אירלנד (אי)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפה פיזית של אירלנד
חלוקה מדינית של אירלנד
האי אירלנד בצילום אווירי. העובדה כי רוב שטחו מכוסה צמחייה ירוקת־עד הקנה לו את השם "אי האזמרגד"

אירלנדאנגלית: Ireland, באירית: Éire) הוא אי באוקיינוס האטלנטי, 53° צפונית לקו המשווה, ו-8° מערבית לקו האורך של גריניץ'. בין אירלנד והאי הסמוך לו - בריטניה הגדולה - מפרידים הים האירי, התעלה הצפונית ותעלת סנט ג'ורג'.

שטח האי 84,421 קמ"ר, הוא האי השלישי בגודלו באירופה (לאחר בריטניה הגדולה ואיסלנד) והאי ה-20 בגודלו בעולם. אורכו (מצפון לדרום) 485 ק"מ, רוחבו (ממזרח למערב) 275 ק"מ, ואורך קו-החוף שלו 1,448 ק"מ.

האי מחולק בין שתי מדינות - הרפובליקה של אירלנד, משתרעת על פני כחמש שישיות משטח האי, בשטח של 70,282 קמ"ר, וצפון אירלנד (שייכת כיום לממלכה המאוחדת - "בריטניה"), משתרעת על פני יתר האי, בחלקו הצפון-מזרחי.

האי מחולק לארבע פרובינציות - קונכט (Connaught), אלסטר (Ulster), לנסטר (Leinster) ומנסטר (Munster) - ול-32 מחוזות. מתוך תשעת המחוזות המרכיבים את אלסטר, שישה מהווים את צפון אירלנד.

על אף החלוקה הפוליטית ישנה לתושבי האי היסטוריה משותפת ארוכה וכן שטחים רבים בהם מוסדרים חיי האי במסגרות כוללות שאינן מבדילות בין הדרום והצפון, כגון ספורט (ראגבי, קריקט, הוקי שדה, כדורגל גאלי, והרלינג - חמישה סוגי ספורט המאורגנים במסגרות חוצות גבולות), הדת והאיגודים המקצועיים.

ערך זה עוסק במאפיינים הפיזיים של האי. לסקירה של התרבות, הגאוגרפיה, הפוליטיקה והאמנות באי, ראו את ערכי המדינות הנפרדות.

גאוגרפיה

האי מוקף בשרשרת הרי חוף המקיפים מישור פנימי קעור שאינו עולה בגובהו על 150 מטרים מעל פני הים והוא ברובו מכוסה בדשא ובצמחייה ירוקת־עד שהקנו לאי את הכינוי "אי האזמרגד" (Emerald Isle). שטחים נרחבים באי מכוסים בביצות כבול. הגבוה בהרי האי הוא הקאראנטואיל בצפון־מערב שגובהו 1,041 מטרים מעל פני הים. בצפון מזרח האי רמה בזלתית בשם רמת אנטרים המגיעה אף לגובה של 550 מטרים מעל פני הים. בחלקו המזרחי אין באי מפרצים רבים, אך צדו המערבי של האי רצוף במפרצים שנופם מקסים, והידועים והגדולים ביניהם הם מפרץ גולווי (Galway) ומפרץ דונגאל (Donegal).

באי אגמים ונחלים רבים, ביניהם לוך ניי, לוך דרג ולוך רי. הנהר שאנון - הארוך בנהרות בריטניה ואירלנד - חוצה את האי בזורמו מצפון מערב לדרום לאורך 385 קילומטרים.

חי וצומח

אדמתו של האי פוריה ביותר ומכוסה בצמחייה ירוקת־עד. היערות אינם רבים ושטחי דשא ומרעה מכסים את רוב שטחו של האי. הגידול התרבותי הנפוץ ביותר הוא תפוח האדמה. העם האירי הסתמך במשך שנים ארוכות על גידול תפוחי אדמה למחייתו; פטרייה שהרסה בעבר את יבולי תפוחי האדמה הובילה לרעב תפוחי האדמה הגדול באירלנד. גידול נפוץ נוסף הוא השעורה. עולם החי באי אינו מגוון. באי נפוץ גידולם של צאן, חזירים ובקר. ככל הנראה באי לא קיימים נחשים.

אקלים

האקלים באי מושפע מאוד מהזרם הצפון-אטלנטי, שהוא ההמשך הצפון-מערבי של זרם הגולף הבא מהים הקריבי. חום המים בזרם גורם למזג אוויר מתון יחסית באי. הקיץ איננו חם (בין 14 ו-16 מעלות צלזיוס בממוצע), אם כי הטמפרטורה יכולה להגיע ל-30 מעלות צלזיוס; בחורף מגיעות הטמפרטורות לעיתים לקיפאון, אך השלג נדיר באי. גשם יורד כמעט כל השנה (275 ימים בממוצע); במערב יכול הגשם להגיע אף ל-2,000 מילימטר בשנה בממוצע, אך במזרח כמות המשקעים נמוכה יותר, ויכולה להגיע ל-1,000 מילימטרים בשנה.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0