כבית הקהילה של השכונה הוקם באמצעות כספי "עמותת אפקה", ולאחר שהעמותה פשטה את הרגל, הוחכר המבנה בשנת 1971 לאוניברסיטת תל אביב.
  • מסוף האוניברסיטה - נמצא מדרום לשכונה, ומשמש כמסוף לקו 25 של דן, ומספר קווי אגד.

אפקה צפון

  • בית הלוחם - קומפלקס המשמש את פצועי צה"ל למרגוע וספורט.
  • כיכר אגודת אפק - מעגל תנועה אשר נחנך לאחרונה ובו הונצחה האגודה שהובילה להקמתה של השכונה.


קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אתר עיריית תל אביב, בדף קהילה/שכונות